Oscary 2021. "Wychłodzona energia filmowego święta"

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2021 16:15
Przed nami najważniejsza noc dla twórców i fanów kina. W tym roku Oscary zostaną wręczone po raz 93., a uroczysta gala odbędzie się równocześnie w trzech miastach: w Los Angeles, w Londynie i w Paryżu. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Valeriya Zankovych / Shutterstock.com

Tegoroczne Oscary do pierwsza ceremonia od lat, po której nie wiadomo czego się spodziewać. Nie tylko w kontekście werdyktu, ale też całej gali Błażej Hrapkowicz

Ceremonia według Steven Soderbergh

- Reżyserem, który nada ton całej ceremonii będzie Steven Soderbergh, więc koncept zapewne będzie intrygujący. I w całym nieszczęściu, jakim jest pandemia, może to być szansa na odświeżenie zastygłej i przewidywalnej formuły "pluszowego dywanu" i spędu celebrytów - mówi krytyk Michał Oleszczyk. 

Posłuchaj
17:01 CZWÓRKA Hrapkowidz - oleszczyk 25.04.2021.mp3 Krytycy filmowi Michał Oleszczyk i Błażej Hrapkowicz o tegorocznej ceremonii wręczenia Oscarów (Hrapkowidz/Czwórka) 

W tym roku nominowane tytuły oglądaliśmy na streamingach, w izolacji, w aseptycznych warunkach. Ten fakt wpłynął na percepcję filmów i wychłodził energię oczekiwania na galę Michał Oleszczyk

Filmy zamiast w kinie, majaczą na horyzoncie

Pandemia miała też wpływ na same nominacje i sposób ich przyznawania. Amerykańska Akademia Filmowa już nie mogła wymagać, żeby każdy nominowany film był przynajmniej przez dwa tygodnie  wyświetlany na dużym ekranie, bo kina były zamknięte. - Jest to pierwszy rok w historii tej nagrody, kiedy filmy nie miały wspólnotowej publiczności - przyznaje gość Czwórki. - Byliśmy przyzwyczajeni do luksusu, bo nominowane tytuły były dostępne przed galą. Dziś na niektóre premiery będziemy musieli jeszcze poczekać.  

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez The Academy (@theacademy)

Mocno kibicuję filmowi "Obiecująca. Młoda. Kobieta", który jest feministycznym kinem zemsty, thrillerem i czarną komedią. Ale to obraz pełen niuansów Błażej Hrapkowicz

Kontrkultura, Hollywood i sprawy społeczne

Jeśli chodzi o nominowane do Oscara filmy, to nawiązują one do obecnej sytuacji, ale dość bezpiecznie, natomiast widać w nich wyraźnie, że Ameryka cały czas rozważa swoje kontrkulturowe dziedzictwo i próbuje odpowiedzieć na pytanie, czy ruch z lat 60. może stanowić odpowiedź na współczesne napięcia. - Tego tematu dotykają zarówno "Judas and The Black Messiah" oraz "Proces Siódemki z Chicago". Film "Mank" Davida Finchera to z kolei narcystyczne spojrzenie na złotą erę Hollywood. Oprócz tego na liście mamy tytuły, które mniej lub bardziej odwołują się do współczesności - wymienia rozmówca Błażeja Hrapkowicza.

Obiecująca. Młoda. Kobieta. / Tylko Hity

"Nomadland" jest faworytem tegorocznych Oscarów, ale nia miał jeszcze polskiej premiery. Dlatego statuetkę przyznałbym "Soud of Metal" z fantastyczną rolą Riza Ahmeda Michał Oleszczyk

Inne spojrzenie na Amerykę

O Oscara w kategorii Najlepszy Film powalczą też dwa na wskroś amerykańskie obrazy, które nie reprezentują jednak "rdzennej Ameryki". - W "Minari" Lee Isaaca Chunga nie pada wiele angielskich słów, bo to opowieść o tym, jak w latach 80., w pogoni za amerykańskim snem, koreańska rodzina przenosi się do Arkansas i zakłada farmę - opowiada krytyk filmowy. - "Nomadland" co prawda powstał na podstawie książki amerykańskiej dziennikarki Jessiki Bruder, ale film wyreżyserowała pochodząca z Chin Chloé Zhao.

Nomadland / 20th Century Studios Polska

Posłuchaj
03:46 CZWÓRKA Hrapkowidz - muszynski 25.04.2021.mp3 Oscary 2021. Typuje krytyk filmowy Łukasz Muszyński z Filmweb.pl (Hrapkowidz/Czwórka)  

"Minari" to "cichy" film, który dla mnie jest głosem nadziei, że amerykański sen nadal warty jest śnienia Michał Oleszczyk 

Tegoroczna gala nie będzie mieć gospodarzy, ale za to lista "prezenterów" jest długa i imponująca. Podczas transmisji telewizyjnej na scenie pojawią się m.in.: Angela Bassett, Halle Berry, Bong Joon Ho, Laura Dern, Harrison Ford, Joaquin Phoenix, Brad Pitt, Reese Witherspoon, Renée Zellweger i Zendaya.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez The Academy (@theacademy)

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Gość: Michał Oleszczyk (krytyk filmowy, autor podcastu Spoiler Master)

Data emisji: 25.04.2021

Godzina emisji: 14.15

kul

Czytaj także

Sam Raimi. Alfred Hitchcock horroru

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 09:00
W sieci dostępny jest remake klasycznego horroru Sama Raimiego "Martwe zło". Jednak to film z 1981 roku wciąż mocno działa na młode pokolenie filmowców?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sidney Lumet - emocjonalny manipulator

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 17:00
12 mężczyzn - zamkniętych w jednym pomieszczeniu - siedzi i rozmawia. Z tej, wydawałoby się, mało filmowej sytuacji Sidney Lumet uczynił dzieło, które przyniosło mu nominację do Oscara. Dziś "12 gniewnych ludzi" z 1957 roku to już klasyka amerykańskiego kina. - Film duszny i ciągle pasjonujący - ocenia krytyk Sebastian Smoliński.
rozwiń zwiń