Polskie Radio
Section05
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

POLSKIE RADIO 24 Zachwianie w Trzeciej Drodze? "Czeka nas rozmowa z partnerem"

- Czeka nas rozmowa z naszym partnerem. Pojawiają się pytania o dalsze cele, wybory prezydenckie, ale też o to, jak te najbliższe trzy lata mogłyby wyglądać w ramach Trzeciej Drogi - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Marek Krawczyk, wiceminister ds. społeczeństwa obywatelskiego (Polska 2050).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marek Krawczyk Polska 2050 Trzecia Droga PSL Szymon Hołownia Władysław Kosiniak-Kamysz Polskie Radio 24

O krok od nacjonalizmu? Co oznacza, to że radykalna prawica zyskuje po wyborach do PE?

Dokładnie tydzień po wyborach do Parlamentu Europejskiego Jarosław Kuźniar wraz z zaproszonymi przez siebie gośćmi sprawdził, co oznacza w rzeczywistości ich wynik. Zajrzeliśmy więc do państw, w których ugrupowania prawicowe zyskały na sile, zdobyły więcej mandatów. 
Zobacz więcej na temat:  Parlament Europejski Francja Niemcy Węgry Dominik Hejj Kamil Zajączkowski Jarosław Kuźniar Trójka

Po wyborach do PE. Gasiuk-Pihowicz: koalicja ma się dobrze

- Koalicja ma się dobrze. Mamy poczucie, że koalicja jest silna, gdy silne są jej trzy filary, z duchem odpowiedzialności podchodzimy do następnych miesięcy - mówiła w Programie 3 Polskiego Radia Kamila Gasiuk-Pihowicz (Koalicja Obywatelska). Gośćmi audycji byli również: Anna Gembicka (Prawo i Sprawiedliwość), Błażej Poboży (Kancelaria Prezydenta), Aleksandra Leo (Trzecia Droga - Polska 2050), Witold Tumanowicz (Konfederacja) i Wanda Nowicka (Lewica).
Zobacz więcej na temat:  Trójka Renata Grochal POLSKA Kamila Gasiuk-Pihowicz Wanda Nowicka Anna Gembicka Błażej Poboży Parlament Europejski polityka wybory do Parlamentu Europejskiego

Plan Konfederacji w PE. Wipler ujawnia

- Idziemy (do PE - red.) po to, by budować sojusz na rzecz reformy i zmiany Unii Europejskiej [...] w kierunku tego, od czego zaczynała, czyli Europa ojczyzn i instytucja, w której mamy swobodę przepływu kapitału, swobodę przepływu osób, a nie mamy biurokracji i podatków - powiedział Przemysław Wipler (Konfederacja) w radiowej Trójce.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wybory do Parlamentu Europejskiego Konfederacja Grzegorz Braun Przemysław Wipler Trójka

Polskie Radio 24 Skrajna prawica i nacjonalizm. Europa po wyborach do PE

- Nacjonalizm w różnych językach i tradycjach ma różne konotacje. W języku polskim mamy mocno zakorzenione rozróżnienie pomiędzy pojmowanym pozytywnie patriotyzmem a nacjonalizmem, postrzeganym jako ideologia nienawiści. To rozróżnienie jest wartościowe, warto je pielęgnować - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Rafał Pankowski z Collegium Civitas.      
Zobacz więcej na temat:  Parlament Europejski Unia Europejska Polskie Radio 24 nacjonalizm

POLSKIE RADIO 24 Spadek poparcia Trzeciej Drogi. Palade wskazuje powody

- Wybory do Parlamentu Europejskiego były trudne, z punktu widzenia prezentacji i programu, dla koalicji PSL i Polski 2050 - ocenił w Polskim Radiu 24 analityk statystyk wyborczych Marcin Palade. - To koalicja dwóch ugrupowań różnie usytuowanych w Parlamencie Europejskim. Partia Hołowni to euroliberałowie, partia Kosiniaka-Kamysza to eurochadecy - wyjaśnił.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wybory w Polsce Trzecia Droga PSL Polska 2050 polityka wybory do Parlamentu Europejskiego

Wyborczy sukces PO. Prof. Chwedoruk: wzmacnia pozycję Tuska

- Okazało się, że czynnik, który zawsze sprzyja Platformie Obywatelskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego, determinacja wyborców tej formacji, odegrał kluczową rolę. Partia Donalda Tuska, niezależnie od tego, kto stał na jej czele, wypadała w tych wyborach ponadstandardowo dobrze - mówił w radiowej Jedynce prof. Rafał Chwedoruk (Uniwersytet Warszawski).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka wybory do Parlamentu Europejskiego Rafał Chwedoruk Krzysztof Grzesiowski

POLSKIE RADIO 24 "Porażka Scholza, skalkulowana decyzja Macrona". Echa wyborów do PE

W Niemczech wybory do PE przyniosły sukces skrajnie prawicowej Alternatywy dla Niemiec. We Francji triumfuje Nacjonalistyczna partia Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen. - Prezydent Emmanuel Macron został upokorzony, ale chce zachować poczucie kontroli - mówiła w Polskim Radiu 24 Karolina Zbytniewska (Euractiv.pl). Gościem był też prof. Kamil Zajączkowski z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Parlament Europejski Francja Niemcy Olaf Scholz Emmanuel Macron