"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Jak kawia została świnką morską?

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2023 12:50
Dlaczego małe, bezogonkowe zwierzątko wielkości i kształtu przerośniętego chomika nazywa się świnka morska?
Świnka morska
Świnka morskaFoto: Alexander Mozymov/shutterstock

"Świnka" dlatego, że kwiczy, wie o tym każdy, kto raz usłyszał świnkę, nie będzie mieć wątpliwości. A "morska" to skrócenie formy "zamorska". Świnka morska nazywała się kiedyś świnką zamorską, bo sprowadzona została zza morza, ale z czasem "zamorska" skróciło się do "morska"i tak już zostało. Do morskości i świnkowatości nawiązuje też nazwa morświn, którą określamy jednego z bardzo rzadkich już dziś ssaków bałtyckich. Podobny trochę do delfina morświn swoją nazwę zawdzięcza - tak jak świnka morska - skojarzeniu ze świńskim pokwikiwaniem. Krowy morskie - wytępione już przez człowieka - ryczały, a żyjące do dziś słonie morskie i ryczą, i są wielkie, i mają trąby jak słonie, no, może prawie jak słonie.

Posłuchaj
01:27 CZWÓRKA Pierwsze slysze - ojczysty 08.06.2023.mp3 Świnka, która nie pływa, a jednak jest morska (Pierwsze słyszę/Czwórka)

___

Kampania społeczno-edukacyjna "Ojczysty - dodaj do ulubionych" ma na celu propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny oraz kształtowanie świadomości językowej Polaków. Dziennikarze Czwórki angażują się w projekt, prezentując w formie dźwiękowej ciekawostki językowe.

Kolejnych odsłon będzie można posłuchać we wtorki i czwartki w porannej audycji "Pierwsze słyszę", po godz. 7.30. O pochodzeniu wyrażeń z życia codziennego opowie Martyna Matwiejuk

POSŁUCHAJ POPRZEDNICH ODCINKÓW <<<

Język polski należy do najtrudniejszych języków świata. Badanie pochodzenia słów i ich ewolucji to fascynująca podróż przez historię i zwyczaje. Martyna Matwiejuk w audycji "Pierwsze słyszę" o godz. 7.30 do końca roku będzie wyjaśniać, dlaczego niektóre memy powodują, że "śmiejemy się do rozpuku", sprawdzi też językowy rodowód "kundla", skąd się wziął "majsterklepka" i jaką miarą jest "łut szczęścia". 

Organizatorem akcji "Ojczysty - dodaj do ulubionych" jest Narodowe Centrum Kultury. Kampania trwa nieprzerwanie od 20 lutego 2012 roku, dnia poprzedzającego Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. "Ojczysty - dodaj do ulubionych" to najpopularniejszy kanał prowadzony przez centralne instytucje kultury poświęcony poprawnej polszczyźnie.

***

Na kolejne odsłony cyklu we wtorki i czwartki, w porannej audycji "Pierwsze słyszę"po godz. 7.30 zaprosi Martyna Matwiejuk.

mat. pras./kd/aw

Czytaj także

"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Miłośnik, czy entuzjasta? 

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2023 08:57
Czy określeń "miłośnik" i "entuzjasta" - wyrażających pełen pasji i zaangażowania stosunek wobec czegoś, można używać zamiennie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Skąd się wzięło słowo flaga?

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2023 08:57
Flaga to słowo przechodnie. Do języka polskiego przywędrowało w XVIII wieku z języka niemieckiego. Język niemiecki zapożyczył je z języka holenderskiego, do którego z kolei flaga przeszła z angielskiego. 
rozwiń zwiń