Kajak z betonu? Do tego pływa!

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2022 11:40
Czy betonowy kajak może pływać? Okazuje się, że tak, co udowadniają studenci Politechniki Krakowskiej. Ich kajak PKanoe pomyślnie przeszedł testy i niedługo wystartuje w międzynarodowych zawodach.
Kajak z betonu PKanoe pomyślnie został zwodowany.
Kajak z betonu PKanoe pomyślnie został zwodowany.Foto: mat. pras. Koło Naukowe Inżynierii Materiałów Budowlanych Footprint

Członkowie Koła Naukowego Inżynierii Materiałów Budowlanych Footprint, działającego przy Politechnice Krakowskiej, stworzyli PKanoe. Ten ważący blisko 100 kilogramów betonowy kajak jest wykonany prawie w całości z ekologicznych materiałów.


Wykorzystanie odpadów

W tym celu studenci opracowali materiał kompozytowy - beton tekstylny, z którego wykonali kadłub łodzi. Betony tekstylne stanowią nowoczesne i zrównoważone rozwiązanie dla lekkich elementów betonowych, których wytwarzanie jest szkodliwe dla środowiska.

- Chcieliśmy zrobić krok do przodu i wykorzystać odpady. Zastosowaliśmy żużel wielkopiecowy, popiół lotny, które są otrzymywane w hutach, kruszywa i niewielką domieszkę cementu portlandzkiego. Jako spoiwo wykorzystywane jest szkło wodne - mówi Marcin Różycki, student budownictwa Politechniki Krakowskiej i jeden z twórców projektu. - W ten sposób zaprojektowaliśmy mieszankę, która ma podobne właściwości do tradycyjnego betonu pod względem wytrzymałości i szczelności, natomiast jest bardziej przyjazna środowisku.


Beton, który pływa

Jak to możliwe, że kajak z betonu w ogóle pływa? Okazuje się, że materiały, z których jest wykonany, nie mają znaczenia. - Główną rolę w tym wypadku odgrywa siła wyporu. Jest ona zależna od tego, jak duża powierzchnia konstrukcji styka się z wodą. Im większa powierzchnia, tym siła wyporu jest większa - tłumaczy student. - Dzięki temu, że nasz projekt ma dość szerokie dno i jest zbliżony bardziej do kanu, to bez problemu utrzymuje się na wodzie i może być dodatkowo obciążony.

Źr. Youtube/ PKanoe - beton, który pływa!

Udane wodowanie

Kajakiem mogą jednocześnie pływać dwie osoby z dodatkowym ciężarem. Zostało to sprawdzone, bo PKanoe jest już po pierwszych, zakończonych sukcesami testach, które odbyły się na krakowskim zalewie Bagry. - Jesteśmy po wodowaniu i jesteśmy bardzo zadowoleni. Przede wszystkim dlatego, że kajak jest bardzo szczelny i nie przepuszcza w ogóle wody - wyjaśnia Marcin Różycki. - Nasiąkliwość materiału, z którego jest wykonany, jest bardzo niska, dlatego może przebywać w wodzie nawet kilkanaście godzin.


Posłuchaj
03:57 Czwórka/Pierwsze Słyszę - PKanoe - studenci 20.04.2022.mp3 Marcin Różycki, współtwórca PKanoe opowiada o projekcie studentów Politechniki Krakowskiej

 

Młodzi konstruktorzy mają w planach start w międzynarodowych zawodach w Niemczech na początku czerwca. Biorą w nim udział studenci uczelni technicznych.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 20.04.2022

Godzina emisji: 6.15

aw

Czytaj także

Technologia VR rozwija się gwałtownie. Kolejny etap badań w Laboratorium

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2022 10:44
Pracownia VR/AR vnLab Szkoły Filmowej w Łodzi rozpoczyna badania nad kolejnym doświadczeniem VR w Laboratorium Rzeczywistości Wirtualnej. Czy to będzie skok w rozwoju technologii VR?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sukces polskich studentów na międzynarodowych zawodach pojazdów autonomicznych

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2022 16:55
Studenci Politechniki Warszawskiej zdobyli trzecie miejsce na międzynarodowych zawodach samochodów autonomicznych Carolo-Cup. To już piąty występ Polaków w zawodach, tym razem zaowocował sukcesem.
rozwiń zwiń