"Ojczysty - dodaj do ulubionych" - skarby języka polskiego. Skąd się wzięła "majówka"?

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2023 09:06
Dziś majówka kojarzy się z labą, długim weekendem, początkiem plenerowych grillowań. Jednak nie zawsze tak było. Kiedyś "majówka" była wiechą jodły, dość szczególną, bo dla wybranej dziewczyny. 
Z czasem majówka zaczęła oznaczać wycieczkę za miasto, niekoniecznie w maju, ale zawsze w ciepłych porach roku - wiosną lub latem.
Z czasem "majówka" zaczęła oznaczać wycieczkę za miasto, niekoniecznie w maju, ale zawsze w ciepłych porach roku - wiosną lub latem.Foto: Shutterstock/Pixel-Shot

W ramach kampanii "Ojczysty - dodaj do ulubionych" w Czwórce poznajemy ciekawostki językowe. Tym razem sprawdziliśmy, skąd wzięła się "majówka". 

Słowo "majówka" oznaczało dawniej wiechę zrobioną z młodej jodełki, przybraną wstążkami, którą chłopak stawiał przed domem wybranej dziewczyny. Wiechę tę stawiano zwykle w maju - w nocy przed pierwszym albo przed trzecim maja, albo przed pierwszą niedzielą maja, albo też w noc Zielonych Świątek.

Z czasem nazwa ta zaczęła oznaczać także wycieczkę za miasto, niekoniecznie w maju, ale zawsze w ciepłych porach roku - wiosną lub latem, połączoną często z zabawą czy tańcami.

Współcześnie określenie to zaczyna się specjalizować: coraz częściej mówimy "majówka" tylko w odniesieniu do świąt majowych, obchodzonych pierwszego i trzeciego maja, a także w odniesieniu do dni wolnych od pracy przypadających tuż przed tymi świętami lub tuż po nich. Nie jest to jednak znaczenie notowane w słownikach – jest bowiem obecnie dopiero in statu nascendi, a czas pokaże, czy przyjmie się w języku czy nie.


Posłuchaj
01:48 czwórka pierwsze słyszę 01.05.2023 ojczysty.mp3 "Ojczysty - dodaj do ulubionych". Skąd wzięło się słowo "majówka"? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

Majówkę zawsze warto spędzić z Czwórką. 

___

Kampania społeczno-edukacyjna "Ojczysty - dodaj do ulubionych" ma na celu propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny oraz kształtowanie świadomości językowej Polaków. Dziennikarze Czwórki angażują się w projekt, prezentując w formie dźwiękowej ciekawostki językowe.

Język polski należy do najtrudniejszych języków świata. Badanie pochodzenia słów i ich ewolucji to fascynująca podróż przez historię i zwyczaje. Martyna Matwiejuk w audycji "Pierwsze słyszę" o godz. 7.30 do końca roku będzie wyjaśniać, dlaczego niektóre memy powodują, że "śmiejemy się do rozpuku", sprawdzi też językowy rodowód "kundla", skąd się wziął "majsterklepka" i jaką miarą jest "łut szczęścia". 

Organizatorem akcji "Ojczysty - dodaj do ulubionych" jest Narodowe Centrum Kultury. Kampania trwa nieprzerwanie od 20 lutego 2012 roku, dnia poprzedzającego Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. "Ojczysty - dodaj do ulubionych" to najpopularniejszy kanał prowadzony przez centralne instytucje kultury poświęcony poprawnej polszczyźnie.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Martyna Matwiejuk

Data emisji: 01.05.2023

Godzina emisji: 07.32

pj

Czytaj także

"Ojczysty - dodaj do ulubionych" - skarby języka polskiego. Stare gady i gadanie

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2022 06:30
Kampania Narodowego Centrum Kultury "Ojczysty - dodaj do ulubionych" została doceniona przez Akademię Mistrzów Mowy Polskiej. Tytuł Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej, w tegorocznej odsłonie, powędrował do twórców inicjatywy "Ojczysty - dodaj do ulubionych".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Miłośnik, czy entuzjasta? 

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2023 08:57
Czy określeń "miłośnik" i "entuzjasta" - wyrażających pełen pasji i zaangażowania stosunek wobec czegoś, można używać zamiennie?
rozwiń zwiń