ANIMOCJE w Bydgoszczy. Trwa święto świata animacji

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2022 07:40
Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMOCJE to propozycja dla miłośników animacji. To już 11. edycja festiwalu, który odbywa się w Bydgoszczy. Nie brakuje na niej fantastycznych filmów, wyjątkowych spotkań, tematycznych projekcji. Wisienką na torcie będzie obraz w reżyserii Ariego Folmana "Gdzie jest Anne Frank?".
Animocje 2022
Animocje 2022Foto: mat. pras.

W tym roku mnóstwo atrakcji tego wyjątkowego festiwalu kierowane jest do bydgoskich widzów, ale i do szerszej publiczności, bo część wydarzeń można śledzić w sieci.

Seriale i animacja autorska

Polska animacjami stoi i prezentujemy to każdego roku - mówi Weronika Płaczek, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych ANIMOCJE. - Nadal są tworzone polskie seriale dla dzieci, jak np. "Mami Fatal". Kilka studiów produkcyjnych robi takie seriale, ale jest też animacja autorska - dodaje. 

Pod hasłem "animacja autorska" kryją się głównie filmy krótkometrażowe, których scenariusze często napisane są przez samych reżyserów, a dodatkowo są oni też jednymi z animatorów własnych obrazów. - To taka animacja niezrobiona na zlecenie, jak serial, reklama czy teledysk. To film z potrzeby wyrażenia artystycznego - podkreśla gość Czwórki. 

Animacje oglądane są na całym świecie. W Polsce też nie brakuje znakomitych reżyserów i reżyserek. W tym gronie są m.in. Marta Pajek, Mariusz Wilczyński czy Piotr Dumała. - Ci twórcy trzymają się tradycyjnej animacji poklatkowej, wspomagają się komputerami. Są jednak też tacy twórcy, którzy robią komputerowe animacje. Wtedy działają z wielkimi komputerami - opowiada Weronika Płaczek. 

W programie festiwalu znalazło się wiele atrakcji. Jedną z nich jest spotkanie z Mateuszem Tokarzem, kierownikiem sekcji postprodukcji i efektów specjalnych m.in. serialu "Wiedźmin". - To on kierował zespołem kreatywnym przy tej produkcji. Na spotkaniu online będzie można zapytać o szczegóły takiej pracy - zdradza gość Macieja Wójcika. - Wyjątkową sytuacją jest też spotkanie z Wojciechem Paszkowskim, laureatem Nagrody za Szczególne Osiągnięcia w Dziedzinie Dubbingu - poleca. 

Co łączy animacje na ANIMOCJACH?

W programie ANIMOCJI jak zwykle nie brakuje konkursu filmów krótkometrażowych. To jedyna sekcja, która nie podlega głównemu tematowi imprezy, którym jest "Coexist". - To hasło wymyśliliśmy już w zeszłym roku. Chcieliśmy poruszyć temat koegzystencji na różnych płaszczyznach - opowiada dyrektor festiwalu. - W obliczu wojny na Ukrainie ona nabrała też nowych znaczeń - dodaje. 

Do konkursu filmów krótkometrażowych w tym roku zgłoszono 1200 filmów. To rekord w historii festiwalu. Filmy nie są długie, do 30 minut, ale i tak jury spędziło kilkaset godzin na ich oglądaniu. Do konkursu trafiły najlepsze. 


Posłuchaj
10:04 czwórka pierwsze słyszę 04.04.2022.mp3 O festiwalu ANIMOCJE opowiada Weronika Płaczek, dyrektor imprezy (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Głównym miejscem festiwalowym jest kino Orzeł w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. Część wydarzeń odbywa się w klubie Mózg i w Młynach Rothera. 

Weronika Płaczek podkreśla, że trudno jej wybrać swoich faworytów imprezy. Poleca zobaczyć film francuskiej reżyserki pt. "Przeprawa". - Niestety to bardzo aktualny temat. Obraz opowiada o rodzeństwie, które ucieka przed wojną - zdradza. - To też film bardzo ciekawy formalnie, ponieważ został namalowany na szkle. 

Ciekawym wydarzeniem jest też Low Voltage Dynamo i koncert muzyki na żywo. Obraz stworzony na specjalne zaproszenie festiwalu przez fiński duet. 

Festiwal zakończony zostanie rozstrzygnięciem konkursu i polską premierą filmu "Gdzie jest Anne Frank?" w reżyserii Ariego Folmana, twórcy nominowanego do Oscara antywojennego "Walca z Baszirem". "Gdzie jest Anne Frank?" to równie gorący pacyfistyczny manifest i adresowany prosto do naszych serc apel o solidarność z prześladowanymi. 


Na miejscu w Bydgoszczy jest nasza reporterka Marta Zinkiewicz, która pytała widzów o wrażenia. - Jest świetnie. Animacja jest fantastycznym medium, bo za jej pomocą można pokazać dosłownie wszystko - mówi jedna z uczestniczek festiwalu. - Animacja pozwala, żeby wszystkie nasze myśli i sny ujrzały światło dzienne. 

W programie festiwalu także znalazły się wydarzenia mapingowe przygotowane przez studentów z koła "ANIMUSZ" z działającego przy Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Pokaz ANIMUSZ odbywał na trzech ekranach. - Każdy film został specjalnie przemontowany i to tworzy zupełnie inną projekcję - mówi Zuzanna Michalska z koła ANIMUSZ. - Mamy też specjalną instalację - obiekt wykonany z papieru, wykonany przez Kasię Orłowską, na niej wyświetlana jest specjalna animacja, która powstawała specjalnie pod muzykę. Posłuchaj
04:02 Czwórka/Pierwsze Słyszę - Animocje 08.04.2022.mp3 Relacja Marty Zinkiewicz z Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych ANIMOCJE (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

Czwórka jest patronem festiwalu ANIMOCJE. Festiwal trwa od 3 do 9 kwietnia. 

***

Tytuł audycji: "Najlepszy dzień tygodnia""Pierwsze słyszę"

Prowadzi: Maciej WójcikGosia Jakubowska

Gość: Weronika Płaczek (dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych ANIMOCJE)

Data emisji: 04.04.2022, 08.04.2022

Godzina emisji: 8.15, 7.33

pj/aw

Czytaj także

Animafest opanowuje Gdańsk. Animacje to nie tylko filmy dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 11:10
Wybrane kina Gdańska od dziś goszczą Międzynarodowy Festiwal Animacji Animafest. To już 7. odsłona tego wydarzenia. W programie stałe punkty, wyczekiwane przez fanów, ale przede wszystkim najnowsze produkcje nagradzane w Sundance, Cannes czy Annecy - największych światowych festiwalach. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Animocje. Co w programie tegorocznego festiwalu?

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2022 08:43
Trwają Animocje. To już 11. odsłona Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych, który odbywa się w Bydgoszczy. Naszym gościem będzie dyrektorka Weronika Płaczek.
rozwiń zwiń