"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Kajet - młodszy brat zeszytu. Na pewno?

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2023 07:59
W czasie wakacji nie myślimy o nauce i kajetach. W Czwórce sprawdzamy jednak skąd się ten "kajet" wziął i jak możemy ocenić, że jest słowem młodszym niż "zeszyt".
Dziś w szkole piszemy w zeszytach, ale kiedyś też mówiliśmy, że to kajety
Dziś w szkole piszemy w zeszytach, ale kiedyś też mówiliśmy, że to kajetyFoto: Shutterstock/LightField Studios
  • Kajet - wiemy co znaczy, ale jednak to słowo, które odeszło do lamusa.
  • Mimo że brzmi współcześnie, zeszyt jest starszy od kajetu.
  • Kajet to też sekstern. Obie te nazwy pochodzą od liczebników.
  • Organizatorem akcji "Ojczysty - dodaj do ulubionych" jest Narodowe Centrum Kultury.

W ramach kampanii "Ojczysty - dodaj do ulubionych" w każdy wtorek i czwartek w audycji "Pierwsze słyszę" poznajemy ciekawostki językowe. Tym razem sprawdziliśmy, czym jest kajet.

Jak podaje strona NCK "Ciekawostki językowe / Ojczysty - dodaj do ulubionych", kajet to niemal symbol wszystkich tych słów, które odeszły do lamusa. Słyszymy wyraz "kajet" i od razu nasuwają nam się skojarzenia ze szkolnymi mundurkami, pensjonarkami, kałamarzem i atramentem - i słusznie. Kajet to słowo z języka szkoły, z dawnej gwary uczniowskiej, ale wcale nie takie stare, jak mogłoby się wydawać. Ma jakieś 150 lat, może nieco więcej, zanotował je dopiero wydany na przełomie XIX i XX wieku tzw. "Słownik warszawski", a pierwszą osobą, która wprowadziła to słowo do literatury, była Narcyza Żmichowska. Wyraz "zeszyt", uważany za współczesny odpowiednik kajetu, jest od niego starszy - w "Słowniku warszawskim" używa się go w definicji słowa "kajet": "Kajet (…) zeszyt do pisania, sekstern, zdr. Kajecik, zgr. Kajecisko" [SW], choć jeszcze starszym określeniem jest 'sekstern", również pojawiający się w definicji kajetu. Nazwa sekstern pochodziła od łacińskiego liczebnika sex "sześć", a "sekstern" był to "zeszyt złożony z sześciu arkuszy" lub "arkusz papieru złożony w sześcioro". Kajet również ma w rodowodzie liczebnik, ale nie sześć, tylko cztery: Kajet to przekształcone francuskie cahier (a więc fonetyczne [kajE]) "zeszyt; ćwiartka papieru", którego przodkiem było starofrancuskie quaier(n), pochodzące bezpośrednio od łacińskiego quaternus "poczwórny, złożony we czworo" (o arkuszu papieru).

Posłuchaj
02:26 czwóka pierwsze słyszę 11.07.2023 ojczysty kajet.mp3 Ojczysty - dodaj do ulubionych. Kajet to młodszy brat zeszytu"? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

___
Kampania społeczno-edukacyjna "Ojczysty - dodaj do ulubionych"
 ma na celu propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny oraz kształtowanie świadomości językowej Polaków. Dziennikarze Czwórki angażują się w projekt, prezentując w formie dźwiękowej ciekawostki językowe.

Kolejnych odsłon będzie można posłuchać we wtorki i czwartki w porannej audycji "Pierwsze słyszę", po godz. 7.30. O pochodzeniu wyrażeń z życia codziennego opowie Martyna Matwiejuk

POSŁUCHAJ POPRZEDNICH ODCINKÓW <<<

Język polski należy do najtrudniejszych języków świata. Badanie pochodzenia słów i ich ewolucji to fascynująca podróż przez historię i zwyczaje. Martyna Matwiejuk w audycji "Pierwsze słyszę" o godz. 7.30 do końca roku będzie wyjaśniać, dlaczego niektóre memy powodują, że "śmiejemy się do rozpuku", sprawdzi też językowy rodowód "kundla", skąd się wziął "majsterklepka" i jaką miarą jest "łut szczęścia". 

Organizatorem akcji "Ojczysty - dodaj do ulubionych" jest Narodowe Centrum Kultury. Kampania trwa nieprzerwanie od 20 lutego 2012 roku, dnia poprzedzającego Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. "Ojczysty - dodaj do ulubionych" to najpopularniejszy kanał prowadzony przez centralne instytucje kultury poświęcony poprawnej polszczyźnie.

***

Na kolejne odsłony cyklu we wtorki i czwartki, w porannej audycji "Pierwsze słyszę"po godz. 7.30 zaprosi Martyna Matwiejuk.

mat. pras./kd/aw/pj

Czytaj także

"Ojczysty - dodaj do ulubionych" - skarby języka polskiego. Stare gady i gadanie

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2022 06:30
Kampania Narodowego Centrum Kultury "Ojczysty - dodaj do ulubionych" została doceniona przez Akademię Mistrzów Mowy Polskiej. Tytuł Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej, w tegorocznej odsłonie, powędrował do twórców inicjatywy "Ojczysty - dodaj do ulubionych".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Czy marchewkę przywiozła nam Bona?

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2023 07:45
W pęczkach warzyw, nazywanych włoszczyzną, niemal zawsze znajdziemy marchewki. Czasem nawet stanowią prawie połowę pęczka włoszczyzny. A jednak w definicjach słownikowych włoszczyzny marchewki brak. To w końcu jak to jest? Marchewka należy czy nie należy do włoszczyzny?
rozwiń zwiń