Finanse pokolenia Z. "Zadłużenie spada, ale nie jest dobrze"

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2022 13:00
- Z badań wynika, że nawet jeśli młodzi Polacy mieli jakieś oszczędności i zabezpieczenie finansowe, w wielu przypadkach utracili je w ciągu ostatnich sześciu miesięcy - wyliczał główny analityk BI Info Monitor, Waldemar Rogowski.
Młodzi mają problem ze spłacaniem rachunków terminowozdjęcie ilustracyjne
Młodzi mają problem ze spłacaniem rachunków terminowo/zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Andrey_Popov

Zadłużenie generacji Z spada, ale trend może się nie utrzymać, co wiąże się z inflacją, trudną sytuacją gospodarczą i rosnącymi kosztami życia - wynika to z badania przeprowadzonego na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Jak wyliczała dziennikarka Czwórki Martyna Ogonek, w Polsce w grupie wiekowej od 18. do 24. roku życia jest aż 125 tysięcy dłużników, którzy zalegają ze spłatą w sumie 853 mln złotych.

Ze statystyk wynika, że o terminowym regulowaniu rachunków częściej zapominają mężczyźni. - Ich długi wynoszą 525 mln złotych, a u pań to kwota 333 mln złotych. Przeważnie są to mieszkańcy województw mazowieckiego, śląskiego i dolnośląskiego - tłumaczył główny analityk BI Info Monitor, Waldemar Rogowski. Największy problem to zaległości pozakredytowe, czyli m.in. alimenty, codzienne rachunki i czynsz. 

Zdaniem eksperta jeszcze kilka miesięcy temu sytuacja finansowa młodych w Polsce nie była tak zła, a związek z tym miał lockdown i zdalna nauka. - Powrót do rodzinnych domów i korzystanie z gościnności rodziców sprawiły, że wielu studentom odpadła znaczna część rachunków i innych kosztów związanych z samodzielnym utrzymaniem - podkreślał Waldemar Rogowski. - W latach 2018-2020, czyli przedpandemicznych, zaległości finansowe w tej grupie wiekowej zwiększały się dwa razy szybciej niż w przypadku reszty społeczeństwa - wyliczał. - Potem, od początku pandemii systematycznie spadały.

Posłuchaj
03:41 _PR4_AAC 2022_10_12-07-17-05.mp3 O sytuacji finansowej młodych w Polsce mówi Waldemar Rogowski (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Czytaj także:

Dziś jednak średnie miesięczne wydatki studenta wciąż rosną - wynika z raportu "Portfel studenta" i wynoszą ponad 3 tys. złotych. Co trzeci ankietowany w wieku 18-24 lat nie ma w tej chwili oszczędności. Taki stan rzeczy utrzymuje się już od pół roku. - Co piąty pytany deklarował, że posiadał zabezpieczenie finansowe, ale stracił je w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Z dużym prawdopodobieństwem możemy więc stwierdzić, że ich rezerwy finansowe zostały spożytkowane na bieżące wydatki. Młodzi dorośli mogą niedługo znaleźć się w bardzo trudnej sytuacji finansowej - przestrzegał ekspert. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński

Materiał przygotowała: Martyna Ogonek

Data emisji: 12.10.2022

Godzina emisji: 7.15

kd/kor

Czytaj także

Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Co po "śpiulkolocie", "alternatywce" i "dzbanie"?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2022 11:16
Rozpoczęła się siódma edycja plebiscytu PWN na Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Można zgłaszać swoje propozycje, a potem wybierać z najlepszej dwudziestki. Jakie słowa mają szansę?
rozwiń zwiń