Portugalski - szósty język świata, choć wcale niełatwy

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 18:40
Portugalia kusi turystów oceanem, widokami, pysznym jedzeniem, ale jej język bywa trudny. W dodatku ma swoje dwa warianty: europejski i brazylijski, a na etapie nauki warto wybrać jeden z nich. 
Wieża Belm, Lizbona, Portugalia
Wieża Belém, Lizbona, PortugaliaFoto: pixabay/antoniacalado
Edynburg_Anton_Ivanov_Shutterstock_663x364.jpg
Szkocja - kamienne szeregowce z kolorowymi drzwiami

W Portugalii znajdziemy najdłuższy most w Europie, który ma 17 km, najstarszą na świecie księgarnie z 1732 roku, a podobno jej mieszkańcy znają 365 potraw z dorsza, jedną na każdy dzień roku. 


Posłuchaj
22:53 czwórka dajesz radę 15.04.2021 portugalia.mp3 O języku portugalskim opowiadają lektorka Anna Kośmider-Leal i uczennica Katarzyna Lelow (Dajesz radę/Czwórka)

Gdy wyjazdy są niemal niemożliwe do realizacji to wycieczkę do tego kraju możemy zacząć od kina. Ada Janiszewska zauważa, że naszą świadomość, gdy mówimy o Półwyspie Iberyjskim, zdominowały produkcje hiszpańskie, ale i Portugalia ma swoje dobre kino. "List" Manoela de Oliveira z 1999 roku, "Odejścia i powroty" z 2003 roku João César Monteiro czy "Pochód młodości" Pedro Costy to tylko niektóre z nich, a doceniane i nagradzane na festiwalach. 

Sprawdź także:

Portugalskim posługuje się ponad 220 milionów osób, głównie to osoby, które zamieszkują Portugalię i byłe portugalskie kolonie m.in. Brazylię, Mozambik czy Wyspy św. Tomasza - tam portugalski to język urzędowy. 

- Hiszpański jest zawsze bardziej w modzie niż portugalski. Portugalski pozostaje w jego cieniu, ale wydaje mi się, że to się zmienia - mówi Anna Kośmider-Leal, wykładowca akademicki i lektorka języka portugalskiego. - Widzę coraz większe zainteresowanie portugalskim. Kto zna portugalski "poradzi" sobie w Hiszpanii, a nawet we Włoszech czy we Francji.  - dodaje. 

Portugalski należy do grupy języków romańskich. Podobieństwa leksykalne i semantyczne z językami z tej grupy są zauważalne Anna Kośmider-Leal


Zdarza się, że Portugalczycy denerwują się, że większość mówi po hiszpańsku, dlatego też docenią wysiłek włożony w naukę ich języka. - Portugalczycy to naród niezmiernie przyjazny, otwarty na turystów, emigrantów, z sercem na dłoni. U nich turysta czuje się dobrze - mówi lektorka. - Polacy i Portugalczycy mają dużo wspólnego - dodaje.

Anna Kośmider-Leal szczególną uwagę zwraca na naukę tego języka. Już na początku poleca wybrać wariant portugalskiego, którego chcemy się uczyć.  - Ten brazylijski jest bardziej śpiewny, w rytmie samby, zaś europejski bardziej twardy, nosowy. Różnice między tymi wariantami przede wszystkim dotyczą wymowy, melodii języka - wyjaśnia. 

Znajomość hiszpańskiego, przy nauce portugalskiego, może być naszym przyjacielem, ale i wrogiem Anna Kośmider-Leal

Języki portugalski i hiszpański mają ze sobą wiele wspólnego, mówi się, że nawet 70 procent słów jest identyczne. Jednak, jak przestrzega gość Anny Hardej, mogą mieć one różne znaczenia, różne wymowy. 

Posłuchaj także:

Pierwsze kroki w nauce portugalskiego stawia Kasia Lelow, która w Portugalii mieszka już od 2 lat i prowadzi bloga "Polka w Portugalii". Jak przyznaje, do tej pory porozumiewała się głownie angielskim, w Portugalii niemal wszyscy go znają, i polski, jest tam duże środowisko polonijne. 
- Z mojej strony decyzja o nauce portugalskiego to ukłon w stronę Portugalczyków, których znam, z którymi się przyjaźnię.  Taki mój krok, ukłon w stronę ich kultury - podkreśla i nie ukrywa, że może znajomość portugalskiego przydać się w poszukiwaniach pracy. 

Blogerka nie ukrywa, że ma problemy z wymową portugalskiego "r". - Dla mnie ten język jest wyzwaniem, jest dość trudny, ale piękny - podkreśla. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

ProwadziWeronika Puszkar

Materiał przygotowałaAda Janiszewska

Gość: Anna Kośmider-Leal (wykładowca akademicki i lektorka języka portugalskiego), Kasia Lelow (blogerka)

Data emisji: 15.04.2021

Godz. emisji: 14.08

pj

Czytaj także

Seriale telewizyjne - świetny sposób na naukę języka ukraińskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2020 15:30
Większość seriali na Ukrainie tworzona jest w języku rosyjskim, co wynika m.in. z uwarunkowań ekonomicznych. Ale są produkcje, do których warto zajrzeć, by poznać tajniki języka ukraińskiego, na przykład w wersji młodzieżowej.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muminki w komiksowym świecie

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 17:30
Opowieści o Muminkach już od kilkudziesięciu lat towarzyszą czytelnikom na całym świecie. Stworzony przez Tove Jansson baśniowy świat Doliny Muminków doczekał się adaptacji filmowych, przedstawień teatralnych, opery czy słuchowisk radiowych. Teraz można śledzić losy sympatycznych stworków, czytając komiks.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"To mógł namalować tylko wariat" - czy rozwiązano zagadkę obrazu "Krzyk"?!

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2021 19:00
Niedawno odkryto tajemnicę jednego z najbardziej znanych obrazów na świecie, chodzi o "Krzyk" norweskiego malarza Edvarda Muncha. Ostatnio naukowcy dowiedli, że napis znajdujący się na dole obrazu "To mógł namalować tylko wariat" nie został umieszczony przypadkowo. Jaką kryje tajemnicę?
rozwiń zwiń