Roszponka - do dekoracji i na zdrowie

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 15:20
Właściwości lecznicze roszponki znane są od lat, mimo to wciąż jest mniej popularna od rukoli. Zajadali się nią m.in. francuski król Ludwik XIV oraz amerykański prezydent Thomas Jefferson. 
Roszponka - gatunek rośliny należący do rodziny kozłkowatych. Jej ojczyzną jest Europa, Azja Mniejsza i Afryka Północna. W Polsce jest rośliną uprawną, ale zdziczałe formy występują również na siedliskach naturalnych
Roszponka - gatunek rośliny należący do rodziny kozłkowatych. Jej ojczyzną jest Europa, Azja Mniejsza i Afryka Północna. W Polsce jest rośliną uprawną, ale zdziczałe formy występują również na siedliskach naturalnychFoto: Elena Elizarova/Shutterstock.com

Posłuchaj
03:08 ]CZWORKA NDT - roszponka 1 22.01.2021.mp3 Roszponka - jakie ma właściwości odżywcze? (Najlepszy Dzień Tygodnia/Czwórka)

 

W Polsce ta roślina jest znana niemal od stu lat. Warto po nią sięgnąć, bo jest smaczna, zdrowa i stanowi znakomitą bazę do zielonych sałatek. - Jemy ją zazwyczaj na surowo, tak jak większość sałat - mówi dietetyk Magdalena Jarzynka-Jendrzejewska z Dietosfery. - I tak jak większość sałat ma bardzo dużo właściwości prozdrowotnych. 

Bogata w witaminę C jak cytryna, ma tyle żelaza jak szpinak

Zobacz także
Barszcz buraki zakwas 1200.jpg
Buraki - superwarzywa, po które warto sięgnąć

W roszponce mamy beta-karoten, z którego nasz organizm wytwarza witaminę A. Ta zaś opóźnia procesy starzenia skóry, ma wpływ na funkcjonowanie wzroku i wzmacnia serce. W tej roślinie znajdziemy również dużo witaminy C, witaminy z grupy B oraz minerały: wapń, żelazo, potas, magnez i fosfor. 100 gramów roszponki to tylko 21 kcal. - Roślina ma małą gęstość kaloryczną i jest polecana nie tylko osobom, które chciałyby pozbyć się zbędnych kilogramów, ale także cukrzykom - wyjaśnia rozmówczyni Kuby Marcinowicza. - Roszponkę do diety powinny też włączyć osoby podatne na anemię oraz te, które mają problemy z niską odpornością. 

Sprawdź także:

Roszponka z koprem włoskim i malinami

Posłuchaj
shutterstock oregano zioła  1200.jpg
Dla zdrowych zębów i pełnego oddechu jedz oregano

Roszponka ma delikatny, lekko orzechowy smak, który świetnie łączy się z serami, wędlinami, innymi warzywami oraz owocami. Niewielkie rozmiary jej listków sprawiają, że łatwo ją dodawać do sałatek i kanapek. - Ja łączę roszponkę z fenkułem, czyli koprem włoskim i malinowym sosem winegret - mówi szef kuchni Arkadiusz Płoński. - Opłukaną roszponkę osuszamy najpierw na sitku, potem na ręczniku papierowym. Umyty koper włoski przecinamy na pół, pozbywamy się łykowatej końcówki i siekamy w drobne paseczki. Potem zalewamy go ciepłą marynatą, dorzucamy dwie łyżki musztardy francuskiej i łyżkę oliwy z oliwek. Całość mieszamy i odstawiamy na kwadrans. W tym czasie przygotowujemy winegret z mrożonych malin, a kiedy będzie gotowy, wszystkie składniki przekładamy do miski i podajemy na stół. 

Posłuchaj
03:31 ]CZWORKA NDT - roszponka 2 22.01.2021.mp3 Roszponka w kuchni - jak ją podawać? (Najlepszy Dzień Tygodnia/Czwórka) 

Roszponka doskonale prezentuje się również w wersji dekoracyjnej. Można ją dodawać do zielonych koktajli oraz przygotować na ciepło, tak jak szpinak. 

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Goście: Magdalena Jarzynka-Jendrzejewska(dietetyk), Arek Płoński (szef kuchni)

Data emisji: 22.01.2021

Godzina emisji: 7.32, 8.34

kul/pj

Czytaj także

Kuchnia francuska. Tu się nie je, tylko celebruje posiłek

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 18:00
We Francji potrawy są lekkie, smaki delikatne, kucharz jest organizatorem najważniejszych punktów dnia, a biesiadnik... nie je, tylko celebruje posiłek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jadł go Neron, by poprawić swój głos. Por na talerzu

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 09:20
Pora i jego lecznicze właściwości podobno znano już w starożytności. Do Polski przywiozła go królowa Bona. Jak dziś poznać polskiego pora i tego z zagranicy?
rozwiń zwiń