Green filming - trend eko na planie filmowym

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2022 12:38
Produkcje filmowe to nie tylko doskonały scenariusz, sprawny operator i jako efekt końcowy - film. To także praca setek ludzi, plany zdjęciowe i ślad węglowy, który pozostawiają. Dlatego coraz częściej mówi się o green filmingu.
Coraz częściej przy produkcjach filmowych zwraca się uwagę na redukcję śladu węglowego
Coraz częściej przy produkcjach filmowych zwraca się uwagę na redukcję śladu węglowegoFoto: shutterstock/gnepphoto

Organizacja planu zdjęciowego, podróże, catering - to produkcja dużej ilości dwutlenku węgla. Przemysł filmowy nie oszczędza naszego środowiska. Jak poinformowano podczas tegorocznego Berlinale, półtoragodzinny film to koszt 150 ton CO2. Dla porównania: to tyle, ile przeciętny samochód wytwarza, pokonując 4 tysiące kilometrów. Ma to zmienić trend, który coraz śmielej wkracza na czerwony dywan - green filming.

"Zielona" produkcja filmowa

Rok temu powstał nieformalny kolektyw "Film dla klimatu". - W dobie katastrofy klimatycznej postawiliśmy sobie za cel znalezienie skutecznych rozwiązań przyczyniających się do spowolnienia degradacji środowiska naturalnego - mówią jego założyciele. - Kluczowym działaniem jest dla nas propagowanie idei zrównoważonej produkcji audiowizualnej - green filmingu, czyli świadomego realizowania utworów audiowizualnych w sposób jak najbardziej neutralny dla klimatu.

Zdaniem inicjatorek grupy zrównoważona produkcja mogłaby zneutralizować wpływ na środowisko nawet do 1/3 tej wartości. - Chodzi o to, żeby wcześniej planować działania i tak ograniczać konsumpcję - mówi Monika Głowacka, kierownik Łódź Film Commition. - Starać się ograniczać zakupy, ale też myśleć o bardziej ekonomicznym transporcie, cateringu, który miałby mniejszy wpływ na środowisko, pójść bardziej w kierunku diety wegetariańskiej, a nawet wegańskiej. Może to być też stosowanie certyfikowanych materiałów do budowy scenografii czy produkcji kostiumów, raczej wynajem, a nie zakup.

Dużym wyzwaniem dla producentów jest planowanie produkcji, żeby uniknąć długich i obciążających dla środowiska podróży. - Można działać nie tylko poprzez ograniczanie miejsc i obiektów zdjęciowych. Można też ograniczać odległości pomiędzy planem zdjęciowym a bazą - tłumaczy rozmówczyni Szymona Majchrzaka. - Można wybierać środki transportu takie jak samochody hybrydowe czy rowery, można także transportować kilka osób w jednym pojeździe.

Zobacz także: 


Nowoczesne technologie pomogą

Jednak pojawia się pytanie o atrakcyjność produkcji i ich walory estetyczne. Czy np. film "Władca pierścieni" byłby tak odebrany, gdyby nie był kręcony w kilku lokalizacjach?

- Oczywiście trudno to sobie wyobrazić i takich przykładów można podać wiele. Film jest przemysłem kreatywnym. To by oznaczało, że pewne dzieła i pomysły nie mogłyby być realizowane - mówi Adam Domalewski (Instytut Mediów, Filmu i Sztuk Audiowizualnych UAM). - Jednak z drugiej strony z pomocą przychodzą techniki cyfrowe i to, że kino jest sztuką iluzji. Pewnych rzeczy nie musimy filmować tak jak kiedyś.


Posłuchaj
04:37 Czwórka/Pierwsze Słyszę - green filming 20.10.2022.mp3 W audycji mówimy o green filmingu (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 

To się udaje, nie tylko w światowych, ale i polskich produkcjach, do których należą m.in. filmy "Tarapaty" i "Tarapaty 2". - Film "Matecznik" to tytuł nagrodzony w Gdyni nagrodą klimatyczną - mówi Marta Kremares z Łódź film Commition. - To pełny metraż. Tym bardziej cieszy fakt, że producent zdecydował się na ograniczenie swojego śladu węglowego i podszedł do tego poważnie i z dużą odpowiedzialnością. Te tytuły na polskim rynku pojawiają się coraz częściej.


Warunek - ograniczenie śladu węglowego

Żeby było ich więcej, niektóre instytucje decydują się na udzielanie dotacji na podstawie m.in. gwarancji ograniczania śladu węglowego. Coraz częściej instytucje na świecie punktują działania związane z ekoprodukcją. W Niemczech producenci są obligowani do wdrażania konkretnych "zielonych" działań - w innym wypadku nie otrzymają wsparcia z funduszy publicznych.

Działania grupy "Film dla klimatu" zaowocowały wydaniem przewodnika po zrównoważonej produkcji filmowej i telewizyjnej.


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński

Materiał: Szymon Majchrzak

Data emisji: 20.10.2022

Godzina emisji: 8.15

aw/kor

Czytaj także

"Gwiezdne wojny” będą trwać wiecznie

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2022 12:40
Tak zapowiada szefowa Lucasfilm. Kathleen Kennedy poinformowała o planach rozwoju kultowego cyklu przez... wieczność. Co na to fani "Gwiezdnych wojen"?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Diesel na wodór. Czy to ekologiczna rewolucja?

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2022 11:31
Australijscy inżynierowie przerobili tradycyjny silnik diesla tak, by spalał wodór. Dzięki temu ograniczyli emisję tlenków azotu i dwutlenku węgla do atmosfery, a to związki odpowiedzialne za rosnący kryzys klimatyczny. 
rozwiń zwiń