Gospodarka. Skutki pandemii będziemy odczuwać jeszcze kilka lat

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 13:08
Pandemia ograniczyła naszą aktywność. Filmy oglądaliśmy online, jedliśmy w domach, w imprezach uczestniczyliśmy dzięki streamingowi, często pracowaliśmy zdalnie. Wydaliśmy mniej, a globalne PKB w tym czasie spadało o 2 punkty procentowe co miesiąc. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Milos Dumic

lotnisko koronawirus pandemia samolot podróż 1200.jpg
Zakaz lotów z Polski i do Polski obejmuje kolejne kraje

Pandemia koronawirusa spowodowała ograniczenia aktywności ponad 3 mld ludzi na świecie, tak wynika z danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego. - W raporcie podsumowującym pierwszy etap światowej walki z pandemią koronawirusa szacowano, że światowa konsumpcja spadnie o 33 procent, a każdy miesiąc ograniczeń w działalności firm to spadek globalnego PKB o 2 punkty procentowe - mówi Piotr Siarkiewicz, South Branch Director w Avenga. To naturalne, że w czasie lockdownu nie robiliśmy wielu rzeczy, dodaje dr Jolanta Tkaczyk z Akademii Leona Koźmińskiego: nie chodziliśmy do kina, nie uczestniczyliśmy w wydarzeniach, nie chodziliśmy na zakupy, nie odwiedzaliśmy centrów handlowych, nie korzystaliśmy z transportu ani z tego publicznego, ani z prywatnego auta. 


Posłuchaj
04:14 czwórka pierwsze słyszę 8.09.2020.mp3 Badania dotyczące gospodarki w czasie pandemii komentują eksperci (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Naukowcy z Uniwersytetu z Sydney podjęli się szacowania globalnych strat gospodarczych i korzyści ekologicznych wynikających z pandemii. Okazało się, że ograniczając naszą aktywność wydawaliśmy mniej. - Jak wynika z ich szacunków globalna konsumpcja w tym czasie spadła o 3,8 miliarda dolarów oraz zlikwidowano 147 milionów miejsc pracy, to około 4,2 procent na całym świecie. W skali całego świata utracono około 2 miliardy dochodów i wynagrodzeń, co wpływa na konsumpcję - opowiada Piotr Siarkiewicz.


maseczka na twarzy free shutter 1200.jpg
Czego najbardziej boimy się podczas pandemii? "Jutra"

W 2020 roku mniej wydawaliśmy na rekreację, czas wolny czy transport. Jednak, jak zauważają specjaliści wzrosły nasze koszty w innych dziedzinach. Konieczność zakupu sprzętu komputerowego, kamerek do pracy zdalnej, komputerów czy tabletów dla dzieci, by mogły uczestniczyć w zdalnych lekcjach to coś przed czym nie uciekliśmy. Kolejnym towarem, na którym nie oszczędzaliśmy były środki ochrony osobistej. - Skutki ekonomiczne pandemii w każdym kraju mogą być inne - podkreśla dr Jolanta Tkaczyk. - W Szwecji faktycznego lockdownu niemal nie było, to zupełnie inna sytuacja niż we Włoszech czy Hiszpanii. Nie zmienia to faktu, że skutki pandemii koronawirusa będziemy odczuwać jeszcze kilka lat - podkreśla. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 08.09.2020

Godzina emisji: 7.15

pj

Czytaj także

"Zapiski z czasów pandemii" - cenne historie dla potomnych

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 13:09
Z okazji 13. Międzynarodowego Dnia Archiwów i akcji Archiwum Pandemii 2020 Polska Fundacja Narodowa wraz z Archiwami Państwowymi ogłosiła konkurs na nasze wspomnienia z czasów izolacji wywołanej pandemią koronawirusa. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Salony fryzjerskie. Sprawdzone obostrzenia dla bezpieczeństwa klientów

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 09:24
Salony fryzjerskie od pewnego czasu działają na nowych zasadach. Pomiar temperatury, maseczki, dezynfekcja to dziś procedury obowiązkowe, by zabezpieczyć się przed koronawirusem.
rozwiń zwiń