Oscary 2021. Czy w oscarowcach grają zwierzęta?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 10:00
- Tegoroczne rozdanie Oscarów to dobry dzień i dobra wiadomość dla wszystkich miłośników zwierząt - mówi Marta Chrzczanowicz, autorka bloga "Filmowe zwierzęta". - W kategorii najlepszy film dokumentalny wygrał świetny film "Czego nauczyła mnie ośmiornica". On zasługiwał na nagrodę, choć mało osób w niego wierzyło - dodaje. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Valeriya Zankovych / Shutterstock.com

Frances McDormand Chloe Zhao Oscary 2021 pap 1200.jpg
Oscary 2021. "Triumf różnorodności"

Blog Marty Chrzczanowicz powstał z połączenia dwóch jej największych pasji: zwierząt i kina. Pobocznymi projektami są: Filmowe koty- blog o kocich postaciach w kinie oraz Filmowe psy - blog o psich postaciach w kinie. 


Posłuchaj
11:02 czwórka pierwsze słyszę 26.04.2021 marta.mp3 O zwierzętach w świecie filmu opowiada Marty Chrzczanowicz (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 - Obok Oscara dla dokumentu "Czego nauczyła mnie ośmiornica" nagrodę w kategorii pełnometrażowy film animowany i muzykę otrzymał film "Co w duszy gra", gdzie bohaterem jest kot - mówi gość Czwórki. - Natomiast w kategorii krótkiego metrażu zwyciężył film "Jakby coś, kocham was", w którym również występuje kot - dodaje. 

Marta Chrzczanowicz filmy ogląda z notatnikiem w dłoni i spisuje filmowe zwierzęta. - Podczas takich seansów filmowych zdarzają się sytuacje, że zwierzęta przebiegną tak szybko przez plan, że trudno jest ustalić gatunek - przyznaje. 

W pracę nad swoimi blogami gość Czwórki wkłada bardzo dużo pracy. Główny blog powstał we wrześniu 2020 roku, a już odnajdziemy tam omówienia około 100 filmów ze zwierzętami. 

- Kotom poświęcam najwięcej uwagi, zarówno tym domowym jak i dzikim - przyznaje rozmówczyni Roberta Grzędowskiego. Na jej blogu znajdziemy nie tylko wyliczenia zwierząt w obrazie, ale też analizę ich obecności. 

Na blogu "Filmowe zwierzęta" pojawiają się też syreny, wilkołaki czy smoki. - Te zwierzęta dziwne, nieistniejące zaliczamy do kryptozoologii - tłumaczy specjalistka. - Da dziedzina zajmuje się zwierzętami, które nie istnieją, ale lubimy je oglądać w filmach - dodaje. 


Świetny dzień dla miłośników filmowych zwierzęcych bohaterów! Oscary wygrały następujące filmy: 🏅Najlepszy...

Opublikowany przez Filmowe zwierzęta - blog o postaciach zwierzęcych w kinie Poniedziałek, 26 kwietnia 2021

Marta Chrzanowicz zauważa, że na ekranach coraz częściej pojawiają się też gatunki mniej popularne, jak kolczatka czy pancernik. Reżyserzy filmów dokumentalnych też sięgają po tematy trudne związane z ekologią i zoologią, jak np. chów przemysłowy. Blogerka podkreśla też pozytywne zastosowanie komputerowo stworzonych obrazów zwierząt, gdy niezbędne są do nagrania sceny przemocy. To rozwiązanie wydaje się jedynym możliwym do zaakceptowania. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Robert Grzędowski

Gość: Marta Chrzczanowicz (autorka bloga Filmowe zwierzęta, filolożka, antropozoolożką i zoopsycholożką) 

Data emisji: 26.04.2021

Godzina emisji: 08.15

pj

Zobacz więcej na temat: Czwórka FILM kino Oscary
Czytaj także

Oscary 2021. "Wychłodzona energia filmowego święta"

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2021 16:15
Przed nami najważniejsza noc dla twórców i fanów kina. W tym roku Oscary zostaną wręczone po raz 93., a uroczysta gala odbędzie się równocześnie w trzech miastach: w Los Angeles, w Londynie i w Paryżu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oscary 2021. "Triumf różnorodności"

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 13:00
- Podczas ceremonii, która odbyła się w klimacie pierwszych gal, w pierwszych rzędach zasiedli chińska reżyserka Chloé Zhao, muzułmanin Riz Ahmed i czarna ekipa filmu "Judas and The Black Messiah". W tym roku Oscary stały się spectrum różnych ras, kultur i tradycji - opowiada krytyk Artur Zaborski.
rozwiń zwiń