Nowa Tradycja. W tym roku także z nagrodą Czwórki

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2022 15:22
Festiwal "Nowa Tradycja" powraca w formie pełnowymiarowej - z koncertami na żywo - po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią. - To swoisty muzyczny most, niezwykle ważny w dzisiejszych trudnych czasach - podkreślał Maciej Szajkowski. W tym roku nagrodę wręczy również Czwórka.
W tym roku nie zabraknie gwiazd muzyki folkowej
W tym roku nie zabraknie gwiazd muzyki folkowejFoto: Shutterstock/Maria Fomina

- Muzyka wraz z jej naturalnymi wibracjami, odbierana na żywo, bezpośrednio, to kluczowa sprawa. Jest swoistym prapoczątkiem i znajduje tu swoje continuum - podkreślał Maciej Szajkowski. 24. Festiwal Folkowy Polskiego Radia i konkurs "Nowa Tradycja" odbędzie się 13-15 maja. - Ten festiwal moim zdaniem jest jednym z najważniejszych świąt muzyki tego gatunku. Możemy teleportować dźwięki do audytorium beż żadnych limitów, ograniczeń, abonamentów i obostrzeń. Dzięki mediom publicznym dźwięk jest ogólnodostępny, a to całej scenie folkowej stwarza niezwykłe możliwości, daje przywilej i szansę niesłychanej promocji - podkreślał.

Festiwal odbywać się będzie pod hasłem związanym z łączeniem kultur: polsko-litewskiej, białoruskiej czy polsko-ukraińskiej, ale także litewsko-białoruskiej. - To najwspanialsze muzyczne tradycje, sięgające jeszcze Polski Jagiellonów. Ówczesna potęga wynikała wówczas z koegzystencji wielu nacji, religii, filozofii, idei i ludów. To piękna karta naszej polskości - podkreślał Maciej Szajkowski. - Polska muzyka folkowa także jest rodzajem konglomeratu wielu składowych, m.in. tradycji tatarskich czy litewskich - opowiadał. 

W tym roku festiwal, jak podkreślał Maciej Szajkowski, pod wieloma względami będzie rekordowy i wyjątkowy. - Czwórka po raz pierwszy ufundowała naszą, Czwórkową nagrodę. To wspaniałe wydarzenie i mam wrażenie, że dodatkowo otworzymy ten konkurs na awangardowe, młodzieżowe brzmienia, wniesiemy świeżość i młodego ducha - podkreślał. Jak wyliczał, do konkursu w tym roku zgłosiła się rekordowa liczba wykonawców. - Mamy raperów, jazzmanów. Ostatecznie w szranki stanie 15 zespołów, a to wspaniała okazja do skonfrontowania swojej twórczości z ogromną publicznością, a także rozwijania swojej późniejszej kariery - wyliczał juror konkursu. Nagrodę wręczy również Czwórka.

Posłuchaj
13:44 nowa tradycja 2022_05_11-08-15-58.mp3 O tegorocznym festiwalu "Nowa Tradycja" opowiada Maciej Szajkowski (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Na scenie podczas pierwszego dnia festiwalu staną m.in. Tęgie Chłopy, czyli laureaci Folkowego Fonogramu Roku. - To plebiscyt, który odbywa się w ramach Nowej Tradycji. Płyty oceniane są tu przez profesjonalistów i znawców muzyki świata - tłumaczył gość porannej audycji. - Pojawi się także Aleksandra Bilińska z formacją Babadag. To koalicja polsko-litewska - mówił Maciej Szajkowski. - Drugiego dnia konkursu będzie kolejna odsłona przesłuchań - na które mamy wstęp wolny - ale i koncert laureatów nagrody Muzyka Źródeł - wyliczał. - W niedzielę odbędzie się prawdziwe, niezwykłe święto, w którym usłyszymy m.in. Babuszki, grupę polsko-ukraińską - podkreślał Maciej Szajkowski.

Czytaj także: 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Gość: Maciej Szajkowski (dziennikarz muzyczny, juror Festiwalu Folkowego Polskiego Radia, muzyk Kapeli ze Wsi Warszawa)

Data emisji: 11.05.2022 

Godzina emisji: 8.15

kd

Czytaj także

Duet Paula i Karol o płycie "Lifestrange": jest troszkę beatlesowska

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2021 00:00
Paula Bialski oraz Karol Strzemieczny, czyli muzycy duetu Paula & Karol opowiadali w Czwórce o nowej płycie zatytułowanej "Lifestrange" oraz o swoich folkowych inspiracjach.
rozwiń zwiń