Mariusz Wilczyński: dzięki wystawie ujrzałem moje prace w nowych kontekstach

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2022 21:55
- Jestem wdzięczny dyrektor Zachęty Hannie Wróblewskiej, że zobaczyła w moich rysunkach potencjał na wystawę. Ja tego nie widziałem. Dla mnie rysunki były formą dojścia do jak najlepszego filmu. Spełniały rolę służebną - mówił w Dwójce Mariusz Wilczyński o wystawie "Zabij to i wyjedź z tego miasta" w warszawskiej Zachęcie.
Mariusz Wilczyński w przestrzeni Zachęty  Narodowej Galerii Sztuki
Mariusz Wilczyński w przestrzeni Zachęty – Narodowej Galerii SztukiFoto: PR
  • "Zabij to i wyjedź z tego miasta" to wystawa jednego filmu mająca charakter instalacji.
  • W Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie oglądać można rysunki, opracowaną animatorsko scenografię oraz nieznane dotąd sceny z pełnometrażowego debiutu Mariusza Wilczyńskiego.
  • Wystawa potrwa do 26 czerwca br.

Na ekspozycji prezentowane są rysunki, opracowana animatorsko scenografia, a także nieznane dotąd sceny z głośnego i nagradzanego filmu "Zabij to i wyjedź z tego miasta" Mariusza Wilczyńskiego. Całość tworzy niezwykły świat złożony z obrazu, światła i dźwięku.

- Mnie i projektantkom wystawy Mariusz zostawił pełną wolność. Mój pomysł był taki, żeby pokazać przestrzeń filmu; te scenografie, które Mariusz stworzył do filmu. Stąd też na wystawie ekrany, na których wyświetlane są fragmenty filmów. Bardzo mi zależało, żeby znalazły się tu rzeczy, które nie weszły do filmu, bo to nie jest do końca opowieść tylko o tym filmie, który znamy z kina, ale też o całym procesie twórczym, który artysta przeszedł przez 14 lat - tłumaczyła Marta Miś, kuratorka wystawy "Zabij to i wyjedź z tego miasta".

Mariusz Wilczyński. Bohater wystawy i jednocześnie widz

Gdy spotkaliśmy się w Zachęcie z Mariuszem Wilczyńskim, oglądał on tę ekspozycję po raz pierwszy. - Powiem nieskromnie, że wystawa jest świetna. Olśniewająca. Zobaczyłem w nowych kontekstach fragmenty moich prac. Rozumiem teraz, co mieli na myśli widzowie, którzy pisali do mnie po zwiedzaniu tej wystawy, że mają wrażenie jakby weszli do mojej głowy - dzielił się opiniami w rozmowie z Dwójką artysta.


Posłuchaj
30:03 Dwójka Rozmowy po zmroku_Mariusz Wilczyński 17.03.2022.mp3 Wystawa "Zabij to i wyjedź z tego miasta" w warszawskiej Zachęcie. Rozmowa z Mariuszem Wilczyńskim i kuratorką Martą Miś (Rozmowy po zmroku/Dwójka) 

Film "Zabij to i wyjedź z tego miasta" jest pełnometrażowym debiutem Mariusza Wilczyńskiego. Powstawał 14 lat, ale kiedy już pojawił się na dużym ekranie, zdobył ogromną popularność i nagrody na najważniejszych festiwalach. Choć to film animowany, występują w nim legendarne postaci polskiej kultury – m.in. Irena Kwiatkowska, Barbara Krafftówna, Gustaw Holoubek, Krystyna Janda, Tadeusz Nalepa i Tomasz Stańko.

Zobacz zapowiedź:

[Facebook Dwójki]

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Przygotowała: Monika Zając

Goście: Mariusz Wilczyński (reżyser animacji, malarz, performer, scenograf), Marta Miś (kuratorka wystawy "Zabij to i wyjedź z tego miasta")

Data emisji: 17.03.2022

Godzina emisji: 21.30

pg

Czytaj także

Kazimierz Dejmek. Sztuką zrobił rewolucję

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2024 05:40
– Nie jest to postać obojętna, można go po prostu bardzo kochać jako artystę, dyrektora, człowieka – mówił aktor Zdzisław Mrożewski. – Natomiast, można go także nienawidzić w jakimś sensie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hanna Wróblewska: podział polityczny sceny artystycznej jest mi obcy

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2021 11:00
- Opuszczam Zachętę w bardzo dobrym momencie, zostawiam wspaniały zespół, Otwartą Zachętę, dobre wystawy, świetny plan. Mam poczucie, że być może jest to dobry moment na odejście, w takim szczycie - mówiła w Dwójce Hanna Wróblewska ustępująca ze stanowiska dyrektora Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki.
rozwiń zwiń