"Kajko i Kokosz - Nowe Przygody" - powrót w stresie i ekscytacji

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2021 11:17
Maciej Kur podjął się nie lada wyzwania. Przy pracy nad nowymi przygodami Kajka i Kokosza towarzyszą mu i stres, i ekscytacja. "Zaćmienie o zmierzchu" czwarty tom z cyklu „Kajko i Kokosz - Nowe Przygody”, bohaterów stworzonych przez Janusza Christę już trafił w ręce fanów.  
Okładki serii Kajko i kokosz
Okładki serii "Kajko i kokosz"Foto: mat.prasowe

Kajko i Kokosz (Netflix)
Kajko i Kokosz wkraczają na ekrany

Janusz Christa komiksy o Kajku i Kokoszu tworzył przez szereg lat. Jego bohaterowie mają rzesze fanów, którzy chętnie wracają do ich przygód. Maciej Kur, scenarzysta wraz ze Sławomirem Kiełbusem, rysownikiem i Piotrem Bednarczykiem, odpowiedzialnym za kolor, tworzą cykl "Kajko i Kokosz - Nowe Przygody". Panowie pracują w swoim stylu, jednak z wielkim szacunkiem dla ducha oryginału. 


Posłuchaj
05:43 czwórka pierwsze słyszę 24.06.2021.mp3 Maciej Kur opowiada o pracy nad cyklem 'Kajko i Kokosz - Nowe Przygody' (Czwórka/Pierwsze słyszę)

16 czerwca ukazał się czwarty tom z serii "Kajko i Kokosz - Nowe Przygody" pt. "Zaćmienie o zmierzchu". 

- Mierzenie się z tak ważną i popularną serią to zawsze trochę stresu - przyznaje Maciej Kur. - Ilu jest fanów Kajka, tyle opinii, bo seria wychodziła bardzo długo, ewoluowała, zmieniała się. Są fani, którzy wolą zwykle średniowiecze - pierwsze komiksy, są tacy, którzy wolą późniejsze, te bardziej bajkowe, jedni wolą te bardziej satyryczne, inni ze smokiem Milusiem. Każdy ma swoje wyobrażenie o przygodach Kajka i Kokosza. Towarzyszyło mi pytanie, czy sprostam tym wymaganiom, czy trafię w ten złoty środek - dodaje.

Scenarzysta przyznaje, że pisanie scenariusza dostarczyło mu dużo zabawy. - Przy tej pracy 80 procent emocji to podekscytowanie, że mogę przy tym pracować, a 20 procent to stres, czy sprostam oczekiwaniom czytelników - zdradza. 

shutterstock_1404544742 tokio japonia 1200.jpg
Jak gracze gry komputerowej uratowali japońską Cuszimę

Maciej Kur pierwszy komiks "Kajko i Kokosz" miał w ręku jako przedszkolak, ale w świat Mirmiłowa i jego bohaterów wsiąkł dopiero jako nastolatek. - Mając 14 lat zacząłem się interesować komiksami i wtedy rozpoczęła się moja przygoda na poważnie - wyjaśnia. 

Popularność bohaterów stworzonych przez Christę była uśpiona przez wiele lat. - Ci fani byli zawsze, ale z pewnością serial na Netfliksie i nowe przygody obudziły ich - zauważa gość Kamila Jasieńskiego. - Dziś dołączają też nowi fani, to renesans Kajków - dodaje. 

Najnowszy album z cyklu to "Zaćmienie o zmierzchu". Komiks obfituje w wiele wydarzeń i przygód. - Główna przygoda to spotkanie zmierzchnicy, odpowiednika słowiańskiej południcy, jest tajemniczy artefakt, jest wesele, dużo się dzieje - zdradza autor. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Maciej Kur (współautor albumu z cyklu "Kajko i Kokosz - Nowe Przygody")

Data emisji: 24.06.2021

Godzina emisji: 8.26

pj

Czytaj także

"Przygody pewnego japońskiego urzędnika biurowego". Hiszpan i komiks w duchu anime

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2019 12:40
Nikomu niewadzący japoński pracownik biurowy wychodzi z pracy i nawet w najśmielszych snach nie przeczuwa, jak szalona i absurdalna odyseja go czeka, zanim dotrze do domu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Papcia Chmiela wyobraźnia niosła daleko

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 11:21
28 stycznia ukaże się najnowszy komiks Papcia Chmiela, autor bardzo czekał na jego wydanie, tytuł dzieła to "Tytus, Romek i A'Tomek pomagają księciu Mieszkowi ochrzcić Polskę, z wyobraźni Papcia Chmiela narysowani". 
rozwiń zwiń