Richard Linklater - pan od młodości

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2014 17:10
Jest specjalistą od pokazywania młodości i dokumentowania procesu dorastania. W swoim najnowszym obrazie "Boyhood", Richard Linklater opowiada o życiu pewnego chłopca - od chwili, kiedy był pięciolatkiem, aż do 18. urodzin.
Audio
  • Twórczość Richarda Linklatera analizują krytycy filmowi Jakub Majmurek i Błażej Hrapkowicz (Czwórka/na cztery ręce)
Za film Boyhood Richard Linklater otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale w 2014 roku
Za film "Boyhood" Richard Linklater otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale w 2014 rokuFoto: mat. prasowe/U.I.P.

Pierwszy film Linklatera zwiastował narodziny współczesnego amerykańskiego kina niezależnego. "Slacker" trafił na ekrany na początku lat 90. - Linklater debiutował w gronie innych, nieznanych wówczas twórców, takich jak Tarantino i Rodriguez - opowiada Jakub Majmurek. - Jego film powstał poza wielkimi studiami, za niewielkie pieniądze. I o ile jego koledzy z czasem zaczęli coraz bardziej flirtować z mainstreamem, o tyle Linklater pozostaje poza głównym nurtem. Przynajmniej w swoich najważniejszych filmach.

Czytaj także: Almodóvar - reżyser kobiet >>>

W 1995 roku odbyła się premiera "Przed wschodem słońca", obrazu otwierającego filmowy cykl z Julie Delpy i Ethanem Hawke w rolach głównych. - Trylogia często jest porównywana do osiągnięć francuskiej nowej fali, zwłaszcza Erica Rohmera - mówi gość "Na cztery ręce". - Mamy tutaj film traktowany jako dyskurs o miłości, przyjaźni. Wszystko to podane w bardzo subtelnej formie, ze świetnymi, często improwizowanymi dialogami. Te inspiracje francuskimi mistrzami są u Linklatera bardzo wyraźne.

Jak "Włatcy móch" zmienili życie Bartosza Kędzierskiego? >>>

W styczniu 2014 roku, na Festiwalu Filmowym w Sundance odbyła się uroczysta premiera najnowszej produkcji reżysera - "Boyhood". W jednym z wywiadów Richard Linklater przyznał, że w trakcie kręcenia tego filmu nikt z ekipy nie miał poczucia, że odkrywa nieznane dotąd prawdy. Choć mało kto miał okazję wcześniej brać udział w projekcie, którego realizacja trwałaby... 11 lat.

- Dzieciństwo i dorastanie Linklater postrzega jako czas, w którym wszystko jest możliwe - tłumaczy krytyk filmowy. - To jest moment, w którym człowiek nie ma jeszcze zdeterminowanej biografii. Reżysera bardzo interesuje pokazywanie tego, w jaki sposób zdobyte doświadczenia, dokonane wybory, odkładają się w życiu bohaterów. W jego filmach teraźniejszość nigdy nie odnosi się do "teraz", ale ma postać geologicznego przekroju, w którym przeszłość cały czas jest obecna.

Więcej o twórczości Richarda Linklatera dowiesz się słuchając całej rozmowy.

(kul/asz)

Zobacz więcej na temat: Czwórka FILM kino reżyser

Czytaj także

Martin Šulik: filmowiec nie może zapomnieć o swoich korzeniach

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2013 08:00
Trzykrotny zwycięzca Cottbus IFF, zdobywca 5 nagród w Karlovych Varach, dwukrotnie czeskich Lwów i gość specjalny Tofifestu, Martin Šulik zdradził nam, że kocha kino za to, że pozwala ono konfrontować różne punkty widzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Julia Kolberger: w kinie interesuje mnie kobiecy punkt widzenia

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2013 11:00
Już się nie zżyma na określenie "Woody Allen w spódnicy" i uparcie pracuje nad własnym stylem. Krótkim metrażem "Mazurek" udowodniła, że ma talent. Teraz Julia Kolberger myśli o fabularnym debiucie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy Linklater, intrygująca podróż do Brazylii i wyjątkowa biografia z Japonii

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2014 15:00
W ten weekend do kin wchodzą tylko zagraniczne produkcje. Nasi filmowcy powoli kończą wakacje, a dystrybutorzy na zamknięcie wakacji przygotowali kilka naprawdę ciekawych premier. Na pierwszy plan wysuwa się oczywiście "Boyhood" Richarda Linklatera.
rozwiń zwiń