Emocje przydają się w życiu

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2014 09:00
Jako nastolatkowie pragniemy wygnać emocje ze swoich głów, ujarzmić je, a nawet pozbyć się ich. Okazuje się, że to czas rozwoju emocjonalnego, który w późniejszym życiu przynosi nam wiele korzyści.
Audio
  • Czym są emocje, jak wykorzystywać je na swoją korzyść w rozmowie z Tomaszem Kosiorkiem wyjaśnia psycholożka dr Anna Gabińska (Czwórka/Na cztery ręce)
Emocje przydają się w życiu
Foto: Glow Images/East News

Bardzo łatwo możemy podzielić emocje na te pozytywne i negatywne. Nie do końca jednak zdajemy sobie sprawę, czym one są i do czego służą, a okazuje się, że są bardzo potrzebne.
- Emocje to proces oceny sytuacji, dzięki nim możemy nadawać znaczenia temu, co nas spotyka - mówi doktor Anna Gabińska, psycholożka ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. - Są sygnałem, informacją dla nas o otoczeniu. Np. przy zagrożeniu odczuwamy strach, gniew to informacja, że ktoś przekracza nasze granice, a radość pokazuje, że dana sytuacja może nas motywować, jest dla nas ważna.

Emocje mogą mieć wpływ na nasze działania, niektóre z nich, zarówno te pozytywne jak i negatywne, bywają motywujące.

Przeczytaj też: Chcesz odnieść sukces? Najpierw staw czoła porażkom!

Najczęściej pierwsze problemy z emocjami zdarzają się, gdy mamy naście lat. Wtedy te uczucia są też o wiele silniejsze, czasami przejmują nad nami kontrolę. Na szczęście przychodzi chwila, gdy te uczucia stabilizują się - to rozwój emocjonalny, w pewnym momencie zdajemy sobie sprawę jak korzystać z emocji, a nie tylko cierpieć przez nie.

Dr Anna Gabińska podkreśla, że możemy uczyć się pozytywnie wykorzystywać emocje, które w wielu wypadkach są siłą napędową naszych działań. Dzięki nim ludzie walczą o swoje, nawiązują relacje z innymi osobami.

Sprawdź także: Masz terapeutę? Nie wstydź się tego!

Gość Tomasza Kosiorka w audycji "Na cztery ręce" zwraca uwagę na naukę budowania równowagi między słuchaniem emocji, a racjonalizmem. Podkreśla też, że u każdej osoby wygląda to inaczej, bo jedni silniej, a inni słabiej przeżywają dane wydarzenia, reagują na różne bodźce.

Jak nie walczyć z emocjami, a wykorzystać je na swoją korzyść, skąd one się biorą i jak regulować ich moc dowiesz się słuchając załączonej rozmowy z audycji "Na cztery ręce".

(pj, ac)

Czytaj także

Lęki i fobie - z tym można żyć i się uporać

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2014 09:20
- Lęki to głupie zachowania mądrych ludzi - stwierdził kiedyś Albert Ellis. Psychiatra, dr Agnieszka Popiel jest zdania, że ta sentencja doskonale oddaje istotę sprawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mindfulness - bo liczy się tu i teraz

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2014 11:00
- Trudno jednoznacznie stwierdzić, ile sił i czasu tracimy niepotrzebnie na dywagacje poświęcone przeszłości i przyszłości. Mindfulness ma na celu to, abyśmy jak najlepiej wykorzystywali chwilę obecną - powiedział w Czwórce psychiatra, dr Paweł Holas.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Smak pierwszej miłości jest niezapomniany

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2014 15:23
Na ile powiedzenie "pierwsza miłość nie rdzewieje" jest dziś aktualne? Czy rzeczywiście pierwsze uczuciowe doznania i przeżycia, determinują przyszłe wybory? O tym rozmawialiśmy w "4 do 4".
rozwiń zwiń