Moda na optymizm. Czy pozytywnego myślenia można się nauczyć?

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2014 12:00
Na każdym niemal kroku zachęcani jesteśmy do tego, by optymistycznie patrzeć na świat. Okazuje się, że choć pozytywnego myślenia można się nauczyć, często wcale nie warto tego robić.
Audio
  • Czy rodzimy się optymistami? Czym jest optymizm i czy da się go nauczyć? - rozmowa z prof. Dariuszem Dolińskim (Czwórka/Na cztery ręce)
Moda na optymizm. Czy pozytywnego myślenia można się nauczyć?
Foto: Glow Images/East News

Optymizm, czyli wiara w to, że nasza przyszłość będzie pozytywna i unikniemy niefortunnych zdarzeń, choć jest mało logiczny i bywa nieuzasadniony, zdaniem prof. Dariusza Dolińskiego, psychologa z wrocławskiej SWPS, jak najbardziej ma sens. - W latach 70. ubiegłego stulecia za sprawą amerykańskich badaczy, zaczął dominować pogląd, że zdrowie psychiczne wiąże się z pozytywną iluzją na temat własny i zewnętrznego świata. Od tego czasu ludzie przeceniają swoje kompetencje, wpływ na bieg zdarzeń, charakteryzują się nierealistycznym optymizmem - opowiada prof. Doliński i zaznacza, że wcześniej uważano, że człowiek zdrowy to realista, który obiektywnie potrafi ocenić sytuację i swój wpływ na jej rozwój.

Czytaj także Miłosz Brzeziński: nostalgia prowadzi do optymizmu <<<

To, czy jesteśmy pesymistami, czy optymistami, w dużej mierze zawdzięczamy rodzicom i atmosferze, jaka panowała w rodzinnym domu. - Jako dzieci uczymy się oczekiwań co do przyszłości na podstawie tego, jakie oczekiwania formułują nasi opiekunowie, starsze rodzeństwo, znajomi - mówi prof. Doliński. - Uczymy się tego, czego należy się spodziewać w życiu, ale znaczenie mają też czynniki biologiczne, temperamentalne, dzięki którym jesteśmy bardziej skłonni do nastawienia optymistycznego, ale także na przykład odczuwania lęku przed zmianami, niepewnością. Ważna jest również kultura w której żyjemy, a niestety wiele wskazuje na to, że w Polsce panuje kultura narzekania.

Czytaj także Depresja - choroba, z którą wciąż boimy się zmierzyć <<<

Zdaniem gościa Czwórki jednak nie należy za wszelką cenę dążyć do nadmiernego optymizmu i na siłę uczyć się pozytywnego myślenia. - To może być gwałt na samym sobie. Jeśli bowiem jesteśmy pesymistami od dawna i konsekwentnie, takie nastawienie może nam pomóc radzić sobie w różnych życiowych sytuacjach - przekonuje prof. Doliński. - Choć brzmi to jak herezja, "przestawianie" ludzi na optymizm może przynieść skutki odwrotne do zamierzonych.

Jak wyglądają schematy reagowania na określone sytuacje pesymistów i optymistów , dlaczego w życiu ważny jest lęk i na czym polegają techniki wpływu społecznego i manipulacji? Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej rozmowy z prof. Dariuszem Dolińskim w audycji "Na cztery ręce".

(kd/bch)

Zobacz więcej na temat: Czwórka psychologia
Czytaj także

Miłość w sieci. Istnieje portal randkowy, który da ci szczęście?

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2014 16:30
Jak dziś poznać drugą połówkę? Swatki, portale internetowe i "dziewczyny do wypożyczenia" - o tym w czwartkowe popołudnie w Czwórce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Depresja - choroba ludzi młodych?

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2014 15:00
Tragiczna śmierć znanego amerykańskiego aktora Robina Williamsa znów wywołała dyskusję o tym, jak groźna może być depresja. Także dla ludzi młodych, u których ta choroba jest coraz częściej diagnozowana.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Firmowe koszmary, czyli co nas denerwuje u kolegów z pracy

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2014 12:20
Dniówka plus nadgodziny - to wszystko sprawa, że czasami z kolegami z biura spędzamy więcej czasu z niż z rodzina. Nic więc dziwnego, że niektóre zachowania naszych współpracowników mogą nas mocno irytować.
rozwiń zwiń