Jakie były komiksy i ich twórcy w czasach PRL-u?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2024 21:30
W audycji m.in. porozmawiamy o kultowych komiksach z czasów PRL i ich twórcach. Do rysunkowego świata zaproszą nas Daniel Koziarski, Wojciech Obremski, autorzy wielu książek dotyczących tej tematyki. 
Okładki serii Kajko i kokosz
Okładki serii "Kajko i kokosz"Foto: mat.prasowe

Kto czytał "Tytusa, Romka i A’Tomka", śledził przygody kapitana Żbika, a kunszt kreski poznawał dzięki Thorgalowi, ten doceni rozmowy Daniela Koziarskiego i Wojciecha Obremskiego z twórcami komiksów czasów PRL. Dowiecie się z nich o czym marzył Janusz Christa, co myślał twórca "Kapitana Żbika" o powrocie swojego bohatera i jak Maciej Parowski wspominał serię "Funky Koval". Na spotkanie z autorami książki "Zatrzymane w kadrze. Komiksowi twórcy czasów PRL-u" zaprosimy po godzinie 9.15.

Wcześniej, w porannym paśmie Czwórki pojawi się temat domen publicznych. Sprawdzimy czym są i jakie treści zawierają. Kto nimi zarządza? Co dla nas oznacza, że czyjaś twórczość jest dostępna w domenie publicznej? O tym wszystkim po godzinie 8.15 opowie Edyta Duchnowska, radca prawny, która będzie gościem Kamila Jasieńskiego. 

W audycji "Pierwsze słyszę" także spojrzymy wysoko. Naturalne nocne niebo nad Polską praktycznie przestało istnieć. Tak wynika z raportu dotyczącego zanieczyszczenia światłem przygotowanego przez Centrum Badań Kosmicznych PAN i Light Pollution Think Tank. Zdaniem ekspertów, blisko 60 procent mieszkańców Polski nie ma szans, by dostrzec gwiazdy i Drogę Mleczną. Więcej na ten temat tuż przed godziną 9.00 powie reporterka Czwórki Martyna Ogonek. 

W audycji nie zabraknie również serwisu kulturalnego i sportowego.


Zobacz także: 


***

Na audycję z cyklu "Pierwsze słyszę" w piątek (5.01) o godz. 7.00 zaprasza Kamil Jasieński.

aw/mo


Czytaj także

Mistrz Mowy Polskiej Mateusz Adamczyk o polszczyźnie z recyklingu

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2023 18:40
- Każde pokolenie ma swoje ulubione słowa. Czasami pochodzą one z przeszłości, czasami powstają na bazie zapożyczeń - wyjaśnia popularyzator wiedzy o języku i Mistrz Mowy Polskiej 2023 Mateusz Adamczyk. - Kiedyś młodzieżowy slang tworzył się w oparciu o grypserę, dziś w dużej mierze wywodzi się z angielszczyzny. 
rozwiń zwiń