Czy na Ziemi znów zamieszkają mamuty?

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 10:30
Amerykańscy naukowcy chcą odtworzyć mamuty. Jak zapowiadają, pierwsze mamuciątko może pojawić się za sześć lat. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock

shutterstock megalodon rekiny 1200.jpg
Ślady po megalodonach. Zęby wielkości dłoni

Szacuje się, że mamuty wyginęły 10 tysięcy lat temu. Dziś naukowcy, dofinansowani grantem 15 mln dolarów, podejmują prace, by te zwierzęta odtworzyć. Badacze chcą stworzyć genetyczną krzyżówkę zagrożonego wyginięciem słonia azjatyckiego z DNA mamuta.


Posłuchaj
03:39 Czwórka/Pierwsze Słyszę - powrót mamutów? 21.09. 2021.mp3 Czy mamuty mogą się znowu pojawić? Stanisław Łoboziak z Centrum Nauki Kopernik komentuje (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 

- To nie pierwsza próba przywrócenia do życia mamutów i zwierząt, które żyły w przeszłości. Pomysł pojawił się, gdy na skutek ocieplenia klimatu, w wiecznej zmarzlinie głównie na terenie Syberii, zaczęto znajdować fragmenty kości mamutów i dobrze zakonserwowane młode mamuty - mówi Stanisław Łoboziak z Laboratorium Biologicznego Centrum Nauki Kopernik. - W tym momencie możliwości naukowców na ich odtworzenie są większe.

W jaki sposób badacze chcą ożywić mamuta włochatego? Jak mówi specjalista, jedna metoda polega na tym, że uczeni uzupełnią genom słonia indyjskiego, który jest najbliższym genetycznie krewnym mamutów, genami mamuta. W tym celu wykorzystają narzędzie, które pozwala na edycję genów. - System pozwala bardzo precyzyjnie edytować geny, czyli w ściśle określonym miejscu genomu wyciąć dany fragment i wstawić np. genom mamuta - tłumaczy. - Druga droga polega na tym, żeby sklonować mamuta poprzez wykorzystanie jąder komórkowych, które zachowały się w zamrożonych szczątkach mamutów. Oprócz kości i fragmentów mięśni znaleziono również takie okazy, które zawierały w miarę świeżą krew, co zwiększa szansę, że to się może udać.


shutterstock archelon żółw 1200x.jpg
Archelon. Jak żył największy żółw w historii świata?

Czytaj także: 

Nie wszyscy jednak naukowcy są przekonani, że przywrócenie mamutów do życia to dobry pomysł. - Wprowadzając nowy gatunek, możemy nieświadomie wywrzeć negatywny wpływ na środowisko, ponieważ nie znamy skutków takiego działania - wyjaśnia. - Mamy również przestrogę w postaci filmu Jurassic Park, bo jeżeli już uda się przywrócić do życia mamuty, to dlaczego nie zrobić tak z dinozaurami? Z mojego punktu widzenia powinniśmy zadbać o istniejące gatunki, które potrzebują pomocy, a nie wprowadzać te, które już wyginęły.

Amerykańscy naukowcy chcą, żeby za sześć lat mamuty biegały po Syberii. - To jest bardzo ambitny plan i krótki czas na badania. Bardziej bym się skłaniał ku temu, że będą to hybrydy słonia i mamuta niż prawdziwe mamuty - dodaje Stanisław Łoboziak.


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotował: Mateusz Kulik

Data emisji: 21.09.2021

Godzina emisji: 07.15

aw/pj 

Czytaj także

Konsumenci sięgają po jakość, a produkty bio nie są już premium

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 08:38
Pandemia zmienia nasze nawyki, również te konsumenckie, kupujemy świadomiej. Coraz więcej z nas zmienia się w smart shopperów. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Telosa - kolejna utopia czy miasto przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2021 09:45
Pomysłów na miasta przyszłości było już całkiem sporo. Niektóre z nich pozostawały jedynie w sferze marzeń, inne na papierze. Odmienić ten stan ma Telosa, amerykański projekt zakłada, że pierwsi mieszkańcy wprowadzą się tam jeszcze przed 2030 rokiem. 
rozwiń zwiń