"Kino na granicy", wystawy i teatr - kultura na Śląsku

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2022 15:25
Jak w każdy poniedziałek ruszamy na Śląsk i sprawdzamy, w jakich kulturalnych wydarzeniach warto wziąć udział. Tym razem Maciek Kędziora zaprasza m.in. na przegląd kinowy "Kino na Granicy", wystawę z okazji 120. rocznicy Sosnowca i spektakl "Gniew".
Katowice
Katowice Foto: shutter/Daniel Jedzura

W Cieszynie w majówkowy weekend odbędzie się 24. edycja przeglądu kinowego "Kino na Granicy", który rozpocznie się 29 kwietnia i potrwa do 3 maja. W centrum tegorocznego wydarzenia stoi wielka retrospektywa filmów Andrzeja Wajdy "Wajda znany i nieznany".

- Jak sama nazwa wskazuje, będzie można zobaczyć takie arcydzieła reżysera, jak: "Człowiek z marmuru", "Popiół i diament", "Niewinni czarodzieje", a także nieco zapomniane obrazy mistrza, jak: "Powiatowa lady Makbet", "Panny z Wilka" - opowiada Maciek Kędziora. - Na festiwalu będzie gościł Daniel Olbrychski, a także odbędzie się wiele premier. Między innymi filmu "Chrzciny" Jakuba Skoczenia, gdzie w pierwszej od wielu lat roli pierwszoplanowej występuje Katarzyna Figura. 

Źr. Facebook/Kino na Granicy

Przenosimy się do Sosnowca, a tam w Pałacu Schoena można oglądać wystawę okolicznościową "Sosnowiec 120 lat". - Myślę, że zła fama Sosnowca ciągnie się za nim niesłusznie, bo to miasto potrafi być piękne i było takie zwłaszcza w latach przemysłowej świetności - mówi gość audycji. - O tym trochę opowiada wystawa w pałacu, która w ośmiu etapach przedstawia, jak rozwijał się Sosnowiec. Jakie były najważniejsze wydarzenia z jego kalendarium, kto z Sosnowca pochodził, jak powstawało miasto, jaka była jego różnorodność kulturowa. Wystawę można będzie oglądać od 28 kwietnia do 3 lipca.

Zobacz także:

W katowickiej Akademii Sztuk Pięknych gratka dla fanów designu. W Rondzie Sztuki można zobaczyć wystawę monograficzną Romana Duszka - grafika, wykładowcy i twórcy systemów informacji wizualnej.

Wydarzenie towarzyszy 14. edycji Międzynarodowego Studenckiego Konkursu Projektowego AGRAFA '22. - To wystawa celebrująca twórczość Romana Duszka. Był on odpowiedzialny chociażby za stworzenie identyfikacji wizualnej Polskich Linii Lotniczych LOT, znaki hotelu Victoria i licznych firm - wymienia Maciek Kędziora. - Roman Duszek był także twórcą logotypu "Dziennika Telewizyjnego".

Źr. Facebook/Rondo Sztuki

Wracamy do Sosnowca, gdzie w Teatrze Zagłębia można oglądać pierwszą teatralną adaptację bestselerowej trylogii kryminalnej "Gniew" Zygmunta Miłoszewskiego. - To ostatnia część kryminalnej trylogii o Teodorze Szackim. Spektakl w Teatrze Zagłębia wyreżyserował Szymon Kaczmarek - mówi rozmówca Kasi Dydo. - Dla "Gniewu" ważny temat to przemoc domowa. Z tego punktu wychodzi reżyser ze swoją sztuką, opowiadając i będąc wierny literze tekstu Miłoszewskiego. 


Źr. Facebook/Teatr Zagłębia w Sosnowcu


Posłuchaj
08:45 Czwórka/Stacja Kultura - Śląsk 25.04.2022.mp3 Maciej Kędziora opowiada o wydarzeniach kulturalnych na Śląsku (Stacja Kultura/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Maciek Kędziora (Filmawka.pl, student katowickiej Filmówki)

Data emisji: 25.04.2022

Godzina emisji: 10.14

aw