Polskie Radio
Section05
pojazdy autonomiczne

Autonomiczna furgonetka z 1986 roku?

W dobie postępującej elektryfikacji, gdy auta zasilane prądem nikogo już nie dziwią, prawdziwymi pojazdami przyszłości zdają się samochody autonomiczne. Jak się jednak okazuje, pierwsze przymiarki do tej technologii pojawiły się już w drugiej połowie lat 80.!
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja samochody samochody elektryczne samochody autonomiczne pojazdy autonomiczne technologie lata 80 Polskie Radio samochód

Autobusy z przyszłością

Jest elektryczny, cichy, dość wolny i... nie ma kierowcy: autobus autonomiczny. Od ponad dwóch lat dwa takie pojazdy jeżdżą w Wiedniu, po dzielnicy Seestadt Aspern. Wyposażone w kamery i czujniki ruchu ulicznego - poza pandemią zabierają do 11 pasażerów. Czy to jest właśnie przyszłość miejskiego transportu publicznego?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Wiedeń pojazdy autonomiczne komunikacja miejska transport publiczny elektromobilność ekologia Paweł Turski Piotr Łodej Trójka

Eksperci: automatyzacja transportu drogowego przyniesie ponad 50 mld zł oszczędności

Automatyzując transport drogowy można uniknąć w Polsce kosztów rzędu 51 mld zł rocznie związanych z wypadkami i kolizjami – szacuje Polski Instytut Ekonomiczny. Do tego dochodzi 2,4 mld zł rocznie możliwych oszczędności dla branży logistycznej dzięki zredukowaniu kosztów paliwa i wynagrodzeń.
Zobacz więcej na temat:  transport technologie patent ruch pojazdy autonomiczne pojazdy logistyka