Muzeum na literę "n". Gdański NOMUS przed wielkim otwarciem

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 12:00
Przez pół wieku znajdowała się tu szkoła zawodowa kształcąca przyszłych stoczniowców. W latach 90. - po upadku stoczni - był tu pustostan, potem siedziba Instytutu Sztuki Wyspa. W październiku w budynku otwiera się NOMUS – nowe miejsce na mapie sztuki współczesnej w Polsce i zarazem nowy dział Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Elżbieta Jabłońska, Nowe życie, 2010, Depozyt Gminy Miasta Gdańska w ramach Gdańskiej Kolekcji Sztuki Współczesnej
Elżbieta Jabłońska, Nowe życie, 2010, Depozyt Gminy Miasta Gdańska w ramach Gdańskiej Kolekcji Sztuki WspółczesnejFoto: Mateusz Macur

- Przez okna budynku z jednej strony widać monumentalne stoczniowe dźwigi i ulicę Elektryków, kultowe już miejsce w Gdańsku. A z drugiej - Europejskie Centrum Solidarności i dynamicznie rozwijającą się dzielnicę Młode Miasto - opowiada Aneta Szyłak, kierownik nowej przestrzeni dla sztuki współczesnej NOMUS. - Kiedy przystępowaliśmy do remontu, budynek był w bardzo złym stanie. Musieliśmy wzmocnić stropy, wymienić dach, wstawić nowe okna. Mamy też piękny taras, który będzie służył naszym widzom. 

NOMUS budynek - materiały prasowe Muzeum Narodowego w Gdańsku NOMUS budynek - materiały prasowe Muzeum Narodowego w Gdańsku

Dwa lata poszukiwałam tej nazwy, wiedząc jak bardzo jest ona ważna w przypadku takiego miejsca. Zależało mi, żeby nie zaczynała się na literę "m" i żeby miała dodatkowe znaczenia Aneta Szyłak

Nazwa NOMUS to nie tylko skrót od "Nowe Muzeum Sztuki", ale również nawiązanie do greckiego "nomos" - oznaczającego prawo, porządek oraz do egipskiego słowa określającego jednostkę podziału terytorialnego. - Jesteśmy działem Muzeum Narodowego, który będzie tworzył historię pisaną sztuki z Gdańska, więc zależało nam na zaakcentowaniu lokalności i podkreśleniu tego, że służymy gdańskiej społeczności - wyjaśnia rozmówczyni Kasi Dydo. - Interesujemy się naszymi sąsiadami i próbujemy wypracować pewne wartości, które dla Gdańska są ważne.

Posłuchaj
11:40 CZWÓRKA Stacja Kultura - nomus 05.10.2021.mp3 NOMUS - wielkie otwarcie nowej przestrzeni dla sztuki współczesnej w weekend 22–24 października 2021 roku (Stacja Kultura/Czwórka) 

Było wiele takich zjawisk w sztuce w Gdańsku, specyficznych dla atmosfery tego środowiska twórców, które nigdy nie weszły do głównego nurtu historii sztuki. Chcielibyśmy to zmienić Aneta Szyłak

Otwarcie nowej przestrzeni odbędzie się w dniach 14-22 października. Zainauguruje ją wystawa "Kolekcja w działaniu" prezentująca prace oraz dokumentację aktywności 18 artystek i 11 artystów oraz dwóch grup artystycznych - COX i TOTART. - Skupiliśmy się głównie na tym, jak sztuka powstaje, jak przebiega proces twórczy - mówi kuratorka. - Wystawa opowie o różnych sposobach tytułowego "działania" sztuki - jej związków z życiem, procesem artystycznym i lokalnym kontekstem. Szczególnym jego przypadkiem są performance'y, których dokumentacje będzie można zobaczyć na wystawie oraz które rozegrają się w ramach weekendu otwarcia. Wśród zaproszonych performerów znajdują się m.in. Kate Groobey, Ruben Montini, Ania Nowak oraz artyści kurdyjscy - Hiwa K czy Sherko AbbasDrugą wystawą, która rozpocznie działalność NOMUS-a, będzie "Niech poprzedza Cię płomień". - Zaprezentujemy na niej prace współczesnych artystów z Kurdystanu - dodaje Aneta Szyłak.

NOMUS. Gdańska Kolekcja Sztuki Współczesnej w budowie. Wystawa / MuzeumNarodoweGdansk

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Aneta Szyłak (kuratorka programu otwarcia, kierownik Nowego Muzeum Sztuki)

Data emisji: 05.10.2021

Godzina emisji: 10.16

kul

Czytaj także

Dognity. Nasi pupile w kreacjach mistrzów

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 13:11
Dognity to projekt młodej artystki, Marii Banaś, która przez dzieła sztuki oddaje hołd naszym futrzastym pupilom. Pimpek, Rudy czy Dyzma trafili na płótna malarskich mistrzów baroku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galerie dookoła świata: origami, Balenciaga i sztuka holenderska

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2021 15:00
 - O tej wystawie już jest głośno w świecie mody. Muzeum Cristóbala Balenciagi prezentuje 100 prac znakomitych projektantów: Azzedine Alaïi i Cristóbala Balenciagi, oraz wystawę online poświęconą "rzeźbiarzom kształtu" - opowiada dziennikarka Adrianna Janiszewska.
rozwiń zwiń