Centrum Komiksu - drugiego takiego miejsca w Warszawie nie ma

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 11:06
Jest w Warszawie taki sklep, który miłośnikom komiksu znany jest doskonale. Centrum Komiksu ma swoich stałych klientów od 20 lat. Teraz Maciej Bierut nakręcił o nim film.
W Centrum Komiksu spotykają się fani opowieści obrazkowych, nie tylko po to by je kupić, ale przede wszystkim, by o nich rozmawiać.
W Centrum Komiksu spotykają się fani opowieści obrazkowych, nie tylko po to by je kupić, ale przede wszystkim, by o nich rozmawiać. Foto: Pixabay

- W Centrum Komiksu pierwszy raz byłem chyba w czasach mojej podstawówki, mieszkałem niedaleko. To miejsce zostało mi w pamięci - mówi Maciej Bierut, reżyser i scenarzysta dokumentu "W Centrum Komiksu". - Gdy szukałem tematu na film dokumentalny, przypomniałem sobie o tym osobliwym miejscu, choć raczej nigdy nie byłem komiksiarzem - dodaje.


Posłuchaj
09:57 czwórka pierwsze słyszę 30.11.2021.mp3 Maciej Bierut opowiada o swoim filmie dokumentalnym "W Centrum Komiksu" (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Komiksy w życiu Maćka pojawiły się - czytał Kaczory Donaldy, poszczególne tomiki Gwiezdnych Wojen czy komiksy Marvela - a potem zniknęły. - Wróciłem do nich dopiero, gdy szukałem tematu na film dokumentalny - wyjaśnia.

Zupełnie inne miejsce komiks zajmuje w życiu bohaterów filmu Maćka Bieruta. - Komiks to sens ich życia. Ci ludzie mają ogromną pasję do tego medium, to przyciągnęło moją uwagę i było rdzeniem tej historii. Opowiadam o sile tej pasji, o wartościach medium, jakim jest komiks - wyjaśnia.

Centrum Komiksu zdaniem Czwórkowego gościa nie jest zwykłym sklepem, ale miejscem rozmów, dyskusji, wymiany spostrzeżeń. - Kuba Pietrasik, właściciel sklepu, to pewnego rodzaju legenda. On zna komiksy, zna swoich klientów, wie, co komu polecić - opowiada gość Kamila Jasieńskiego. - W Centrum Komiksu ludzie dyskutują o popkulturze, o życiu. To więcej niż sklep - podkreśla.

Fani komiksów podkreślają, że nie ma drugiego takiego miejsca w Warszawie. Klienci sklepu przyznają, że nie kupują albumów przez internet, tylko przychodzą do Kuby.

Czytaj także: 


- W filmie chciałem dokumentować to, co się dzieje w Centrum Komiksu – przyznaje reżyser. – Chciałem zadać pytanie o stereotyp komiksiarza, sprawdzić, czy on rzeczywiście istnieje.

Na uwagę zasługuje również ścieżka dźwiękowa filmu. Maciej Bierut pragnął oddać klimat pewnej "fajnej brzydoty", chciał, by film był utrzymany w nurcie "home made". Dla podkreślenia tego zdecydował się na muzykę z gier komputerowych, 8-bitową.


W Centrum Komiksu - Zwiastun [Film Dokumentalny]/W Centrum Komiksu

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Maciej Bierut (reżyser i scenarzysta dokumentu "W Centrum Komiksu")  

Data emisji: 30.11.2021

Godzina emisji: 8.15

pj

Czytaj także

"Przygody pewnego japońskiego urzędnika biurowego". Hiszpan i komiks w duchu anime

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2019 12:40
Nikomu niewadzący japoński pracownik biurowy wychodzi z pracy i nawet w najśmielszych snach nie przeczuwa, jak szalona i absurdalna odyseja go czeka, zanim dotrze do domu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kajko i Kokosz - Nowe Przygody" - powrót w stresie i ekscytacji

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2021 11:17
Maciej Kur podjął się nie lada wyzwania. Przy pracy nad nowymi przygodami Kajka i Kokosza towarzyszą mu i stres, i ekscytacja. "Zaćmienie o zmierzchu" czwarty tom z cyklu „Kajko i Kokosz - Nowe Przygody”, bohaterów stworzonych przez Janusza Christę już trafił w ręce fanów.  
rozwiń zwiń