Język "Tysiąca i jednej nocy". Czy trudno się nauczyć arabskiego?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 20:45
Która mała dziewczynka nie marzyła, żeby być arabską księżniczką? Żeby nią zostać, dobrze jest poznać język arabski. Teraz np. język ten przybliża nam sport, bo wszystkie oczy są skierowane na Egipt. Tam właśnie, do 31 stycznia, trwają mistrzostwa świata w piłce ręcznej. Sprawdzamy, czy łatwo jest się nauczyć języka wyznawców islamu.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Black Kings
Spisbergen turyści góry Norwegia 1200.jpg
Kryminały do nauki języka szwedzkiego

Coraz więcej osób zaczyna uczyć się arabskiego. Jeszcze kilka lat temu arabski nie był popularny, trudno też było znaleźć materiały do nauki tego języka - Teraz widzę, że coraz więcej osób chce się uczyć arabskiego i coraz więcej osób podróżujących do Egiptu chce się uczyć podstaw, żeby móc się porozumieć na wakacjach - mówi Aleksandra Gzyra-Abdelhalim.


Posłuchaj
18:07 Czwórka/ Dajesz Radę - język arabski 28.01.2021.mp3 W audycji rozmawiamy o nauce języka arabskiego (Dajesz Radę/Czwórka)

Jak przyznaje gość audycji, na początku arabski wydaje się trudny, a to za sprawą alfabetu, który jest zupełnie inny od naszego. Również kierunek pisania w języku arabskim różni się od tego, jaki powszechnie znamy, bo pisze się od prawej do lewej. - Sam alfabet nie jest trudny. To, co jest trudne w pisaniu, to fakt, że nie zapisuje się krótkich samogłosek i tak naprawdę, jak widzimy jakieś słowo, to mamy zapisane tylko spółgłoski. Czytając musimy je sami sobie dodać - tłumaczy rozmówczyni Anny Hardej. - Jak? Przede wszystkim musimy znać dane słowo, żeby wiedzieć jakie samogłoski i w których miejscach tych słów są. Więc czytanie i pisanie po arabsku wymaga naprawdę dobrej znajomości języka i jego gramatyki.


Źr. YouTube/Polegytravels/ Język arabski: podstawowe zwroty. Cz.1 


Kolejna trudność polega na tym, że język arabski nie jest jeden. Jest m.in. odmiana standardowa, jest to język oficjalny i uczy się go w szkołach. Jednak językiem rodzimym np. dla Egipcjan jest dialekt egipski, który znacznie różni się od standardowego arabskiego. Inaczej wymawia się litery, są różnice gramatyczne, wiele słów również się różni.

Zobacz także:

- Czasami uczymy się tego standardowego języka i jedziemy do kraju arabskiego, a tam okazuje się, że ludzie mówią zupełnie inaczej - tłumaczy gość Czwórki. - Jednak dobrze uczyć się tej wersji podstawowej, bo jest bazą do nauki innych dialektów. Ponadto jest rozumiana przez większość mieszkańców krajów arabskich, którzy chodzili do szkoły.

Źr. YouTube/Melody Music Records/Ramy Sabry-Kelma


Dialekty świata arabskiego różnią się od siebie, czasem te różnice są dość znaczące. - Gdy Egipcjanin będzie słuchał rozmowy Marokańczyków, którzy będą mówili w swoim dialekcie, to może mieć duże problemy, żeby ich zrozumieć - opowiada Aleksandra Gzyra-Abdelhalim. - Bo dialekty marokański, tunezyjski czy algierski mają bardzo dużo wpływów z języka francuskiego.

W językach arabskich można spotkać wiele zapożyczeń również z tureckiego, angielskiego i włoskiego. - Jednak i język arabski miał duży wpływ na inne języki - wyjaśnia gość audycji. - Na przykład w hiszpańskim jest dużo takich zapożyczeń. 


***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Anna Hardej

Materiał przygotowała: Adrianna Janiszewska

Gość: Aleksandra Gzyra-Abdelhalim (autorka kanału Polegytravels)

Data emisji: 28.01.2021

Godz. emisji: 14.08

aw


Czytaj także

Czym dokarmiać ptaki zimą? "Chleb jest bardzo szkodliwy"

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2017 16:30
Wysypujemy im smakołyki do karmników, zwłaszcza zimą, kiedy jedzenia w przyrodzie jest mniej. Czy podawany przez nas pokarm jest właściwy dla konkretnych gatunków ptaków?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jesienna dieta. Co zmieni się w życiu naszych zwierząt?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2018 16:16
Zwierzęta zmieniają swoje upodobania pokarmowe wraz ze zmianą pór roku. Im bliżej zimy, tym dieta staje się coraz bardziej kaloryczna, bogata w białka, tłuszcze oraz węglowodany, czyli wszystkie te substancje, które uchodzą za bardzo dobre źródło energii.
rozwiń zwiń