Oscary 2021. "Triumf różnorodności"

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 13:00
- Podczas ceremonii, która odbyła się w klimacie pierwszych gal, w pierwszych rzędach zasiedli chińska reżyserka Chloé Zhao, muzułmanin Riz Ahmed i czarna ekipa filmu "Judas and The Black Messiah". W tym roku Oscary stały się spectrum różnych ras, kultur i tradycji - opowiada krytyk Artur Zaborski.
Aktorka Frances McDormand i reżyserka Chloe Zhao z Oscarami za film Nomadland
Aktorka Frances McDormand i reżyserka Chloe Zhao z Oscarami za film Nomadland"Foto: PAP/EPA Chris Pizzello/POOL

Żaden film nie rozbił banku ze statuetkami. "Nomadland" otrzymał trzy Oscary, ale to niewielka liczba w porównaniu z galami, gdzie jeden tytuł potrafił zdobyć 10 nagród Andrzej Zaborski

W tym roku Oscary wręczono po raz 93. Ceremonia odbyła się w zmienionej formule, równocześnie w Los Angeles, w Londynie i w Paryżu. - Jestem pozytywnie zaskoczony tym, jak Akademia Filmowa przekuła te pandemiczne warunki w PR-owy sukces. M.in. dzięki czerwonemu dywanowi, który pojawił się na Union Station, udało się stworzyć klimat pierwszych ceremonii. Organizatorzy i reżyser Steven Soderbergh zabrali nas w podróż do lat 30. i 40. ubiegłego wieku i symbolicznie napisali od nowa historię Oscarów - mówi gość Czwórki.  

Posłuchaj
16:22 CZWÓRKA Stacja Kultura - Oscary 26^.04.2021.mp3 Krytyk filmowy Andrzej Zaborski podsumowuje galę wręczenia Oscarów 2021 (Stacja Kultury/Czwórka)
Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez The Academy (@theacademy)

W Hollywood skończył się czas wielkich nazwisk. Dominacja platform streamingowych sprawiła, że nie ma mowy o kreowaniu takich gwiazd, jak jeszcze 20 lat temu Andrzej Zaborski

Z powodu pandemii wiele nominowanych do Oscarów filmów nie doczekało się jeszcze kinowej premiery, a część z nich oglądaliśmy tylko na małym ekranie. - W Polsce cały czas czekamy na "Nomadland", film, który otrzymał trzy statuetki, w tym za reżyserię dla Chloé Zhao. To druga kobieta, która otrzymała tę nagrodę w ciągu 93-letniej historii Oscarów - zaznacza rozmówca Kasi Dydo. - Trzeba przyznać, że całkowicie na nią zasłużyła, bo doskonale poczuła klimat tej opowieści i świetnie wykorzystała cały język filmu: fabułę, zdjęcia, montaż. Jestem bardzo ciekawy, jak poradzi sobie z kolejnym wyzwaniem, czyli z filmem, który zrobi dla Marvela.   

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez The Academy (@theacademy)

Frances McDormand otrzymała Oscara za najlepszą rolę kobiecą i za produkcję "Nomadland". Nagrodę odbierała w towarzystwie prawdziwych "nomadek", na historii których powstała najpierw książka, a potem film Artur Zaborski 

Jeśli chodzi o typowania zwycięzcy w kategorii Najlepszy Aktor krytycy wskazywali, że Oscara pośmiertnie otrzyma Chadwick Boseman, za film "Ma Rainey: Matka bluesa". - Akademia Filmowa uhonorowała jednak Anthony'ego Hopkinsa za rolę w "Ojcu". W ten sposób 83-letni Hopkins został najstarszym aktorem nagrodzonym w tej kategorii, ale nie pojawił się na gali i nie odebrał statuetki za pomocą łącza internetowego - dodaje Artur Zaborski. 

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez The Academy (@theacademy)

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Artur Zaborski (krytyk filmowy)

Data emisji: 16.04.2021

Godzina emisji: 10.15

kul

Czytaj także

"Każdy ma swoje lato" - o dojrzewaniu w promieniach słońca

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 14:15
"Każdy ma swoje lato" to wyróżniona na Festiwalu w Gdyni 2020 kameralna opowieść o młodzieńczym buncie, pierwszej miłości, rozstaniach, bólu serca, nostalgii i głęboko skrywanych rodzinnych tajemnicach. Reżyser akcję tej historii umieścił w Trzebini, swym rodzinnym mieście, ale jak zaznacza, nie jest to opowieść autobiograficzna. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"American Pie". Jak dojrzewały nastolatki w latach 90.?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 16:00
Cykl filmowy "American Pie" był dla nastolatków przełomu wieków tym, czym dziś jest serial "Sex Education". Pierwszy film powstał w 1999 roku, teraz rozpoczynają się prace nad piątą częścią. 
rozwiń zwiń