Bufet PRL, czyli gadżety z przeszłości

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2013 11:03
Kasety magnetofonowe, komputery Atari i Commodore, przypinki, breloki, ceramika, szkło, a nawet sztućce - o swojej kolekcji gadżetów opowiedzieli nam twórcy bloga Bufet PRL.
Audio
  • Kasety magnetofonowe, komputery Atari i Commodore, przypinki, breloki, ceramika, szkło, a nawet sztućce… O swojej nieprzerwanie rozrastającej się kolekcji gadżetów z PRL opowiedzieli Ania Wierzbicka i Wojtek Przylipiak (Czwórka/Na cztery ręce)
Strona główna bloga Bufet PRL
Strona główna bloga Bufet PRLFoto: bufetprl.com

Ania Wierzbicka i Wojtek Przylipiak zbieraniem przedmiotów, których historia sięga co najmniej 1989 roku, zainteresowali się pięć lat temu. Na poważnie podeszli do tematu w zeszłym roku, kiedy zaczęli prowadzić bloga www.bufetprl.com. Opisują na nim swoją pasję, dzielą się wspomnieniami i ciekawostkami. Mają fanów w kilkudziesięciu krajach, m.in. Wielkiej Brytanii, Niemczech, USA, na Cyprze, a nawet Filipinach.

– Kolekcja zaczęła się od gry "Telepatia" – wspomina Ania. – Dziś mamy zajętą całą kawalerkę i piwnicę, cześć rzeczy musieliśmy wywieźć do rodziców Ani na wieś – mówi Wojtek.

Niektóre ze zgromadzonych sprzętów cały czas są w użyciu. Szczególnie stare zabawki. – Na ich widok dzieci znajomych czy rodzin, które nas odwiedzają, dostają kręćka – przekonują. Sami właściciele też często sięgają do swoich zbiorów. – Wojtek gra na konsoli Atari, Ania słucha muzyki z taśm magnetofonowych, którym na blogu poświęcają ostatnio najwięcej miejsca.

PRL tylko początkowo był punktem odniesienia. Ale to szybko się zmieniło, bo trafiły do nich także gadżety z krajów Wschodu i Zachodu, np. radzieckie, czechosłowackie, niemieckie – zarówno enerdowskie, jak i erefenowskie. Perełką całej kolekcji są – jak podkreślają – niewykorzystane bilety na ceremonię otwarcia i zamknięcia moskiewskiej olimpiady.

Ania i Wojtek zaznaczają, że nie prowadzą "działalności komercyjnej". – Nie zarabiamy na tym, to jest czyste hobby. Po prostu wypożyczamy charakterystyczne rzeczy – deklarują. Przykład? Kasprzak i kasety magnetofonowe z ich zbioru pojawiły się m.in. w teledysku Lady Pank.

Czytaj także

Towar macany należy do macanta, czyli jak zarobić na PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2013 08:05
Moda na rzeczy z czasów PRL-u ciągle rośnie, widać to po popularności sklepów internetowych sprzedających produkty w stylistyce z czasów Gomułki czy Gierka. Coraz liczniej powstają także fanpage przypominające najciekawsze aspekty PRL-owskiej rzeczywistości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fotoreporterzy w PRL byli czczeni jak Justin Bieber

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2013 13:00
- Spotkania z najważniejszymi fotoreporterami PRL to było niezwykłe doświadczenie - przyznaje Łukasz Modelski, autor książki "Fotobiografia PRL", która opisuje fenomen polskiej fotografii reportażowej.
rozwiń zwiń