"Essa" - Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Sprawdź skąd się wzięło!

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2022 11:00
20 słów trafiło do finału Plebiscytu na Młodzieżowe słowo roku. W głosowaniu oddano 250 tysięcy głosów. Zwycięzca jest jeden. To "essa"!
dd
ddFoto: Shutterstock

Jak się okazuje "essa" nie jest wcale słowem młodym. Zostało dostrzeżone, wyłapane i pojawiło się w powszechnym użyciu za sprawą rapera o pseudonimie Wini. - Można powiedzieć, że Wini to raczej nestor polskiego hip-hopu - ocenia Bartek Chaciński, członek kapituły Plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku. - To słowo zostało wymyślone w latach 90. jeszcze na przełomie wieków. Odnosi się ono do imprez tanecznych w polskich klubach, szczególnie imprez techno. Podobno, gdy zabawa, atmosfera na takich imprezach sięgały zenitu jej uczestnicy wykrzykiwali słowo "essa". Wini to podchwycił i zrobił z niego taki swój znak firmowy - dodaje. 

Jednak źródłosłów "essy" jest bardziej złożony. Możemy doszukiwać się też zachodnich korzeni, związanych ze światem gamingu. - Możemy to łączyć ze słowem "easy" (ang. łatwy), "essa" to hasło, okrzyk na podkreślenie, że dane zadanie było łatwe, związany ze zwycięstwem, okrzyk triumfu - wyjaśnia gość Kamila Jasieńskiego. - "Essa" jest bardzo popularna od kilku lat, wraca w plebiscytach na Młodzieżowe Słowo Roku. Chyba nie jest zaskoczeniem, że została tegorocznym zwycięzcą - dodaje. 

"Essa" staje się też pozdrowieniem. Może być łączona z sukcesem w grze, sukcesem życiowym, piątką w szkole. Co ciekawe jest też słowem, któremu towarzyszy gest. - To gest dłoni, mały palec i kciuk są wyprostowane, reszta palców zaciśnięta w pięść - wyjaśnia Bartek Chaciński. 

Jak zauważa Kamil Jasieński gest "essy" to dawne pozdrowienie surferów. 

- Dziś "essa" jest takim głębokim recyklingiem. Miała już kilka momentów wzlotu, środowiskowej popularności. Teraz jest ogólnorozpoznawalnym słowem - mówi gość Czwórki. - To słowo ma długą historię w języku młodzieżowym, nie pochodzi jedynie z jednego mema, a widać tu kilka źródeł - dodaje. 

W Plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku przyznano także wyróżnienie, nagrodę jury. W tym roku powędrowało ono do "odklejki". - "Odklejka" to każde zachowanie, które jest sygnałem oderwana od rzeczywistości. To słowo o rodowodzie szkolnym, często tam występuje - tłumaczy dziennikarz. - Używane jest do określenia kogoś kto ma "zawiechę", zawiesił się, jest gdzieś indziej, nie słyszy tego, co się do niego mówi - wyjaśnia. 


Posłuchaj
06:46 czwórka pierwsze słyszę 07.12.2022 chaciński.mp3 O "essie" - Młodzieżowym Słowie Roku opowiada Bartek Chaciński, członek kapituły plebiscytu (Czwórka/Pierwsze słyszę)

 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński

Gość: Bartek Chaciński (członek kapituły konkursu na Młodzieżowe Słowo Roku)

Data emisji: 07.12.2022

Godzina emisji: 8.46

pj

Czytaj także

"Ojczysty - dodaj do ulubionych" - skarby języka polskiego. Stare gady i gadanie

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2022 06:30
Kampania Narodowego Centrum Kultury "Ojczysty - dodaj do ulubionych" została doceniona przez Akademię Mistrzów Mowy Polskiej. Tytuł Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej, w tegorocznej odsłonie, powędrował do twórców inicjatywy "Ojczysty - dodaj do ulubionych".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Co po "śpiulkolocie", "alternatywce" i "dzbanie"?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2022 11:16
Rozpoczęła się siódma edycja plebiscytu PWN na Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Można zgłaszać swoje propozycje, a potem wybierać z najlepszej dwudziestki. Jakie słowa mają szansę?
rozwiń zwiń