Sadź drzewa na zdrowie i dla przyszłych pokoleń

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 20:30
W dzisiejszych czasach najważniejsza jest walka z kryzysem zdrowotnym, ale okazuje się, że dla wielu osób ekologia jest równie ważna jak pandemia.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: vp_art/Shutterstock

Zanieczyszczone powietrze odpowiada rocznie za ponad 4 miliony przedwczesnych zgonów na całym świecie. W Polsce jest to ponad 6 tysięcy osób. Dlatego jednym z kluczowych działań proekologicznych na rzecz ochrony zdrowia Polaków jest poprawa jakości powietrza. - Ten rok jest wyjątkowy, jeśli chodzi o emisję dwutlenku węgla. W czasie pandemii ona się obniżyła i widać to w raportach wielu krajów na świecie. Mniej jeździmy, mniej latamy i mniej kupujemy - mówi Anna Załuska, dyrektor Działu Komunikacji Teva.


Posłuchaj
16:08 [CZWORKA]Ratujemy swiat 30 październik 2020 ekologia.mp3 Ekologiczne nawyki w pandemii - co się zmieniło w naszym podejściu? (Ratujemy świat/Czwórka)

 

Międzynarodowe organizacje apelują o kontynuację inicjatyw zmierzających do ograniczenia wpływu na zmiany klimatyczne, a przez to poprawę zdrowia społeczeństw. - Znając rekomendacje międzynarodowych instytucji, zachęcamy do sadzenia drzew w ramach ogólnopolskiej akcji "Drzewa od Teva" - mówi gość Czwórki. - Inicjatywa obejmuje kilkuetapowy plan zasadzenia ok. 250 000 drzew w ciągu kilku miesięcy - dodaje.

Drzewa w mieście / Narodowy Instytut Dziedzictwa / TV NID

Lasy sprzyjają utrzymaniu bioróżnorodności środowiska, działają retencyjnie oraz przyczyniają się do poprawy jakości powietrza. Drzewa, szczególnie liściaste, działają jak naturalne filtry - usuwają cząstki stałe i dwutlenek węgla (CO2) z atmosfery, a wraz z nimi absorbują pyły zawieszone PM10. - Nasza akcja realizuje potrzebę poprawy jakości powietrza jako jednego z priorytetów działań na rzecz ochrony zdrowia w Polsce - podkreśla rozmówczyni Marty Hoppe.

Posłuchaj także:

Jak dotąd w samym tylko Nadleśnictwie Lipusz, w którym huragan z 2017 roku zniszczył 18 000 ha lasów, w ramach tej inicjatywy posadzono drzewa na powierzchni 11 ha, m.in. dęby, sosny, świerki i brzozy. Razem ponad 110 tys. drzew.

***

Tytuł audycji: "Ratujemy świat" 

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Anna Załuska (dyrektor Działu Komunikacji Teva Polska & CEE)

Data emisji: 30.10.2020

Godzina emisji: 14.15

kul


Czytaj także

Zmiany klimatyczne na Antarktyce. Jak bardzo nas dotyczą?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2020 14:04
Polska Akademia Nauk od wielu lat prowadzi badania w rejonie Antarktyki. Dzięki nim, obserwowane są procesy, jakie zachodzą w tamtejszej przyrodzie - od fauny, przez roślinność i porosty po mikroorganizmy, zmiany glacjalne i pogodowe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świat czeka susza? "To właściwie nieuniknione"

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2020 12:37
Do 2050 roku blisko połowa ludzkości pozostanie bez wody pitnej - wynika z raportu "Raport United in Science". Pandemia zatrzymała nasze życie, ale nie powstrzymała globalnego wzrostu temperatur i podnoszenia się poziomu mórz i oceanów.
rozwiń zwiń