Tutoring - edukacja oparta na dobrej relacji

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2022 14:43
Tutoring to indywidualna forma edukacji, która pochodzi z Wielkiej Brytanii. W Polsce dopiero się rozwija. Na krakowskiej AGH jest bonusem dla prymusów. 
Tutoring to indywidualna forma edukacji
Tutoring to indywidualna forma edukacjiFoto: Shutterstock/Jacob Lund

Tutoring wywodzi się z brytyjskich doświadczeń edukacyjnych, a jego podstawę stanowią indywidualne spotkania (tutoriale) oraz samodzielna praca studenta między spotkaniami. Sercem tutoringu jest relacja tutora i studenta, w której człowiek, jego potrzeby i pasje, są w centrum zainteresowania.

- Tutoring to nic innego jak edukacja. To forma, która znacznie różni się od standardowych systemów w szkołach czy na uniwersytetach, ponieważ jest to indywidualna forma edukacji. Tutor pracuje indywidualnie z podopiecznym - wyjaśnia dr Natalia Schmidt-Polończyk ze stowarzyszenia Rzecznicy Nauki, znana w sieci jako doktorka-tutorka. - Tutoring nie bazuje na specjalnym programie. Tutor na początku spotkań z podopiecznym ustala zakres tematyczny na podstawie oczekiwań, zainteresowań i predyspozycji podopiecznego - dodaje. 

System tutoringu dwa lata temu został wdrożony na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, i kilku innych uczelniach w kraju. - Tutoring akademicki oznacza formę edukacji, która w tym wypadku jest przeznaczona dla wybitnych uczniów. Nasz skierowany jest do prymusów - opowiada gość "Stacji Nauka". - Oni, za wysokie wyniki w nauce, mogą skorzystać z tutoringu jako takiego bonusu - dodaje. 

Studenci AGH mogą zdecydować się na tutoring rozwojowy, podczas którego podejmowana jest praca nad rozwojem kompetencji miękkich, czyli nad komunikacją, asertywnością, odkrywaniem talentów i mocnymi stronami studenta. Zdarzają się też studenci, którzy podczas tutoringu chcą rozwijać się naukowo. Taka współpraca rozpoczyna się od eseju na wybrany temat. Następnie tutor i student dyskutują na jego temat. - Jest to świetna forma na to, by rozwinąć umiejętność krytycznego myślenia, świetnie działa na logikę, uczy argumentacji, bazowania na faktach. Jest to intelektualna przygoda - podkreśla ekspertka. - Ten bazowy esej wcale nie musi być związany z kierunkiem studiów podopiecznego, a np. z jego zainteresowaniami. 


Posłuchaj
05:28 czwórka stacja nauka 07.09.2022.mp3 Czym jest tutoring i kto może z niego skorzystać? (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Dr Natalia Schmidt-Polończyk podkreśla, że fenomenalnym jest, że uczelnie techniczne sięgnęły po taką formę edukacji, bo każdy dobry inżynier powinien być humanistą. - Tutoring też bazuje na dobrej relacji. Między tutorem a podopiecznym musi być zaufanie, otwartość, aby ten proces mógł postępować zgodnie z założeniami - zwraca uwagę. - Tutoring to bardzo elastyczna forma edukacji, a ja najbardziej cenię w tutoringu to, że obie strony wychodzą z wiedzą i doświadczeniem - dodaje. 

Wiele osób definiuje tutoring jako relację mistrz-uczeń. Dla Czwórkowego gościa to raczej relacja partnerska, w której ważna jest atmosfera spotkań. - Musi być między nami sympatia, byśmy mogli pracować czasem z trudnymi tematami - podkreśla. 

Wybitni studenci AGH zapraszani są na zajęcia z tutorem raz na dwa tygodnie, a cały proces trwa jeden semestr. Dr Natalia Schmidt-Polończyk ma pod swoimi skrzydłami troje podopiecznych. 

Tutoring jest obecny na wyższych uczelniach, ale takie programy są też wdrażane w podstawówkach i szkołach ponadpodstawowych. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Gość: dr Natalia Schmidt-Polończyk ze stowarzyszenia Rzecznicy Nauki (AGH, Wydział Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami)

Data emisji: 07.09.2022

Godzina emisji: 12.27

pj

Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie uczelnie są przygotowane na studentów z Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2022 11:38
Dodatkowe miejsca na studiach, pomoc finansowa i językowa - tak polskie uczelnie przygotowują się na przyjęcie studentów z Ukrainy, którzy opuścili swój kraj z powodu wojny. Rok akademicki rusza za miesiąc, ale wszystko jest już gotowe. 
rozwiń zwiń