Królowa Elżbieta II - jak się zapisała w popkulturze?

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2022 10:52
Chociaż królowa Elżbieta II reprezentowała z godnością swój naród, zawsze przestrzegała protokołu i zajmowała się sprawami najwyższej wagi, od czasu do czasu odsłaniała swoje inne oblicze. Jej osoba była także inspiracją dla artystów.
Pop-art Andyego Warhola przedstawiający brytyjską królową Elżbietę II
Pop-art Andy'ego Warhola przedstawiający brytyjską królową Elżbietę II Foto: PAP/EPA/Andy Rain

Królowa Elżbieta II zapisze się w pamięci potomnych nie tylko swoim długim panowaniem i oddaniem służbie dla swojego kraju. Brytyjska monarchini pozostanie niezapomniana także dzięki odniesieniu do jej postaci w sztuce i popkulturze, a także dzięki swojemu poczuciu humoru.

 

Królowa ikoną popkultury?

- Można powiedzieć, że królowa Elżbieta II była ikoną popkultury. Była na pewno pierwszą żyjącą królową pojawiającą się w kulturze - mówi dr hab. Dorota Babilas z Instytutu Anglistyki UW. - Oprócz tego, że jej wizerunek obecny był na monetach i znaczkach, królowa pojawiła się w filmach. Początkowo w filmach dokumentalnych, a potem już w XXI wieku nawet w filmach fabularnych.

Pojawiły się przeróżne produkcje, które często epizodycznie nawiązują do brytyjskiej królowej. Powstał między innymi film "Randka z królową". - W tym filmie młoda Elżbieta wraz ze swoją siostrą księżniczką Małgorzatą wymykają się z pałacu, w dzień kiedy świętowano zakończenie II wojny światowej - opowiada rozmówczyni Marty Zinkiewicz. - Księżniczki spędzają w nim czas z normalnymi ludźmi. Królowa pojawia się także w cyklu "Naga broń" jako postać w tle, ale bardzo ważna. Często są to parodie, gdzie wykorzystywany jest element ochrony królowej.


Królowa i James Bond

Wiadomo, że najsłynniejszy agent świata James Bond był w służbie Jej Królewskiej Mości - taki też tytuł ma jeden z filmów poświęcony 007. Jego najważniejszym zadaniem jest ochrona królowej i ten element został także wykorzystany w filmiku promującym igrzyska olimpijskie w Londynie. - Królowa podobno osobiście była zaangażowana w powstawanie scenariusza tego filmu - mówi specjalistka. - U boku królowej wystąpił odgrywający rolę Jamesa Bonda - Daniel Craig. Produkcja ujrzała światło dzienne w 2012 roku, a królowa skacze w nim nawet ze spadochronem. To może świadczyć o dystansie, jaki miała do siebie monarchini.

Źr. Youtube/Olympics/ James Bond and The Queen London 2012 Performance


Królowa Elżbieta II pojawia się także w "Minionkach", a także w spocie z misiem Paddingtonem, który został nagrany z okazji 70 rocznicy objęcia przez nią tronu.


Źr. Youtube/The Royal Family/Ma’amalade sandwich Your Majesty?

Podobnie jak dla filmowców, królowa Elżbieta II była inspiracją także dla muzyków. Pojawia się w tekstach piosenek i na okładkach płyt takich zespołów jak Sex Pistols czy Pet Shop Boys oraz u Madonny. Królowa Elżbieta II występuje także w przedstawieniach malarskich i graficznych. Do jednych ze słynniejszych należy pop-artowska przeróbka portretu monarchini wykonana przez Andy'ego Warhola.  


Źr. Youtube/Sex Pistols - God Save The Queen

Ci, którzy znali Elżbietę II, wiele mówią o poczuciu humoru królowej. Świadczy o tym między innymi fakt, że namawiała członków swojej rodziny do wręczania sobie, zamiast tradycyjnych gwiazdkowych podarków, dowcipnych prezentów. Podobno uwielbiała także psikusy, nawet wtedy, gdy to ona sama była obiektem żartów.


Posłuchaj
05:00 Czwórka/ Pierwsze Słyszę - Elzbieta II - pop kultura 19.09.2022.mp3 Dr Dorota Babilas z Instytutu Anglistyki UW o roli królowej Elżbiety II w popkulturze (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziAdam Smolarek

Materiał: Marta Zinkiewicz

Data emisji: 19.09.2022

Godzina emisji: 8.30

aw

Czytaj także

5 rzeczy, które nie istniały, gdy 70 lat temu Elżbieta II zasiadła na brytyjskim tronie

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2022 05:50
Gdy w 1952 roku obejmowała tron po swoim ojcu Jerzym VI, na czele Związku Radzieckiego wciąż stał Józef Stalin. Rok później, 2 czerwca 1953 roku, miała miejsce oficjalna koronacja Elżbiety na królową Wielkiej Brytanii. Od tego czasu świat zmienił się nie do poznania. 
rozwiń zwiń