Sukces polskich studentów na międzynarodowych zawodach pojazdów autonomicznych

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2022 16:55
Studenci Politechniki Warszawskiej zdobyli trzecie miejsce na międzynarodowych zawodach samochodów autonomicznych Carolo-Cup. To już piąty występ Polaków w zawodach, tym razem zaowocował sukcesem.
Zespół Selfie z Koła Naukowego Robotyków Politechniki Warszawskiej i ich pojazd autonomiczny
Zespół "Selfie" z Koła Naukowego Robotyków Politechniki Warszawskiej i ich pojazd autonomiczny Foto: mat.pras/fot. facebook

"Selfie" to zespół związany z Kołem Naukowym Robotyków, które działa przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa PW. W tym roku po raz piąty wystartowali w Carolo-Cup, jednak po raz pierwszy w wyższej kategorii "Master", i zajęli trzecie miejsce.

Zespół Selfie zajmuje się budową i rozwojem samochodów autonomicznych w skali 1:10. Zawody Carolo-Cup organizowane są przez Uniwersytet Techniczny w Brunszwiku i są ważnym wydarzeniem w ich kalendarzu. - Carolo-Cup to zawody samochodów autonomicznych w małej skali, które mają symulować środowisko miejskie - mówi Paweł Kotiuk. - Ponieważ formuła wydarzenia była zdalna, w trakcie zawodów otrzymywaliśmy od organizatorów listę zadań, którą samochód miał wykonywać.

Pierwszy etap polegał na nagraniu filmu pokazującego działanie pojazdu w miniśrodowisku drogowym, uwzględniającym znaki drogowe i przeszkody na drodze. Następnie symulowano sytuacje, które mogą zdarzyć się podczas jazdy w mieście, takie jak jazda przez skrzyżowanie, zwracanie uwagi na ograniczenie prędkości, zakaz wyprzedzania oraz ustępowania pierwszeństwa pieszym itd.

- W projekt zaangażowane były trzy zespoły: programistyczny, elektroników i mechaników. W sumie pracowało przy nim 15 osób - mówi Jakub Rybałko. - Obok wszystkich zalet konstrukcyjnych, ważne dla nas było, żeby samochód był czerwony. To właśnie samochody o tym kolorze są najszybsze.

Jak zauważają goście audycji, w projekcie najtrudniejsza jest organizacja zespołów i współpraca pomiędzy nimi. - Przez pierwsze pół roku wydaje się, że mamy dużo czasu i nie bardzo się chce robić konkretną pracę - mówią. - Programowania można się nauczyć, ale organizacja pracy to jest sprawa indywidualna. Spotykaliśmy się raz w tygodniu, a raz w miesiącu robiliśmy podsumowanie z przebiegu prac nad "Selfie".


Młodzi konstruktorzy nie osiadają na laurach i już pracują nad rozwijaniem tego i kolejnymi projektami. - Część zespołu pracuje nad przygotowaniem samochodu do kolejnych zawodów za rok - opowiada Paweł Kotiuk. - Pozostała część współpracuje z zespołem Formuły Student Proton Dynamic i tworzy system autonomicznej jazdy dla bolidu na zawody Formuła Student Driverless.


Posłuchaj
10:04 Pierwsze słyszę - pojazd autonomiczny - 14.04.2022.mp3 Gośćmi audycji jest Paweł Kotiuk i Jakub Rybałko z zespołu "Selfie" Politechniki Warszawskiej. Ich pojazd zdobył trzecie miejsce na międzynarodowych zawodach samochodów autonomicznych Carolo-Cup. (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 

Czytaj także:


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Goście: Paweł Kotiuk, Jakub Rybałko (zespół "Selfie")

Data emisji: 14.04.2022

Godzina emisji: 8.15

aw

Czytaj także

Sukcesy polskich studentów. Ich zwycięska aplikacja łączy

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2021 18:32
Studenci Wydziału Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej najlepsi w konkursie "EduHack 2021. International hackathon for the future of education". Ich aplikacja ma zbliżyć studentów do kół naukowych działających na uczelniach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Technologia VR rozwija się gwałtownie. Kolejny etap badań w Laboratorium

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2022 10:44
Pracownia VR/AR vnLab Szkoły Filmowej w Łodzi rozpoczyna badania nad kolejnym doświadczeniem VR w Laboratorium Rzeczywistości Wirtualnej. Czy to będzie skok w rozwoju technologii VR?
rozwiń zwiń