W wyborach liczy się każdy głos. "Nie zmarnuj swojego"

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2024 11:50
- To brzmi trochę abstrakcyjnie, kiedy mówimy, że krzyżyk postawiony przy nazwisku osoby kandydującej może zmienić świat, ale chcę wierzyć, że tak właśnie to działa. Nasz głos jest ważny, dlatego idę na wybory - mówi Aleksander Lipski, współtwórca platformy Orientuj.się i prowadzący program "No wiadomo" w TVP.
Aleksander Lipski - dziennikarz i współzałożyciel platformy Orientuj.się.
Aleksander Lipski - dziennikarz i współzałożyciel platformy Orientuj.się.Foto: Piotr Podlewski/PR
  • Aleksander Lipski ma 23 lata, jest współzałożycielem platformy Orientuj. się i współautorem programu "No wiadomo" w TVP.
  • Gość Czwórki tłumaczy, dlaczego udział w wyborach jest ważny i co na ten temat sądzą ludzie młodzi. 
  • - Każdy głos ma znaczenie jeśli chcemy kreować nasze otoczenie. Jeśli to "olejemy", to na pewno nic się nie zmieni - podkreśla. 

Kiedy odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego?

9 czerwca w Polsce odbędą się wybory do europarlamentu. Zdecydujemy w nich, kto będzie reprezentował nas i nasz kraj w Brukseli. Mamy 1020 kandydatów i 53 miejsca w Parlamencie EU, co oznacza, że o jeden mandat będzie ubiegać się 19 osób. Co ważne, wybieramy kandydatów, a nie partie. 

- Każdy głos ma znaczenie jeśli chcemy kreować nasze otoczenie i mieć wpływ na to, jak będziemy się czuć i jak będziemy funkcjonować w społeczeństwie - wyjaśnia Aleksander Lipski. - Jeśli to "olejemy", to na pewno nic się nie zmieni. Dlatego warto próbować.

Jak zachęcić do głosowania młodych?

O wyborach do Parlamentu Europejskiego opowiadaliśmy w cyklu Czwórki Euro Vibe. Nasze ekspertki i eksperci zgodnie podkreślali, że ważna jest frekwencja. Jak do głosowania przekonać ludzi młodych? - Trochę jesteśmy zmęczeni maratonem wyborczym. Były wybory parlamentarne, później samorządowe, teraz do PE, a potem prezydenckie. Są środowiska, dla których to się liczy, ale są to raczej „bańki” - przyznaje gość Czwórki. - Ja działam "oddolnie", rozmawiam ze znajomymi, z rodziną i z bliskimi. Namawiam ich na krótki spacer do lokalu wyborczego, podpowiadam, gdzie mogą znaleźć informację o tym, kto kandyduje.


Euro Vibe. Wybieram Europę - na żywo od 3 do 7 czerwca w Czwórce o godz. 16.30 Euro Vibe. Wybieram Europę - na żywo od 3 do 7 czerwca w Czwórce o godz. 16.30

- Bruksela to nie jest kurort na końcu świata, choć może nam się wydawać że niektórzy jadą tam na wakacje. Europa stoi dziś przed poważnymi wyzwaniami - za chwilę odbędą się wybory prezydenckie w USA, trwa wojna w Ukrainie. Decyzje, które będą tam podejmowane wpłyną realnie na nasze życie - podkreśla rozmówca Uli Kaczyńskiej.

Posłuchaj
08:03 Czwórka Pierwsze slysze - lipski 07.06.2024.mp3 Wybory do Parlamentu Europejskiego - liczy się każdy głos (Pierwsze słyszę/Czwórka)

Zetki i polityczne memy 

Aleksander Lipski jest także współzałożycielem platformy Orientuj.się. - Powstała ona, by edukować młodych ludzi w temacie polityki. Działa w mediach społecznościowych, na Instagramie i TikToku, czyli tam, gdzie gdzie są Zetki - opowiada. - Młodzi ludzie raczej nie czytają gazet, rzadko oglądają telewizję, ale interesują ich memy. I to właśnie z nich czerpią wiedzę o tym, co dzieje się polityce. Postanowiliśmy to wykorzystać i w ten sposób opowiadać o świecie, który nas otacza. 

Świadomość obywatelska - "warto ją mieć"

- Uważam, że świadomość polityczna, a właściwie świadomość obywatelska, to jest coś, co powinien mieć każdy z nas, żeby wyrobić sobie zdanie - na temat kryzysu klimatycznego, praw człowieka, związków jednopłciowych czy aborcji. Młody człowiek potrafi mniej więcej powiedzieć, jakie ma przekonania i wartości, ale niekoniecznie już wie, która partia polityczna reprezentuje jego interesy - wyjaśnia rozmówca Uli Kaczyńskiej. - W świecie polityki jest wiele skomplikowanych procesów, afer i dram na miarę tych, z udziałem celebrytów. Niektórzy twierdzą, że obrady sejmu to patostreamy youtuberów. Ale można to zmienić, biorąc udział w wyborach: prezydenckich, samorządowych czy właśnie do Parlamentu Europejskiego. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Ula Kaczyńska

Gość: Aleksander Lipski(dziennikarz, aktywista, współzałożyciel platformy Orientuj. się)

Data emisji: 07.06.2024

Godzina emisji: 8.40.

kul