Uchodźcy klimatyczni. Jest ich już ponad 80 milionów

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2021 10:30
Są już miejsca na świecie, w których ekosystem nie istnieje i w związku z tym nie da się tam żyć. Nic więc dziwnego, że z roku na rok przybywa uchodźców ekologicznych i jeśli to się nie zmieni, w 2050 roku ponad miliard ludzi będzie musiało opuścić swoje miejsce zamieszkania - przekonują badacze  Instytutu Ekonomii i Pokoju w Londynie.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Evgeniy Voytik/Shutterstock.com

Wychodzenie z pandemii będzie sprawdzianem. Skoro udało nam się wprowadzić proekologiczne zmiany w życiu i w organizacji wielu branż, czy będziemy chcieli nadal z tego korzystać? Aleksandra Kardaś

W ocenie autorów Ekologicznego Rejestru Zagrożeń najbardziej zagrożone są regiony Sahel w Afryce, południe kontynentu oraz Bliski Wschód od Syrii po Pakistan. Na tych obszarach może w połowie stulecia dojść do poważnych kryzysów wskutek intensywnego przyrostu liczby ludności i problemów z ekologią. - Na razie mamy pandemię, która spowolniła aktywność gospodarczą i spowodowała, że w wielu miejscach na świecie zmniejszyła się emisja gazów cieplarnianych. Kiedy wszystko wróci do normy jest duże prawdopodobieństwo, że za wszelką cenę będziemy chcieli "odrobić" ten stracony rok. W związku z tym specjaliści na całym świecie zastanawiają się, jak to zrobić, żeby powrót do dobrostanu gospodarczego nie odbył się ze szkodą dla Ziemi - mówi Aleksandra Kardaś z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. 

Posłuchaj
20:29 CZWORKA Ratujemy swiat - 29.01.20121.mp3 "Klimatyczne ABC" - naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego podpowiadają, jak ratować Ziemię (Ratujemy świat/Czwórka)

Temperatura na Ziemi rośnie, ubywa lodu, puchną oceany. To już nie są prognozy, tylko rzeczywistość poparta szczegółowymi i bardzo niepokojącymi danymi Aleksandra Kardaś

Uchodźstwo ekologiczne to jeden z tematów poruszonych w podręczniku "Klimatyczne ABC". Interdyscyplinarne wydawnictwo na temat zmiany klimatu przygotowali eksperci z Uniwersytetu Warszawskiego. - Nie pisaliśmy tej książki dla niedowiarków, choć wiemy, że takich nie brakuje. Tylko dla ludzi, którym zależy na poszerzaniu wiedzy, ale w oparciu o wiarygodne źródła - wyjaśnia rozmówczyni Kasi Dydo. - Tłumaczymy im mechanizmy, które przyczyniły się do katastrofy ekologicznej nie zapominając o kontekście gospodarczym i społecznym. 

Kiedy klimat się psuje, albo poprawia, to wszyscy to odczuwamy. Z tego grona nie da się nikogo wykluczyć Aleksandra Kardaś

Aleksandra Kardaś przekonuje także, że klimat to dobro publiczne, którym trzeba odpowiednio zarządzać. - Przychodzi mi do głowy porównanie z miejskim oświetleniem. Jeśli ktoś postawi lampę na ulicy, to korzystać będą z niej wszyscy, nie tylko pomysłodawca - opowiada gość Czwórki. - Tak samo jest z klimatem. To dobro, o które musimy wspólnie dbać. Bo jeśli nawet udałoby się nam wyeliminować wszystkie zanieczyszczenia, a na końcu świata znajdzie się jedna trująca fabryka, to efekty jej działania i tak wszyscy odczujemy - podsumowuje.

***

Tytuł audycji: "Ratujemy świat" 

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Aleksandra Kardaś (Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, współautorka podręcznika)

Data emisji: 29.01.2021

Godzina emisji: 14.15

kul

Czytaj także

Ekologiczna moda - jak to się robi?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 12:00
- W ostatnim czasie zmieniła się przede wszystkim świadomość konsumentów. Chodzi o ekologiczną produkcję odzieży, transparentność marek, produkcję fair trade, przy poszanowaniu praw człowieka, czy podejście "zero waste", bezodpadowo. To ważne zmiany - mówił projektant Tomasz Armada.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mięso z bioreaktora. "Bez cierpienia zwierząt, z dodatkiem roślin"

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2020 18:50
Amerykański start-up Eat Just, który promuje roślinne alternatywy dla zwierzęcego białka otrzymał zgodę Agencji ds. Żywności w Singapurze na sprzedaż swoich produktów na tamtejszym rynku. Dzięki temu już wkrótce w singapurskich restauracjach będzie można zjeść mięso z kurczaka, które nie pochodzi z uboju zwierząt.
rozwiń zwiń