City break. Uciekamy przed zimą na Maderę

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2023 10:07
Tym razem zaproponujemy kilkudniowy city break w Europie, ale bardzo blisko Afryki. Wybierzemy się na "Wyspę wiecznej wiosny", czyli Maderę. 
Madera
MaderaFoto: Shutterstock.com/Audrius Venclova

Portugalska wyspa może zachwycać wspaniałym klimatem i pięknymi widokami. Na turystów czekają tu potężne klify, sielskie miasteczka i wioski, a także wyśmienita kuchnia. Ciekawe jest pochodzenie wyspy - jest to jeden z najwyższych na świecie wulkanów. W audycji powiemy o tym, jak najwygodniej dotrzeć na wyspę i których atrakcji nie można przegapić.

- Studia na Universidade da Madeira w niczym nie przypominają znanej z polskich uczelni harówki, a jednak nie są to rajskie wakacje - przekonywała w rozmowie z Czwórką stypendystka Erasmusa Zuza Chojecka. - Klimat w Portugalii sprzyja temu, żeby się opalać, a nie zakuwać, ale system nauczania jest do tego dopasowany. Jest tylko jedna sesja - poprawkowa - do której podchodzą tylko ci, którym nie udało się zdać poszczególnych egzaminów w ciągu całego roku. I to chętnie bym przeniosła na polskie uczelnie - wspominała.

Z powodu klimatu Madera jest też rajem dla rowerzystów. - Decydując się na ten rodzaj aktywności, lepiej zostawić swoje dwa kółka w domu, bo transport będzie nas sporo kosztował - radził w naszym studio przewodnik Jakub Jankowski. - Na miejscu jest dużo wypożyczalni rowerów, a cena wynajmu, choć wysoka, nie powinna zrujnować portfela.

Ile może nas kosztować okołoweekendowy wypad na te portugalską wyspę i na czym można zaoszczędzić podczas takiej wyprawy? To sprawdzimy w pierwszej części programu. 

Zobacz także:

Po godzinie 8.00 połączymy się z Dawidem, autorem kanału internetowego "Historia w 5 minut". Jak w ciekawy sposób pokazać historię i który temat był najtrudniejszy do zrealizowania?  

Gościem Czwórki po godz. 8.30 będzie zaś Mirek "Zacier" Jędras, organizator Festiwalu Twórczości Nieograniczonej Zacieralia.

W programie będzie też serwis kulturalny i sportowy.

***

Na audycję Najlepszy dzień tygodnia zaprosimy w piątek (13.01) po godz. 07.00. Program poprowadzi Kamil Jasieński.

kd/kor

Czytaj także

City break w Lizbonie. Wjedź na wzgórze tramwajem - to może być początek pięknej przyjaźni

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2022 10:00
Lizbona to położona najdalej od Polski europejska stolica. Choć dystans jest duży, to warto go pokonać, by zobaczyć niezwykłe, kolorowe fasady kamienic, żółte tramwaje i poznać smaki oceanu. 
rozwiń zwiń