X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Moda na optymizm. Czy pozytywnego myślenia można się nauczyć?

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2014 12:00
Na każdym niemal kroku zachęcani jesteśmy do tego, by optymistycznie patrzeć na świat. Okazuje się, że choć pozytywnego myślenia można się nauczyć, często wcale nie warto tego robić.
Audio
  • Czy rodzimy się optymistami? Czym jest optymizm i czy da się go nauczyć? - rozmowa z prof. Dariuszem Dolińskim (Czwórka/Na cztery ręce)
Moda na optymizm. Czy pozytywnego myślenia można się nauczyć?
Foto: Glow Images/East News

Optymizm, czyli wiara w to, że nasza przyszłość będzie pozytywna i unikniemy niefortunnych zdarzeń, choć jest mało logiczny i bywa nieuzasadniony, zdaniem prof. Dariusza Dolińskiego, psychologa z wrocławskiej SWPS, jak najbardziej ma sens. - W latach 70. ubiegłego stulecia za sprawą amerykańskich badaczy, zaczął dominować pogląd, że zdrowie psychiczne wiąże się z pozytywną iluzją na temat własny i zewnętrznego świata. Od tego czasu ludzie przeceniają swoje kompetencje, wpływ na bieg zdarzeń, charakteryzują się nierealistycznym optymizmem - opowiada prof. Doliński i zaznacza, że wcześniej uważano, że człowiek zdrowy to realista, który obiektywnie potrafi ocenić sytuację i swój wpływ na jej rozwój.

Czytaj także Miłosz Brzeziński: nostalgia prowadzi do optymizmu <<<

To, czy jesteśmy pesymistami, czy optymistami, w dużej mierze zawdzięczamy rodzicom i atmosferze, jaka panowała w rodzinnym domu. - Jako dzieci uczymy się oczekiwań co do przyszłości na podstawie tego, jakie oczekiwania formułują nasi opiekunowie, starsze rodzeństwo, znajomi - mówi prof. Doliński. - Uczymy się tego, czego należy się spodziewać w życiu, ale znaczenie mają też czynniki biologiczne, temperamentalne, dzięki którym jesteśmy bardziej skłonni do nastawienia optymistycznego, ale także na przykład odczuwania lęku przed zmianami, niepewnością. Ważna jest również kultura w której żyjemy, a niestety wiele wskazuje na to, że w Polsce panuje kultura narzekania.

Czytaj także Depresja - choroba, z którą wciąż boimy się zmierzyć <<<

Zdaniem gościa Czwórki jednak nie należy za wszelką cenę dążyć do nadmiernego optymizmu i na siłę uczyć się pozytywnego myślenia. - To może być gwałt na samym sobie. Jeśli bowiem jesteśmy pesymistami od dawna i konsekwentnie, takie nastawienie może nam pomóc radzić sobie w różnych życiowych sytuacjach - przekonuje prof. Doliński. - Choć brzmi to jak herezja, "przestawianie" ludzi na optymizm może przynieść skutki odwrotne do zamierzonych.

Jak wyglądają schematy reagowania na określone sytuacje pesymistów i optymistów , dlaczego w życiu ważny jest lęk i na czym polegają techniki wpływu społecznego i manipulacji? Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej rozmowy z prof. Dariuszem Dolińskim w audycji "Na cztery ręce".

(kd/bch)

Zobacz więcej na temat: Czwórka psychologia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Miłość w sieci. Istnieje portal randkowy, który da ci szczęście?

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2014 16:30
Jak dziś poznać drugą połówkę? Swatki, portale internetowe i "dziewczyny do wypożyczenia" - o tym w czwartkowe popołudnie w Czwórce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Depresja - choroba ludzi młodych?

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2014 15:00
Tragiczna śmierć znanego amerykańskiego aktora Robina Williamsa znów wywołała dyskusję o tym, jak groźna może być depresja. Także dla ludzi młodych, u których ta choroba jest coraz częściej diagnozowana.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Firmowe koszmary, czyli co nas denerwuje u kolegów z pracy

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2014 12:20
Dniówka plus nadgodziny - to wszystko sprawa, że czasami z kolegami z biura spędzamy więcej czasu z niż z rodzina. Nic więc dziwnego, że niektóre zachowania naszych współpracowników mogą nas mocno irytować.
rozwiń zwiń