Sztuka pikselowa - gratka dla wielbicieli gier retro

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2023 16:21
Wielbicielom gier w latach 80. i 90. łezka z całą pewnością zakręci się w oku. Łukasz Długosz tworzy pikselową sztukę, która przenosi odbiorcę do ery 8-bitowych gier wideo, kiedy "życie było łatwe, a gry były trudne".
Pikselowe figurki wykonane przez Łukasza Długosza
Pikselowe figurki wykonane przez Łukasza Długosza Foto: Łukasz Długosz

- Od ponad dziesięciu lat zajmuję się drukiem 3D, a od dziecka interesuję się grami. Połączyłem te dwie pasje i tworzę swego rodzaju pikselowe figurki - mówi Łukasz Długosz. - Są to modele 3D różnych postaci w stylu gier retro, a figurki umieszczane są w specjalnie wykonanych przeze mnie gablotkach.

Gość audycji zaznacza, że funkcja figurek jest ozdobna, ale także można się nimi bawić. Wybrane przez niego 8-bitowe modele można wykonać także w kształcie płaskorzeźb. Wszyscy wielbiciele gier, którzy w latach 90. posiadali Pegasusa, bez trudu powinni rozpoznać bohaterów twórczości Łukasza.


Pasja, która wciąga

- Wszystko zaczęło się za sprawą Roberta Łapińskiego, który jest właścicielem jednego z wydawnictw. Zorganizował on zbiórkę w celu wydania polskiej wersji książki "Historia Commodore 64. Piksel po pikselu" i w ramach tej kampanii poprosił mnie o wykonanie jednej z nagród, którą wspierający zbiórkę mieli sobie wybrać - wspomina rozmówca Kamila Jasieńskiego. - Projekt miał być prosty. Jednak tak mnie wciągnął, że pomalowałem figurkę i zamknąłem ją w pudełku o wielkości kasety magnetofonowej.


Źr.Youtube/PIXLES.art Space Battle 3D Printed Figurines


Sentymentalne figurki z żywicy

Praca nad figurkami zajmuje trochę czasu, cały proces można podzielić na dwa etapy: projektowanie i modelowanie 3D figurki oraz projektowanie 2D gablotki. – Gdy mamy już projekt figurki, drukuję go w drukarce 3D, jako surowca używam specjalnej żywicy. Po otrzymaniu modelu odpowiednio go zabezpieczam i utwardzam - tłumaczy Łukasz Długosz. - Po tym czasie nadaje się do malowania. Gablotka wycinana jest z pomalowanej sklejki na ploterze. Figurki wkładane są do pudełka i zabezpieczane pleksą. Potem można je wyeksponować.

Modele nie są duże, bo mają rozmiar 8 × 8 cm, ale mogą dawać dużo radości fanom retro gamingu. Na swoim koncie Łukasz ma kilkaset figurek i jeszcze wiele projektów i pomysłów, które czekają na realizację.


Posłuchaj
11:02 Czwórka/Pierwsze Słyszę - sztuka pikselowa 21.02.2023.mp3 Łukasz Długosz o sztuce pikselowej (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński

Gość: Łukasz Długosz (PIXLES.art)

Data emisji: 21.02.2023

Godzina emisji: 9.15

aw

Czytaj także

Miliony dla branży gamingowej. Pomysł armii USA na rekrutację żołnierzy

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2022 10:56
Siły zbrojne USA chciały przeznaczyć miliony dolarów na rekrutację przyszłych żołnierzy. Pomóc im w tym mieli wpływowi influencerzy oraz platformy gamingowe.
rozwiń zwiń