Lokum dla studenta - akademik czy pokój na mieście?

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 18:40
Dla wielu młodych ludzi rozpoczęcie nauki na wyższej uczelni oznacza przeprowadzkę do większego miasta. Co za tym idzie, świeżo upieczeni studenci szukają miejsca, w którym zamieszkają przez kolejny rok. Często stoją przed dylematem - akademik czy wynajęcie pokoju?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: DisobeyArt/shutterstock

Z jednej strony nieustanne towarzystwo znajomych z sal wykładowych, a z drugiej konieczność współpracy z niekiedy trudnymi sąsiadami. Wybór między staraniem się o miejsce w akademiku a wynajęciem mieszkania to niełatwa decyzja.

- Wynajęcie pokoju na mieście jest lepszym rozwiązaniem dla osób, które są introwertykami, dlatego, że w akademiku mamy dużo ludzi. Gdy jesteśmy osobami, które lubią spędzać czas same ze sobą i w spokoju się pouczyć, to jest najlepsze rozwiązanie - mówi studentka Ania. - W kolejnych latach również planuję wynajmować pokój, ponieważ w tym momencie cena za akademik i wynajęcie pokoju w mieszkaniu są podobne.


Posłuchaj
04:26 Czwórka/ Czat Czwórki - _akademik czy pokój na mieście? 20.07.2021.mp3 Lokum dla studenta - akademik czy pokój na mieście? (Czat Czwórki/Czwórka)

 

To jednak zależy od standardu. Opłaty za akademik wzrosły przez ostatni rok i wynoszą średnio od 450 do 1.200 zł. Niestety, zdaniem wielu studentów, ceny nie są adekwatne do oferowanych warunków. Potwierdza to badanie Niezależnego Zrzeszenia Studentów, które w 2017 roku sprawdziło stan akademików.

Jak wynika z raportu, większość z nich powinna przejść zmiany. - Studenci wskazywali, że woleliby poprawę wyposażenia i poziomu czystości w łazienkach. Dla 73 proc badanych, standard akademików byłby odpowiedni, gdyby pokoje posiadały prywatne łazienki - mówi przewodnicząca Zarządu Krajowego NZS Alicja Książek. - Połowa ankietowanych z kolei wskazywała, że istotny dla nich jest dostęp do prywatnego aneksu kuchennego, co w akademikach jest rzadkością. W badaniu skarżono się na powierzchnię pokoi, aż 43 proc badanych uznało swój pokój za zbyt mały.


shutterstock student studia paryż francja eiffel 1200.jpg
Studia za granicą. Przedstawiciele uczelni sami zdradzą Ci szczegóły

Sprawdź także:

Jak mówi jedna z uczestniczek naszej sondy, akademik będzie lepszy dla osoby, która jest ekstrawertyczna i lubi towarzystwo. Ważną rzeczą obok ceny i wygody jest, z kim i jak się mieszka - tutaj wszystko zależy od szczęścia i przydziału. Jednak żeby otrzymać miejsce w akademiku, same chęci nie wystarczą. O przyznaniu lokum w domu studenckim decydują również inne kwestie. - Przyznając miejsca w akademikach, kierujemy się odległością miejsca zamieszkania oraz sytuacją rodzinną studenta - mówi prorektor Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. Tadeusz Wallas.

Jak podkreśla prowadzący audycję Piotr Firan, rozstrzygając dylemat starania się o miejsce w akademiku czy wynajęcia pokoju, warto brać pod uwagę obostrzenia, których zaostrzenie w przypadku wystąpienia czwartej fali pandemii zapowiadają zarządzający domami studenckimi. W takiej sytuacji trzeba się liczyć z ograniczonym wstępem dla odwiedzających.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Szymon Majchrzak

Data emisji: 20.07.2021

Godzina emisji: 15.47

aw

Czytaj także

"Zadłużony jak polski student". Dlaczego żacy nie mają pieniędzy?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 10:44
Brak finansowej wiedzy, ale też niefrasobliwe gospodarowanie budżetem - to główne przyczyny zadłużenia polskich żaków. Ponad 135 tys. dłużników w Polsce to osoby między 18. a 35. rokiem życia, a ich łączny dług wynosi prawie 555 mln złotych - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Freelancer. Jak zacząć nowe zawodowe życie?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 17:51
- Pandemia - paradoksalnie - ułatwiła wielu freelancerom życie. Dzięki temu, że praca zdalna stała się codziennością ludzie odkryli, że mogą pracować równie dobrze dla klienta z Krakowa jak i dla klienta z Londynu, bez konieczności przemieszczania się - wyliczał bloger Michał Barczak. 
rozwiń zwiń