Wystawa polskiego designu w Brukseli. Sylwetki i prace szesnastu polskich projektantek

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2025 16:37
W Muzeum Designu w Brukseli otwarto wystawa przedstawiająca sylwetki i prace szesnastu polskich projektantek. - Tak jak kobiety zyskały głos w designie, tak Polska dzisiaj traktowana jest jako pełnoprawny partner projektowy - powiedziała kuratorka wystawy doktor Agnieszka Jacobsen-Cielecka.
W Muzeum Designu w Brukseli otwarto wystawa przedstawiająca sylwetki i prace szesnastu polskich projektantek.
W Muzeum Designu w Brukseli otwarto wystawa przedstawiająca sylwetki i prace szesnastu polskich projektantek.Foto: Shutterstock

Wystawa "Looking Through Objects: Women in Contemporary Polish Design" (Patrząc przez przedmioty: kobiety we współczesnym polskim designie) skupia się na przedmiotach codziennego użytku. Wśród eksponatów można zobaczyć m.in. geometryczne wazony Magdy Jurek, przypominającą kwiat lampę wykonaną z recyklingowanego szkła Justyny Popławskiej czy kamionkowy stołek z uginającymi się nogami Nataszy Grześkiewicz.

Czytaj także:

Nie tylko wystawa. Projekty, kulisy oraz cytaty 

Każdemu przedmiotowi towarzyszy portret autorki, zdjęcia z jej pracowni, które pokazują kulisy pracy oraz cytaty z przeprowadzonymi z nimi rozmów, ilustrujące to, co jest dla nich w procesie twórczym najbardziej istotne.
- Mamy taką ideę, żeby pokazać nie tylko obiekty, ale też stworzyć warunki bliższego spotkania z projektantką, czyli zobaczyć ją, usłyszeć jej głos i dowiedzieć się, w jakim otoczeniu czy w jakim kontekście te rzeczy powstały - wskazała dr Agnieszka Jacobsen-Cielecka.

Wystawa polskiego designu w Brukseli

- Każda z tych historii jest inna, bo na wystawie mamy i osoby, dla których projektowanie to zarządzanie procesami produkcyjnymi, i osoby, które tworzą własnymi rękami. Zarówno projektantki, które prowadzą własne firmy, jak i te, które pracują dla zagranicznych marek - zaznacza kuratorka.

Przedmioty prezentowane na ekspozycji zostały dobrane tak, aby się wyróżniać, a jednocześnie stanowić spójną całość. Odwiedzający będą mieli okazję oglądać rzeczy wykonane z tych samych materiałów, ale różniące się sposobem wytworzenia. Choć wydarzenie nie ma w sobie elementów feministycznych, inspiracją do stworzenia ekspozycji była obserwacja, jak ważną rolę w polskim designie odgrywają kobiety.

Polskie projektantki twórczyniami światowego designu

Jak podkreśliła kurator wysatwy, wiele polskich projektantek obecnie tworzy dla topowych marek na całym świecie. Bohaterkami wystawy są m.in. Maja Ganszyniec, która projektowała dla Ikei i Duki, a także Maria Jeglińska-Adamczewska, współpracująca z duńską firmą tekstylną Kvadrat i francuską marką meblarską La Ligne Roset.

Wystawę w Muzeum Designu można zwiedzać do 28 września. Organizatorami są Instytut Polski w Brukseli i Muzeum Designu w Brukseli, a partnerami Uniwersytet SWPS w Warszawie, Royal College of Art w Londynie i Muzeum Narodowe w Gdańsku. Wystawa jest częścią programu kulturalnego w ramach prezydencji Polski w Radzie UE.

*** 

IAR/PAP/zuzannachowaniec

Czytaj także

Prezydencja Polski w UE z perspektywy Instytutu Adama Mickiewicza. "Stawiamy na budowanie sojuszy"

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2024 10:15
- Nasz program przewiduje obecność w dwudziestu europejskich stolicach. Z mojej perspektywy widzę tę prezydencję jako początek bardzo ważnej drogi, którą polska kultura rozpoczyna po to, żeby umacniać międzynarodowe więzi. Bardzo mocno stawiamy na budowanie sojuszy, bo dzisiaj jest to niezwykle ważne - mówiła w Dwójce przed rozpoczynającą się 1 stycznia prezydencją Polski w Radzie UE Olga Wysocka, dyrektorka Instytutu Adama Mickiewicza.
rozwiń zwiń