Ty też możesz pomóc potrzebującym zwierzakom!

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2013 19:30
Zima to bardzo ciężki czas dla naszych czworonożnych przyjaciół, zwłaszcza tych, które przebywają w schroniskach. Okazuje się, że pomagać im można na bardzo wiele sposobów, a gotówka wcale nie jest do tego potrzebna. Wystarczy właściwie wykorzystać swój czas i umiejętności.
Audio
  • Dlaczego warto pomagać zwierzakom, zwłaszcza w zimie? - rozmowa z Anną Zielińską (Czwórka/Na cztery ręce)
  • Agnieszka Sadowska opowiada o internetowej akcji "Karmimy psiaki" (Czwórka/Na cztery ręce)
  • Jak kreatywnie pomagać mopsom i innym czworonogom? - opowiadają Aneta Dastych i Ola Gruszka stowarzyszenia M Jak Mops (Czwórka/Na cztery ręce)
Bez naszej pomocy wiele zwierząt nie przeżyje zimy
Bez naszej pomocy wiele zwierząt nie przeżyje zimyFoto: Glow Images/East News

Anna
Anna Zielińska w Czwórce

Jak przyznaje Anna Zielińska z Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt Viva!, zimą do schronisk trafia szczególnie dużo zwierząt. - To są "niedobitki", które przez ostatnich kilka miesięcy mieszkały gdzieś na działkach, a dziś, gdy właściciele przestają tam przyjeżdżać, są pozostawione na pewną śmierć - mówi gość Czwórki. - Pod swoimi skrzydłami mamy także bardzo dużo kociąt, które urodziły się późną jesienią. Nie przeżyją zimy, jeśli nie będą miały dachu nad głową. Trzeba nieść im pomoc.

Robić to można na wiele sposobów, i wcale nie trzeba od razu sięgać do portfela. Wystarczy trzymać się kilku prostych zasad, m.in. nie dawać znajomym żywych prezentów. - Do naszej fundacji swego czasu zwróciła się para, która w prezencie ślubnym otrzymała… konia - wspomina Zielińska. - Żadne z nich nie umiało ani na nim jeździć, ani się nim opiekować, nie wspominając już o kosztach, jakie trzeba ponieść, by utrzymać tak ogromne zwierzę. Dlatego szybko oddali go do naszych stajni - A przecież zwierzę to członek naszej rodziny, istota, która staje się częścią naszego świata. Nie dajemy sobie w prezencie dziecka, więc nie dawajmy sobie także zwierzaka.

Warto też pamiętać, że lepiej zwierzaka adoptować ze schroniska, niż kupować w sklepie. - To są zwierzęta, które cały czas czekają na nowy dom. Nie znalazły się tam dlatego, że są złe, a często z przyczyn losowych: właściciel zmarł, zgubiły się na spacerze i nie potrafią wrócić do domu - mówi Zielińska. - To wspaniałe, kochane zwierzaki. Więc jeśli chcemy zrobić prezent, zróbmy go zwierzęciu, adoptujące je. Jeśli nie możemy przygarnąć zwierzaka do domu, warto adoptować go wirtualnie. Wówczas będziemy otrzymywać informacje o tym, jak też zwierzak się miewa.

fot.
fot. Glow Images/East News

Jak przyznaje Zielińska, zanim przygarniemy czworonoga pod swój dach, warto przemyśleć wszystkie "za" i "przeciw" i odpowiednio przygotować się na przybycie nowego domownika. - Trzeba pomyśleć o tym, co będzie się działo, o odpowiedzialności - tłumaczy gość "Na cztery ręce" . - I przygotować całą rodzinę na to, że zwierzę wpłynie przecież na ich harmonogram dnia, przeorganizuje życie, ograniczy wyjazdy na wakacje i, jeśli zdrowie nie będzie mu dopisywało, może sporo kosztować.

Zielińska apeluje, by pomoc bezbronnym, bezdomnym zwierzakom nieść przez cały rok, nie tylko zimą, nie tylko od święta. I pamiętać, że oprócz psów i kotów, o których w mediach usłyszeć można najczęściej, naszego wsparcia potrzebują także inne zwierzęta: od gadów egzotycznych, aż po konie.

(kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka święta zwierzęta
Czytaj także

Ekstremalne wyprawy: dwoje ludzi i pies w Himalajach

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2013 18:16
Agata Włodarczyk, Przemysław Bucharowski i suczka Diuna, rasy wilczak czechosłowacki, nazywają siebie wilczą rodziną. W tym roku przeszli razem w Himalajach 500 kilometrów. - Zwiedzanie świata z psem jest ciekawsze - mówią podróżnicy. - Zawsze dużo się dzieje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie kupujmy „żywych maskotek” pod choinkę

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2013 17:48
Po świętach schroniska wypełniają sie psiakami i kotami, które przez parę dni cieszyły nowych właścicieli, jako Gwiazdowe prezenty. Ale gdy zachwyt minął, po namyśle, obdarowani postanowili się pozbyć tego kłopotu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ratujmy zwierzaki!

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2013 16:23
Zwierzaków w potrzebie, głodnych i bezpańskich, szukających pana i tych w schroniskach są tysiące. Jak możemy pomóc pozyskać środki na pomoc, nie wyjmując pieniędzy z kieszeni? O tym w najbliższym programie "Na cztery ręce".
rozwiń zwiń