Zadłużenie Polaków. "Bierzemy kredyty, choć wiemy, że ich nie spłacimy"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 13:56
- Dług Polaków w tym roku w stosunku do poprzedniego roku wzrósł, ale liczba dłużników zmalała. To oznacza, że zmieniło się nasze podejście do kredytów. Problemu części z nas się nawarstwiają, ale inni poradzili sobie z zadłużeniem - tłumaczył Andrzej Kulik, rzecznik Krajowego Rejestru Długów. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Kittisak Jirasittichai

Shutterstock pieniądze portfel 1200.jpg
W co zainwestować swoje pieniądze?

48 miliardów złotych - tyle wynosi dług Polaków na koniec 2020 roku. Z danych Krajowego Rejestru Długów i Biura Informacji Gospodarczej wynika, że to o prawie 2,5 miliarda złotych więcej niż rok wcześniej. Systematycznie spłacamy bankowe raty, ale już z domowymi rachunkami mamy większy problem. Wielu z nas zadłuża się, choć ma świadomość, że nie jest w stanie spłacić swoich długów.

Posłuchaj
03:53 Czwórka/Pierwsze słyszę zadłużanie 09.22.2021.mp3 Jak zadłużają się Polacy? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

- Mamy różne rodzaje kredytów, ich wartość rośnie, ale i spłacalność wciąż jest niezła. Najczęściej są to długi zaciągane na sprzęt RTV i AGD. Gorzej jest z kredytami gotówkowymi, różnie też bywa z kredytami hipotecznymi - wyliczał rzecznik KRD Andrzej Kullik. - Łatwiej spłaca nam się kredyty złotówkowe, z frankowymi idzie nam gorzej. Kiepsko też jest z płaceniem firmom, które kupiły długi od pierwotnych wierzycieli. 

oszczędzanie kalkulator pieniądze 1200.jpg
Jak oszczędzają młodzi ludzie?

Sprawdź także:

Najbardziej zadłużeni są Polacy w dwóch grupach wiekowych: między 36. a 45. rokiem życia i między 46. a 55. rokiem życia. Łącznie ich zadłużenie sięga po kilkanaście miliardów złotych. W przypadku osób młodszych niepokojąca jest nie tyle kwota zadłużenia, ile nagły przyrost tej kwoty. - To nie jest tak, że działa u nich mechanizm "wezmę i nie oddam". Ci ludzie żyją po prostu bardzo konsumpcyjnie i nie do końca zdają sobie sprawę z konsekwencji niespłacania długów - wyliczał ekspert. Największe opóźnienia Polacy mają w spłacaniu faktur za media, m.in. telefony i internet. W stosunku kraju to miliard złotych zaległości. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 09.02.2021

Godzina emisji: 7.16

kd

Czytaj także

Konsekwencje koronawirusa - Polacy zaczęli oszczędzać?

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2020 12:04
Polacy przyznają, że pandemia nie wpłynęła na ich sytuację finansową, ale "zmieniła myślenie o wydatkach". - Przewidujemy, że jakieś oszczędności pewnie nam się przydadzą na czarną godzinę, dlatego nie chcemy wydawać pieniędzy "lekką ręką" - tłumaczyła Katarzyna Dempkowska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak polska gospodarka przechodzi pandemię?

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 10:29
Z danych Eurostatu - które objęły pierwsze trzy kwartały 2020 roku - wynika, że polskie PKB spadło w tym czasie o 2,3 proc. Jednak - choć wiele firm nie przetrwa pandemii - to zdaniem ekspertów całościowy obraz gospodarki jest i tak lepszy niż w wielu innych krajach.
rozwiń zwiń