"Stary" Jarmusch wraca na wielki ekran. Są też nowe plakaty

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 13:17
Jeśli w latach 80. i 90. mieliście za mało lat, by iść do kina na filmy Jima Jarmuscha, to ten przegląd jest dla Was. GutekFilm zaprasza na kultowe obrazy reżysera - od debiutu po "Kawę i papierosy". 
- Jarmusch jest niesamowicie uniwersalnym reżyserem. Nigdy nie był przedstawicielem Hollywood, zawsze był buntownikiem - mówi Konstancja Sawicka.
- Jarmusch jest niesamowicie uniwersalnym reżyserem. Nigdy nie był przedstawicielem Hollywood, zawsze był buntownikiem - mówi Konstancja Sawicka. Foto: Dave Bedrosian/Geisler-Fotopress/PAP/DPA

Posłuchaj
10:16 czwórka pierwsze słyszę 02.12.2021.mp3 "7 x Jarmusch" to projekt, który zabiera nas w podróż przez wczesne filmy Jima Jarmuscha (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Jim Jarmusch jest popularnym reżyserem w naszym kraju, szczególny sentyment ma do niego Roman Gutek z GutekFilm. - Projekt "7 x Jarmusch" można nazwać takim "passion projektem" Romana Gutka, a dzięki temu my wszyscy na tym korzystamy - mówi Konstancja Sawicka, przedstawicielka dystrybutora. - Pierwsze filmy Jarmuscha prezentowaliśmy już na początku naszej działalności, teraz możemy do nich powrócić. To fajna rzecz dla osób, które nie miały możliwości zobaczenia tych obrazów na dużym ekranie, bo np. byli za mali lub nawet nie było ich jeszcze wtedy na świecie - dodaje.

Pierwsze filmy Jarmuscha

Filmy z lat 80., 90. i pierwszych lat XXI wieku prezentowane są w odnowionej cyfrowo formie. - Może to jeszcze nie jest żyleta, ale jakość jest dużo lepsza - podkreśla gość Kamila Jasieńskiego.

W zbiorze siedmiu obrazów znalazły się:

  • "Nieustające wakacje" (1980),
  • "Inaczej niż w raju" (1984),
  • "Poza prawem" (1986),
  • "Mystery Train" (1989),
  • "Noc na ziemi" (1991),
  • "Truposz" (1995),
  • "Kawa i papierosy" (2003).

- Ja zaczęłam oglądanie filmów Jarmuscha od "Truposza" i "Kawy i papierosów". To najnowsze z prezentowanych obrazów. Widać tu większe budżety, duże gwiazdy kina - w "Truposzu" rolę główną gra Johnny Depp - opowiada Konstancja Sawicka. - Potem sięgnęłam po "Noc na ziemi". Jarmusch zebrał tam fantastyczną obsadę. Jest tu Winona Ryder, Gena Rowlands, Béatrice Dalle czy Roberto Benigni. "Noc na ziemi" to pięć nowelek dziejących się w ciągu jednej nocy w pięciu miastach świata. Dla mnie to było fajne zaznajamianie się z tą coraz wcześniejszą twórczością Jarmuscha - dzieli się swoim doświadczeniem.

W programie nie brakuje "Inaczej niż w raju" - drugiego filmu reżysera, który został nagrodzony w Cannes i sprawił, że Jarmusch został dostrzeżony i doceniony. - To historia dziewczyny z Węgier, która przyjeżdża do Nowego Jorku do swego kuzyna i jego przyjaciela. Wspólnie wyruszają w podróż - mówi gość Czwórki. - Te filmy są formalnie proste, ale oparte na świetnych dialogach - dodaje.

Plakaty do filmów 

Przegląd może być niesamowitą filmową przygodą, a dodatkowo towarzyszy mu wyjątkowa oprawa graficzna. - Wznowione zostały plakaty z lat 90. - zdradza Konstancja Sawicka. - Chcieliśmy wrócić do Polskiej Szkoły Plakatu. Zaangażowaliśmy do pracy Andrzeja Klimowskiego, który w latach 90. robił plakaty do tych wszystkich filmów. Artysta wznowił pięć plakatów, a do "Truposza" i "Kawy i papierosów" stworzył nowe - opowiada.

Okazuje się, że o całej inicjatywie GutekFilm wie sam Jim Jarmusch, a jeden z plakatów Andrzeja Klimowskiego zawisł nawet w jego gabinecie.

7xJarmusch: 7 filmów Jima Jarmuscha ponownie w kinach i na VOD/GutekFilm

- Jim Jarmusch jest niesamowicie uniwersalnym reżyserem. Nigdy nie był przedstawicielem Hollywood, zawsze był buntownikiem - przypomina gość Kamila Jasieńskiego. - Jego postacie są realne, przyziemne, bardzo nam bliskie, niezależnie od tego, gdzie dzieje się akcja filmu.
Dla młodych ludzi oglądanie jego obrazów to będzie ciekawa przygoda - dodaje.

Projekcje filmów odbywają się w kinach całej Polski. Na stronie wydarzenia można sprawdzić, czy są w naszym mieście. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Konstancja Sawicka (PR i social media manager w Gutek Film)

Data emisji: 02.12.2021

Godzina emisji: 08.15

pj

Czytaj także

"Gra o Wszystko" - pierwszy polski mokument

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 13:19
- Mokument - to dokument, który jest od początku do końca zmyślony - mówi Maurycy Chełmiński, reżyser obrazu, który ma opowiadać o najstarszym polskim pinballu. 
rozwiń zwiń