Miron Białoszewski - człowiek, który był tekstem

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2012 11:55
- W tych dziennikach Miron spełnił swoje życzenie żeby "spisać wszystko" – mówił w Czwórce Tadeusz Sobolewski, autor książki "Człowiek Miron" i opiekun ukazujących się właśnie dzienników poety.
Audio
Miron Białoszewski
Miron Białoszewski Foto: materiały promocyjne

20 lutego 2012, w 29 lat od śmierci Mirona Białoszewskiego, zgodnie z życzeniem poety, światło dzienne ujrzał jego "Tajny dziennik". Licząca 920 stron publikacja już została ogłoszona literackim wydarzeniem roku.

- Ten dziennik był tajny przed tym całym kręgiem ludzi, którymi otaczał się Białoszewski, tą sztuczną rodziną, którą musiał mieć zawsze obok siebie. Żywił się nami, byliśmy jego modelami do zapisywania – opowiadał w audycji "Na cztery ręce" przyjaciel poety i redaktor dziennika Tadeusz Sobolewski.

Swoje przemyślenia i uwagi na temat znajomych w tym fragmenty zapamiętanych dialogów Białoszewski podyktował osobistej sekretarce Jadwidze Stańczakowej. Ta część wspomnień poety objęła ponad 600 stron publikacji. Część trzecią poeta pisał sam.

- W tym dzienniku Białoszewski pokazał swoją najbardziej radykalną twarz. Jest tutaj pewna otwartość, na którą nie mógł sobie oficjalnie pozwolić, bo Miron w pewnym sensie był niecenzuralny. Jak tylko zahaczył o lata 50., czy homoseksualizm, czy jak zahaczył o religie to wszystko pachniało jakimś skandalem – oceniał gość Czwórki. Swoją wizję poety Tadeusz Soblewski zawarł w ukazującej się jednocześnie z dziennikami książce "Człowiek Miron".

- Chciałem pokazać jak on się tworzył - on nie od początku był Mironem jakiego znamy. Najpierw siebie uświęcił w czasach stalinowskich, kiedy żył w połówce sublokatorskiej i tam, bez pracy i jedzenia, na łasce przyjaciół i mamy przeżył największą euforię, znalazł swój język - opowiadał Sobolewski.

Więcej na temat Mirona Białoszewskiego i poświęconych mu publikacji dowiesz się słuchając nagrania audycji.

bch

Czytaj także

Powstanie według Białoszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2011 11:25
W archiwach Polskiego Radia zachował się "Pamiętnik z powstania warszawskiego" Mirona Białoszewskiego w interpretacji autora. W niektórych fragmentach różni się od tekstu literackiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzecz o Mironie Białoszewskim

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2012 15:00
20 lutego do księgarń trafiają dwie ważne książki. "Tajny dziennik" Mirona Białoszewskiego oraz "Człowiek Miron" autorstwa Tadeusza Sobolewskiego. Ta druga powstała niejako podczas pracy nad pierwszą...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoszewski obnażony

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2012 20:07
"Dużo w życiu miałem dobrego, złego i ciekawego" - pisał (czy też mówił, bo przecież "zapiski" nagrywał najpierw na magnetofon) w swoim "Tajnym dzienniku" Miron Białoszewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawda o Białoszewskm nie jest już ściśle tajna

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2012 11:00
- Mirona można było odwiedzić, ale tylko we wtorki, kiedy się zapukało w rytm V symfonii Beethovena w ścianę - z uśmiechem wspomina Tadeusz Sobolewski.
rozwiń zwiń