Testerzy gier - to wcale nie jest najprzyjemniejsza praca na świecie

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2023 09:44
Zawód testera gier jest dość nowy, ale już obrósł w mity. Wyobrażamy sobie, że taka osoba całymi dniami "tnie" w ulubione tytuły i dostaje za to pieniądze. Niestety to wyobrażenie mija się z rzeczywistością. Testerów też czekają żmudne godziny pracy i wypełnianie formularzy. 
Tester gier to, wbrew pozorom, nie jest najprzyjemniejsza praca na świecie.
Tester gier to, wbrew pozorom, nie jest najprzyjemniejsza praca na świecie.Foto: shutterstock/ronstik

Mówi się, że branża IT jest najprężniej rozwijającą się. Tam rekrutacja trwa non stop. Nie inaczej jest w branży gamingowej. Twórcy gier wciąż poszukują nowych pracowników, programistów, ale i playtesterów. Okazuje się, że testerem gier może zostać każdy z nas. Z pomocy graczy amatorów chętnie korzystają większe studia, takie jak CD Projekt Red, ale też mniejsze. 

- Playtesty to testy na mniej lub bardziej już gotowej grze, faktycznie mające testować bardziej rozgrywkę lub jej fragmenty - mówi Jakub Marszałkowski z Instytutu Informatyki Politechniki Poznańskiej, Indie Games Polska i Game Industry Conference.  - Gracz do testów może dostać otwartą wersję beta gry, gdzie ma dostęp do nie całkiem ukończonego programu. Po teście ma możliwość zgłaszania poprawek. Test może też polegać na sprawdzaniu reakcji graczy, zbieraniu feedbacku za pomocą ankiety czy formularza. W takiej próbnej wersji gry mogą być też zaszyte metryki, które informują programistów ilu graczy doszło do określonego jej etapu - dodaje.  

Gracze biorący udział w testach opisanych przez Jakuba Marszałka zwykle nie dostają finansowego wynagrodzenia, jednak dla wielu z nich to początek drogi do kariery w gamingu i krok w stronę zostania zawodowym testerem. 


Posłuchaj
04:01 czwórka pierwsze słyszę 31.01.2023.mp3 Na czym polega praca testera gier i jak nim zostać? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

Nuda i powtarzalność zadań? 

To wbrew pozorom nie jest najprzyjemniejsza praca na świecie, nie siedzi się i cały dzień gra w gry. To raczej wypełnianie formularzy na podstawie powtarzających się, dość żmudnych czynności np. trzeba obejść cały poziom gry, oklepać wszystkie ściany, spróbować otworzyć wszystkie drzwi. Z przyjemnym graniem nie ma to wiele wspólnego - zauważa ekspert. - To są jednak bardzo ważne czynności, które pozwalają wyłapywać usterki. Myślę, że można to porównać do testów nierozrywkowego oprogramowania - dodaje. 

Zdanie Jakuba Marszałka podziela tester gier dla niezależnych deweloperów, Filip. - Mi się ta praca bardzo podoba. Granie w gry to, poza spaniem, chyba aktywność, która wykonywałem najczęściej w sowim życiu - zdradza. - W graniu, testowaniu gier, żeby sprawdzić błędy chodzi o to, żeby te błędy trochę prowokować. Warto wiedzieć, gdzie "wpakować się" postacią żeby potencjalny błąd w pliku graficznym wywołać. Są też pewne kombinacje klawiszy, ruchów, które na danym silniku powodują błędy, jeśli ktoś nie ma biblioteki albo ręcznie tego nie poustawiał - dodaje. 

Zobacz także:

Od lat w branży IT trwają prace nad automatyzacją testów. - Branża pracuje nad zastosowaniem uczenia maszynowego do pewnej automatyzacji testów. Jednak to jeszcze bardzo długo potrwa i nie pozwoli na zastąpienie wszystkich testerów, których branża gier rekrutuje w setkach osób każdego roku - przyznaje Jakub Marszałkowski. 

Jak zostać testerem gier?

Jeśli ktoś marzy o zostaniu zawodowym testerem gier to warto zacząć od zgłoszenia się do testów dla amatorów. Takie playtesty pozwolą sprawdzić jak to wszystko działa. Można też spróbować wypełnić przykładowy formularz testowy. Sieć internetowa pełna jest wskazówek i informacji o pracy testerów gamingowych. Zdaniem Jakuba Marszałkowskiego to dobry kierunek poszukiwań. Kolejnym krokiem może być udział w Game Industry Conference, która jest najważniejszym wydarzeniem branży gamingowej w kraju. 

Kamil Jasieński dodaje, że ofert pracy w gaimingu nie brakuje, a zarobki testerów gier mogą kształtować się na poziomie 4000 zł na rękę. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowałSzymon Majchrzak 

Data emisji: 31.01.2023

Godzina emisji: 08.14. 

pj

Czytaj także

Game based learning w edukacji. "Gry zastąpią książki"?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2023 11:38
- Tworzymy grę komputerową specjalnie dla potrzeb edukacyjnych, dzięki graniu, uczniowie i studenci poszerzają wiedzą i rozwijają się – mówiła Natalia Walter z Zakładu Edukacji Medialnej Uniwersytetu im Adama Mickiewicza w Poznaniu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Realny świat w grach. W wirtualnej rzeczywistości znajdziemy koncerty, konferencje, a nawet msze

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2023 12:57
Koncerty czy konferencje w przestrzeni wirtualnej to dziś codzienność. W mediach społecznościowych niezwykle popularne stały się fragmenty mszy odprawianych w grze. Przedstawiciele kościoła są podzieleni w ocenie tego zjawiska, niektórzy zauważają w nim szansę, kolejną drogę ewangelizacji.  
rozwiń zwiń