"Karate Kid". Powstał dokument o prawdziwym życiu "Pana Miyagi"

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 08:09
Trylogia "Karate Kid" to jedna z najbardziej kultowych produkcji filmowych lat 80. W lutym 2021 na rynku ukazać ma się dokument dotyczący życia i dorobku Pata Mority, odtwórcy roli pana Miyagi.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Andrey Burmakin

shutterstock forrest gump restauracja 1200.jpg
Kino domowe. Łukasz Muszyński poleca filmy, które dają nadzieję

W Polsce po premierze "Karate Kid" jak grzyby po deszczu zaczęły powstawać szkoły tej sztuki walki, a chętnych uczniów nie brakowało. Powstało kilka kontynuacji popularnego filmu, m.in. ciepło przyjęty serial "Cobra Cai", w którym przypomniano legendarną postać mistrza karate, Pana Miyagi. W lutym 2021 na rynku ukazać ma się dokument "More Than Miyagi. The Pat Morita Story".

Posłuchaj
04:37 Czwórka/pierwsze słyszę Morita 25.01.2021.mp3 Dokument o życiu Pata Mority i filmy z legendarnym aktorem (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Pat Morita rozpoczynał swoją przygodę z showbiznesem w restauracji, gdzie pracował jako wodzirej, potem zajął się produkcją rakiet balistycznych, ale to zajęcie porzucił na rzecz stand-upu. W telewizji debiutował pod koniec lat. 60., ale największą sławę przyniosła mu rola sympatycznego mistrza karate. Na duży ekran biografię tego aktora przeniósł teraz dokumentalista Kevin Derek.

Źr. Love Project Films/More Than Miyagi Trailer (2021)

- Choć Pat Morita znany jest na całym świecie głównie jako pan Miyagi - i za tę rolę otrzymał nominację do Oskara - na koncie ma tak naprawdę ponad kilkadziesiąt ról - tłumaczy Łukasz Muszyński, krytyk filmowy. Jak opowiadał, pierwotnie Pat Morita nie planował zostania aktorem, a dzieciństwo - z powodu chorób płuc - spędził w szpitalach. - Leczył się na gruźlicę, a potem pracował jako urzędnik i restaurator. Dopiero po trzydziestce poczuł, że ta praca go "wykańcza" i chce zmienić swoje życie - mówił ekspert. - Karierę zaczął od filmu "Happy Days". 

Posłuchaj także:

Na ekranach ukazał się także serial "Cobra Cai", który - choć broni się jako samodzielna produkcja - stanowi kontynuację trylogii "Karate Kid", a dzięki temu hołd dla Pata Mority. - Wydawało się, że marka Karate Kid zniknęła wraz z końcem ubiegłego stulecia, a tu wskrzeszamy ją, a do tego jest dużo dobrej zabawy, bo czarny charakter z oryginalnej produkcji nagle staje się postacią pozytywną - mówi Łukasz Muszyński. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Martyna Ogonek

Data emisji: 25.01.2021

Godzina emisji: 7.17

kd

Czytaj także

Azja, origami, "Parasite" i czerwony dywan, czyli Festiwal Pięciu Smaków

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 13:29
25 listopada ruszy internetowa odsłona festiwalu. Tym razem, zgodnie z dalekowschodnim kalendarzem lunarnym, patronuje jej Metalowy Szczur. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niemieckie filmowe hity opanują internet

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 13:49
Tydzień Kina Niemieckiego to kolejna impreza, która nie będzie miała swej edycji offline. Organizatorzy zadbali jednak, by znakomite niemieckie filmy, w tym te wyróżnione na wielu festiwalach, można było zobaczyć online. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Newsy ze świata kina. Wiemy kiedy zobaczymy Bonda

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 13:35
Jeszcze nie czas by zasiąść w kinowym fotelu, jednak już dziś wiemy, że gdy tylko otworzą się kina, będzie co oglądać. Na Jamesa Bonda wcale nie będziemy czekać do 2023 roku. 
rozwiń zwiń