Wakacyjna polisa turystyczna z COVID-19 w pakiecie

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2020 10:40
W ubiegłym roku na zagraniczne wakacje wyjechało 9 milionów Polaków. W tym roku - z powodu pandemii koronawirusa - większość z nas nie planuje urlopu poza Polską. Ci, którzy się zdecydują, powinni pamiętać o odpowiednim ubezpieczeniu. Czy wystarczy karta EKUZ?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: agsaz / Shutterstock.com

Czy można ubezpieczyć się od COVID-19?

Towarzystwa ubezpieczeniowe dostosowały swoje oferty do obecnej sytuacji, więc ryzyko zachorowania na COVID-19 jest teraz w zakresie wakacyjnych polis. - Są to standardowe ubezpieczenia, w ramach których możemy liczyć na zwrot kosztów leczenia, organizację powrotu do domu oraz możliwość przebukowania biletu, jeśli byłaby konieczność dłuższego pobytu zagranicą - wyjaśnia Rafał Bojarczukdyrektor Rozwoju Sprzedaży Agencyjnej w Comperia Ubezpieczenia. - Warto też sprawdzić, czy w polisie, którą planujemy kupić, jest zawarty zwrot kosztów za odwołane loty - dodaje.

Posłuchaj
04:01 [CZWORKA]Pierwsze slysze 10 sierpień 2020 ubezpieczenie.mp3 Jak ubezpieczyć się przed COVID-19 w podróży? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

Jak działa karta EKUZ?

Tygodniowa hospitalizacja w Bułgarii to koszt 26 tysięcy złotych, a w Hiszpanii to nawet 100 tysięcy złotych. Dlatego biura podróży zalecają wykupywanie dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych od kosztów leczenia. Warto też dodatkowo wyrobić kartę EKUZ. - Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego uprawnia nas do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w krajach Unii Europejskiej oraz państwach członkowskich EFTA - tłumaczy rozmówca Ady Janiszewskiej. 

Słuchaj także:

EKUZ i co dalej?

EKUZ może zostać wydana wyłącznie oso­bom zgłoszonym do ubezpieczenia zdrowotnego, w tym osobom, które mają prawo do świadczeń zdro­wotnych finansowanych ze środków publicznych zgodnie z przepisami krajowymi. Należy jednak pamiętać, że osoba korzystająca z takiej karty podlega obowiązkom i korzysta z praw wynikających z ustawodawstwa państwa człon­kowskiego UE/EFTA na tych samych warunkach, co ubezpieczeni w tym państwie. Ubezpieczony, korzystający ze świadczeń zdrowotnych w ramach systemu, w którym istnieje obowiązek współpłacenia, również ponosi takie koszty. - W wielu przypadkach posiadanie samej karty EKUZ może nie dać nam odpowiedniej ochrony podczas wyjazdu. Świadczenia są bardzo drogie, a w wielu krajach Unii Europejskiej obywatele muszą uiszczać dodatkowe opłaty za korzystanie z usług medycznych. Ponadto EKUZ honorowana jest głównie w państwowych placówkach. Dlatego moim zdaniem warto wykupić dodatkową polisę turystyczną, żeby mieć poczucie komfortu i bezpieczeństwa - podpowiada Rafał Bojarczuk. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziMaciej Wójcik

Materiał przygotowała: Ada Janiszewska 

Data emisji: 10.08.2020

Godzina emisji: 7.15

kul

Czytaj także

Bakterie w Bałtyku. Czy kąpiel jest bezpieczna?

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 13:30
Jeszcze nie skończyła się pandemia koronawirusa, a wszystko wskazuje na to, że zbliża się kolejne zagrożenie dla naszego zdrowia. Bakteria Vibrio vulnificus z grupy przecinkowców coraz częściej pojawia się w Morzu Bałtyckim. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piechotą po Polsce. "Odciąć się od świata możesz tuż za domem"

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2020 20:00
Tłumy nad Bałtykiem, kolejki do Morskiego Oka, zapchane Mazury. Jeżeli takie miejsca to nie Wasza bajka, to świetnie się składa, bo w Polsce mamy 80 tysięcy kilometrów szlaków pieszych, o których w Czwórce opowiada podróżnik Łukasz Supergan. 
rozwiń zwiń