Rekordowo wąski dom powstaje na Woli

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2012 10:00
- Myślę, że da się żyć na takiej przestrzeni - mówił w Czwórce architekt Jakub Szczęsny, który zaprojektował i koordynuje projekt budowy domu o szerokości 152 cm. Budowla dedykowana jest izraelskiemu pisarzowi.
Audio
  • Jakub Szczęsny o powstającym domu Edgara Kereta (Czwórka/Na cztery ręce)
Architekt Jakub Szczęsny podczas otwarcia Domu Kereta, najwęższego domu na świecie
Architekt Jakub Szczęsny podczas otwarcia "Domu Kereta", najwęższego domu na świecieFoto: PAP/Grzegorz Jakubowski

- Ten projekt zrodził się z moich wycieczek do knajpy, pod nazwą Chłodna 25, gdzie idąc ulicą Żelazną, zauważyłem przerwę między budynkami - wspominał gość audycji na "Na cztery ręce" . - Zacząłem się zastanawiać czym można by ją wypełnić i kto mógłby tam zamieszkać – opowiadał.

Ostatecznie budowla, która ma powstać między dwoma budynkami na skrzyżowaniu ulicy Chłodnej i Żelaznej, została dedykowana izraelskiemu pisarzowi, Edgarowi Keretowi, który podczas spotkania z polskim architektem stwierdził, że to świetny pomysł. Okazało się też, że w czasie wojny, mama literata mieszkała dwa kwartały od miejsca, w którym planowana jest budowa.

Jakub
Jakub Szczęsny w Czwórce/screen wideo

- Klucze do budynku będzie miał Edgar, ale też Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej, która prowadzi ten trudny temat. Trudny, bo ten budynek jest ekstremalnym przedsięwzięciem i w wielu miejscach napotykaliśmy na opór - opowiadał Jakub Szczęsny. - Na szczęście udało nam się przekonać najzagorzalszych sceptyków, którzy w końcu zaczęli się zastanawiać, jakby to było spędzić noc w takiej wąskiej budowli - cieszył się pomysłodawca projektu.

Dom Edgara Kereta ma pełnić funkcje miejsca, które będzie przyciągało młodych ludzi i literatów z całego świata. Więcej na temat konstrukcji budowli dowiesz się, słuchając nagrania rozmowy z architektem.

bch

Zobacz więcej na temat: architektura mieszkanie POLSKA

Czytaj także

"Secesyjny Transformers" najbrzydszą budowlą roku 2011

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2012 14:41
Czytelnicy portalu architektonicznego bryła.pl wybrali najkoszmarniejsze konstrukcje, które w ubiegłym roku oszpeciły przestrzeń publiczną w Polsce. Wysokie miejsce zajął Stadion Narodowy w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Urodzone w PRL-u, źle urodzone...

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2012 13:45
- W każdym mieście jest obiekt, który chciano wyburzyć pozyskując miejsce na nowe inwestycje. Nie było łatwo zdobyć pieniądze na projekt, który miał dokumentować takie miejsca - mówi Filip Springer o kulisach pracy nad "Źle urodzonymi".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Bienias: Dom skrojony na miarę jest tańszy

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2012 11:03
Twórca wielu oryginalnych projektów architektonicznych przekonywał w Czwórce, że przy wyborze domu warto zainwestować we współpracę ze specjalistą.
rozwiń zwiń