Animocje. Co w programie tegorocznego festiwalu?

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2022 08:43
Trwają Animocje. To już 11. odsłona Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych, który odbywa się w Bydgoszczy. Naszym gościem będzie dyrektorka Weronika Płaczek.
Animocje 2022
Animocje 2022Foto: mat. pras.

Wiele osób myśli, że animacja to tylko bajki dla dzieci. Nic bardziej mylnego! Dowodem na to są Animocje - festiwal filmowy koncentrujący się na ambitnym i poszukującym swojego wyrazu artystycznego kinie animowanym. Dzięki międzynarodowemu konkursowi Animocje są okazją do poznania najnowszych produkcji z całego świata. Pokazy specjalne animowanych filmów pełnometrażowych i tematyczne projekcje krótkich metraży pozwalają odkryć animację w nowych kontekstach. Tegoroczna odsłona odbywa się pod hasłem "Każdy inny, wszystkie równe". To nie przypadek, bowiem organizatorzy, jeszcze bardziej niż zwykle, stawiają na ludzi - na ich prawa, na wolność, na możliwość bycia sobą i życia ze sobą w zgodzie.

W audycji także:

  • Zwierzęta zostawiają duży ślad węglowy. Czy mięso z laboratorium może to zmienić? Good Dog Food to wspólne przedsięwzięcie Agronomics i Roslin Technologies, którego celem jest wprowadzenie na półki w Wielkiej Brytanii karmy dla zwierząt domowych na bazie mięsa wyhodowanego w laboratorium.
  • Ukraińska aplikacja e-Wróg. Bardzo dużo udanych akcji armii ukraińskiej było możliwych dzięki informacjom przekazanym przez mieszkańców ukraińskich wsi, którzy zauważyli rosyjskich żołnierzy. Było to jednak trudne, bo ludzie nie wiedzieli, na jaki numer telefonu zadzwonić, aby przekazać cenną informację o wrogu w pobliżu domu. Te wszystkie problemy rozwiązało powstanie aplikacji na smartfony e-Wróg działającej w ramach komunikatora Telegram.
  • Badania sugerują, że muzyka poprawia samopoczucie i jakość życia. Płynące z muzyki korzyści dla zdrowia psychicznego są podobne do korzyści płynących z ćwiczeń fizycznych czy zrzucenia zbędnych kilogramów.

***

Na "Pierwsze słyszę" zapraszamy w poniedziałek (04.04), o godz. 6.05. Program poprowadzi Maciej Wójcik.

kul


Czytaj także

"Kubuś Puchatek" dobrem powszechnym. Wygasły prawa autorskie

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022 11:37
Kubuś Puchatek i spółka trafili do amerykańskiej domeny publicznej, a to dlatego, że wygasły do niego prawa autorskie. Tym samym Puchatek stał się dobrem publicznym i od początku 2022 roku może być przetwarzany i remiksowany bez specjalnego pozwolenia czy opłat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Triumf polskich lalek - zdobyły nagrodę Czeskiego Lwa!

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2022 15:45
Polscy twórcy lalek animowanych zostali docenieni. Produkcja "Nawet myszy idą do nieba" zdobyła Czeskiego Lwa za najlepszy film animowany. Nagroda przyznawana jest przez Czeską Akademię Filmową i Telewizyjną.
rozwiń zwiń