Lockdown mamy w biodrach. Dlaczego znów jemy źle?

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2021 16:50
Wydawałoby się, że praca z domu stwarza dużo lepsze warunki do zdrowego odżywiania się niż biuro, tymczasem wyniki najnowszych badań obnażają bolesną prawdę.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Dean Drobot/Shutterstock.com

Aż 44 proc. Polaków przytyło, 29 proc. zadeklarowało pogorszenie swojej diety, a co trzeci przyznał, że pracując na home office zajada stres - tak wynka z badań przerowadzonych przez Dailyfruits. Praca zdalna rozregulowała nam rutynę dnia, a zalecenie by zjeść śniadanie przed wyjściem z domu niesłusznie straciło na znaczeniu skoro pracownik nie opuszcza miejsca zamieszkania przed rozpoczęciem pracy. Przesunięcie pierwszego posiłku w czasie, doprowadziło do silnego uczucia głodu, co sprzyja nieprzemyślanym wyborom żywieniowym. O komentarz poprosimy Magdalenę Kartasińską, dietetyka klinicznego i kierownika Działu Dietetycznego Dailyfruits.

Sprawdź także:

W audycji odwiedzimy też największy dom dla owadów na świecie, który 22 maja powstanie nad Wisłą. To inicjatywa Polskiego Związku Firm Deweloperskich, który postanowił uczcić Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej.

24. Piknik Naukowy | trailer / Centrum Nauki Kopernik

Sprawdzimy też, co wydarzyło się w weekend na Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik w wersji ONLINE. W tym roku impreza potrwa do 15 maja, a jej hasło brzmi "Klimat i my".

***

Na audycję Pierwsze słyszę zapraszamy w poniedziałek (10.05) po godz. 6.05. Program poprowadzi Kamil Jasieński.

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka jedzenie psychologia

Czytaj także

Smak, który pamiętamy, czyli o pamięci smakowej

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2021 15:17
Jak funkcjonują wspomnienia oparte na smaku? O tym w audycji Beaty Kwiatkowskiej. 
rozwiń zwiń