Koncertowe życie. Dlaczego miłośnicy wydarzeń muzycznych są szczęśliwsi?

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2022 12:45
Badanie przeprowadzone przez australijskich uczonych dowodzi, że udział w koncertach ma wpływ na lepsze samopoczucie i zadowolenie z życia. Ich wnioski potwierdzają także inni naukowcy.
Udział w koncercie ma wpływ na poprawę samopoczucia.
Udział w koncercie ma wpływ na poprawę samopoczucia. Foto: shutterstock

Przeprowadzone na próbie tysiąca osób australijskie badanie, wykazało, że ludzie, którzy regularnie chodzą na koncerty, są bardziej zadowoleni ze swojego życia niż ci, którzy tego nie robią.


"Moc, energia, endorfina"

- Wydaje mi się, że to dzięki wydzielającej się dopaminie i endorfinach, które uwalniają się w momentach radości. Zbiorowość i wspólne przeżywanie ma także na to wpływ - mówi Grzegorz Mołda reżyser filmowy. - Czas pandemii, kiedy zamknęliśmy się w domach, działał na nas negatywnie, ale także wiele uświadomił. Pokazał też, że jesteśmy istotami stadnymi i wzajemnie czerpiemy z siebie. To może nam przedłużać życie i dawać poczucie zadowolenia.

Jednym z ważniejszych elementów uczestnictwa w takich wydarzeniach jest poczucie wspólnoty. To, że czujemy radość w tłumie obcych osób i wymieniamy się z nimi dobrą energią. Pozytywny wpływ muzyki granej na żywo na nasze samopoczucie potwierdzają nie tylko australijskie badania. Specjalizujący się w naukach behawioralnych wykładowca Uniwersytetu Goldsmith Patric Fagan dowodzi, że obecność na koncercie zaledwie przez 20 minut może podnieść poczucie zadowolenia nawet o 21 procent. Dla porównania, według uczonego, ten sam czas poświęcony na praktykę jogi zwiększa dobre samopoczucie o 10 procent, a spacer z psem - zaledwie o 7 procent. 

Wspólnotowość

- Mamy badania, które potwierdzają, że muzyka może wpływać na namnożenie się fal mózgowych alfa - mówi Katarzyna Turek, adiunkt w zakładzie Muzykoterapii Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. - Badani przyznają, że muzyka ma wpływ na ich nastrój, a oni sami czują się lepiej. Mamy nie tylko lepsze samopoczucie, jesteśmy bardziej zrelaksowani, ale dochodzi do tego aspekt społeczny. Ludzie podczas takich koncertów integrują się i łączą ze sobą w sposób pozawerbalny.


Posłuchaj
03:41 Czwórka/Pierwsze słyszę - koncerty muzyczne i ich pozytywny wpływ. 12.09.2022.mp3 W audycji mówimy o pozytywnym wpływie koncertów muzycznych na nasze samopoczucie (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 


Zobacz także:

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński

Materiał: Marta Zinkiewicz

Data emisji: 12.09.2022

Godzina emisji: 7.25

aw

Czytaj także

Klikasz i masz. Archiwum Pearl Jam w sieci

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 15:20
Trzy dekady na scenie zobowiązują. Zespół Pearl Jam, wzorem kolegów z Radiohead, udostępnił internetowe archiwum własnej twórczości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Up To Date - festiwal do odkrywania nowych brzmień

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2022 12:20
Już w najbliższy weekend w Białymstoku pod patronatem Czwórki odbędzie się Up To Date Festival. - Ktoś powiedział, że jest to jedna wielka domówka i myślę, że jest w tym wiele prawdy - mówi w Czwórce dyrektor festiwalu Jędrzej "Dtekk" Dondziło. - W tym roku hasłem przewodnim festiwalu jest "Don’t worry be yourself".
rozwiń zwiń